Oczyszczanie jelit. 3 produkty, dzięki którym naturalnie...

  Oczyszczanie jelit. 3 produkty, dzięki którym naturalnie oczyścisz jelita ze złogów

  red.

  Gazeta Lubuska

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  Oczyszczanie jelit ze złogów. 2 produkty, dzięki którym naturalnie oczyścisz jelita
  1/4
  przejdź do galerii

  Oczyszczanie jelit ze złogów. 2 produkty, dzięki którym naturalnie oczyścisz jelita

  Oczyszczanie jelit brzmi jak nazwa skomplikowanego zabiegu medycznego a tymczasem możesz to zrobić w domowym zaciszu. Oczyszczanie jelit zapobiega chorobom jelit, a także wpływa na nasze samopoczucie. Poznaj domowe sposoby oczyszczanie jelit i diety oczyszczające.
  Dieta uboga w błonnik i siedzący tryb życia sprzyjają odkładaniu się złogów w jelitach i zaparciom. Zaleganie w jelitach resztki doprowadza do rozprzestrzeniania się toksyn w organizmie, które źle wpływają na jego działanie i prowadzą do wielu groźnych chorób. Negatywnie wpływają m.in. na układ sercowo-naczyniowy, a powodują też zaburzenia nastroju.

  Warto zadbać o zdrowe jelita, nie tylko sporadycznie, stosując kuracje oczyszczające, ale też dbając o nie każdego dnia.

  Domowe sposoby na oczyszczanie jelit


  1. Dieta bogata w błonnik, warzywa i owoce


  To naturalny i bezpieczny sposób na oczyszczenie jelit z zalegających resztek. Taka dieta zapobiega zaparciom i chroni organizm przed chorobami jelit.

  Co to jest błonnik?
  Błonnik pokarmowy to różnorodne substancje, zazwyczaj pochodzenia roślinnego. które nie są trawione przez enzymy przewodu pokarmowego. Błonnik ma korzystny wpływ na zdrowie i zapobiegający wielu chorobom, w tym nowotworom przewodu pokarmowego.

  Błonnik przyczynia się m.in. do:
  • mniejszego wchłaniania cholesterolu i trójglicerydów
  • obniżenia ciśnienia tętniczego krwi
  • obniżenia zapotrzebowania na insulinę;
  • regulacji rytmu wypróżnień, m.in. zapobiega zaparciom
  • rozwoju korzystnych bakterii jelitowych
  • zmniejszenia uczucia głodu.


  Źródłem błonnika pokarmowego są m.in. warzywa, owoce, produkty zbożowe (otręby zbożowe, kasze, naturalne płatki zbożowe, musli, niełuskany ryż, pieczywo razowe i żytnie) i nasiona roślin strączkowych.

  2. Zrezygnuj z żywności przetworzonej


  Unikaj żywności typu fast food, gotowych dań, mieszanek przypraw, kolorowych napojów gazowanych, pszennego pieczywa, słonych przekąsek, ogranicz spożycie mięsa.

  3. Zacznij się ruszać


  Do naturalnego oczyszczania jelit z pewnością przyczyni się aktywność fizyczna. Warto przynajmniej 3 razy w tygodniu np. wybrać się na szybki spacer, popływać, wsiąść na rower. Każda forma ruchu jest dobra i usprawnia perystaltykę jelit.

  Oczyszczenie jelit ze złogów - inne sposoby


  1. Kefir
  Dostarcza cennych bakterii probiotycznych i wzbogacających florę bakteryjną. Oczyszczanie jelit kefirem jest skuteczne w połączeniu z innym składnikiem - siemieniem lnianym.

  2. Siemię lniane
  jest skuteczne w oczyszczanie jelita grubego. Codziennie należy spożywać od 1 do 3 łyżeczek dziennie przez około 3 tygodnie.

  Oba te produkty można połączyć i przeprowadzić 3-tygodniową kurację oczyszczającą:

  Oczyszczenie jelit kefirem: kuracja
  • 100 ml kefiru
  • 1-3 łyżeczki zmielonego siemienia


  Do kefiru dodajemy siemię lniane. Zaczynamy od jednej łyżeczki, stopniowo zwiększamy do trzech. Zaleca się też pić dużo wody, ok. 2 l dziennie.

  3. Jabłka
  Jabłko jest jednym z najlepszych naturalnych „oczyszczaczy” jelita grubego. Warto otym pamiętać i codziennie zjeść choć jedno. Aby oczyścić jelita ze złogów można ich przez trzy dni jeść ich zwiększoną ilość.

  Oczyszczanie jelit: tego nie stosuj

  1. Głodówka i monodieta
   Specjaliści przestrzegają przed takimi drastycznymi metodami. Oczywiście jednodniowa głodówka nie powinna zaszkodzić, ale stosowanie jej na dłuższą metę spowalnia przemianę materii, zaburza gospodarkę wodno-elektrolitową i funkcjonowanie narządów.
   Spustoszenie w organizmie wywołują też wszelkie diety oparte na jednym lub kilku składnikach.
  2. Lewatywa
   Oczyszczanie jelit za pomocą lewatywy wykonywanej samodzielnie może prowadzić do osłabienia flory bakteryjnej, spadku odporności, a nawet perforacji jelit. Odradza się podejmowanie takich działań.


  ZOBACZ WIDEO: Właściwości kiszonek. Dlaczego warto je jeść?

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Zapytaj lekarza

  1 3 4 5 ... 28 »
  28 stycznia

  Światowy Dzień Trędowatych

  zobacz więcej »