Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oczyszczanie jelit - naturalne sposoby. Trzy produkty, które pomogą oczyścić jelita ze złogów

(esk)
Oczyszczanie jelit ze złogów. 2 produkty, dzięki którym naturalnie oczyścisz jelita
Oczyszczanie jelit ze złogów. 2 produkty, dzięki którym naturalnie oczyścisz jelita
Oczyszczanie jelit brzmi jak nazwa skomplikowanego zabiegu medycznego, a tymczasem możesz to zrobić w domowym zaciszu. Oczyszczanie jelit zapobiega chorobom jelit, pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Poznaj domowe sposoby oczyszczanie jelit i diety oczyszczające.

Dieta uboga w błonnik i siedzący tryb życia sprzyjają odkładaniu się złogów w jelitach i zaparciom. Zalegające w jelitach resztki doprowadzają do rozprzestrzeniania się toksyn w organizmie, które źle prowadzą do wielu groźnych chorób. Negatywnie wpływają m.in. na układ sercowo-naczyniowy, powodują też zaburzenia nastroju.

Warto zadbać o zdrowe jelita, nie tylko sporadycznie, stosując kuracje oczyszczające, ale też dbając o nie każdego dnia.

Domowe sposoby na oczyszczanie jelit

1. Dieta bogata w błonnik, warzywa i owoce

To naturalny i bezpieczny sposób na oczyszczenie jelit z zalegających resztek. Taka dieta zapobiega zaparciom i chroni organizm przed chorobami jelit.

Co to jest błonnik?
Błonnik pokarmowy to różnorodne substancje, zazwyczaj pochodzenia roślinnego, które nie są trawione przez enzymy przewodu pokarmowego. Błonnik ma korzystny wpływ na zdrowie i zapobiega wielu chorobom, w tym nowotworom przewodu pokarmowego.

Błonnik przyczynia się m.in. do:

  • mniejszego wchłaniania cholesterolu i trójglicerydów
  • obniżenia ciśnienia tętniczego krwi
  • obniżenia zapotrzebowania na insulinę
  • regulacji rytmu wypróżnień, m.in. zapobiega zaparciom
  • rozwoju korzystnych bakterii jelitowych
  • zmniejszenia uczucia głodu.

Źródłem błonnika pokarmowego są m.in. warzywa, owoce, produkty zbożowe (otręby zbożowe, kasze, naturalne płatki zbożowe, musli, niełuskany ryż, pieczywo razowe i żytnie) i nasiona roślin strączkowych.

2. Zrezygnuj z żywności przetworzonej

Unikaj żywności typu fast food, gotowych dań, mieszanek przypraw, kolorowych napojów gazowanych, pszennego pieczywa, słonych przekąsek, ogranicz spożycie mięsa.

3. Zacznij się ruszać

Do naturalnego oczyszczania jelit z pewnością przyczyni się aktywność fizyczna. Warto przynajmniej trzy razy w tygodniu np. wybrać się na szybki spacer, popływać, wsiąść na rower. Każda forma ruchu jest dobra i usprawnia perystaltykę jelit.

Oczyszczenie jelit ze złogów - inne sposoby

1. Kefir
Dostarcza cennych bakterii probiotycznych i wzbogacających florę bakteryjną. Oczyszczanie jelit kefirem jest skuteczne w połączeniu z innym składnikiem - siemieniem lnianym.

2. Siemię lniane
jest skuteczne w oczyszczanie jelita grubego. Codziennie należy spożywać od 1 do 3 łyżeczek dziennie przez około 3 tygodnie.

Oba te produkty można połączyć i przeprowadzić trzytygodniową kurację oczyszczającą.

Oczyszczenie jelit kefirem: kuracja

  • 100 ml kefiru
  • 1-3 łyżeczki zmielonego siemienia

Do kefiru dodajemy siemię lniane. Zaczynamy od jednej łyżeczki, stopniowo zwiększamy do trzech. Zaleca się też pić dużo wody, ok. 2 l dziennie.

3. Jabłka
Jabłko jest jednym z najlepszych naturalnych „oczyszczaczy” jelita grubego. Warto o tym pamiętać i codziennie zjeść choć jeden owoc. Aby oczyścić jelita ze złogów, można przez trzy dni jeść ich zwiększoną ilość.

Oczyszczanie jelit: tego nie stosuj

  1. Głodówka i monodieta
    Specjaliści przestrzegają przed takimi drastycznymi metodami. Oczywiście jednodniowa głodówka nie powinna zaszkodzić, ale stosowanie jej na dłuższą metę spowalnia przemianę materii, zaburza gospodarkę wodno-elektrolitową i funkcjonowanie narządów.
    Spustoszenie w organizmie wywołują też wszelkie diety oparte na jednym lub kilku składnikach.
  2. Lewatywa
    Oczyszczanie jelit za pomocą lewatywy wykonywanej samodzielnie może prowadzić do osłabienia flory bakteryjnej, spadku odporności, a nawet perforacji jelit. Odradza się podejmowanie takich działań.

ZOBACZ WIDEO: Właściwości kiszonek. Dlaczego warto je jeść?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska