Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 czerwca nie musisz już rejestrować dziecka w urzędzie! Można zrobić to przez internet

maw
Od czerwca możesz już zarejestrować dziecko nie wychodząc z domu.
Od czerwca możesz już zarejestrować dziecko nie wychodząc z domu. pixabay.com
Jeśli urodzi ci się dziecko, musisz zgłosić je do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego. Wcześniej musieliśmy udać się tam osobiście. Od 1 czerwca proces zarejestrowania dziecka i nadania mu imienia znacznie się zmieni.

Przypomnijmy. W kwietniu br. rząd przyjął projekty Ministerstwa Cyfryzacji, które pozwolą m.in. na uruchomienie e-usługi elektronicznego zgłaszania narodzin dziecka. Nowelizacja dotyczy ustaw o Ewidencji Ludności i o Prawa o Aktach Stanu Cywilnego. Co się zmieni?

Od 1 czerwca zgłaszanie urodzenia i wybór imienia dziecka będzie odbywał się także poprzez internet. Wystarczy wypełnić odpowiedni dokument elektroniczny. Będzie można zrobić to w kilka minut, w dowolnym czasie i miejscu, na różnych urządzeniach. Po zarejestrowaniu urodzenia w Urzędzie Stanu Cywilnego, odpis aktu urodzenia zostanie przesłany zgłaszającemu wraz z powiadomieniem o nadanym numerze PESEL oraz zaświadczeniem o zameldowaniu. Dokument będzie wydawany w postaci papierowej lub elektronicznej.

Zarejestrowanie dziecka przez internet - jak to zrobić

Jeśli chcesz zgłosić urodzenie dziecka przez internet — potrzebujesz profilu zaufanego (eGo) - pozwala on potwierdzić twoją tożsamość. Najpierw wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl, a następnie:

  • kliknij przycisk "zgłoś urodzenie dziecka"
  • system przeniesie cię na stronę profilu zaufanego. Zaloguj się na swoje konto.
  • wypełnij zgłoszenie. W kroku 3. wpisz imię lub imiona dziecka
  • sprawdź zgłoszenie na podglądzie i podpisz je profilem zaufanym. Potwierdzenie wysłania zgłoszenia otrzymasz na swoją skrzynkę ePUAP.
  • czekaj na odpowiedź urzędu.

Pamiętajcie, że zgłosić dziecko musicie w ciągu 21 dni od wystawienia karty urodzenia. Kartę urodzenia wystawi upoważniona do tego osoba, która odebrała poród — na przykład lekarz lub położna. Przekaże ją do USC najpóźniej 3 dni od jej wystawienia.

WAŻNE: Jeśli nie zgłosisz urodzenia dziecka do urzędu w ciągu 21 dni — kierownik USC sam wybierze imię dla twojego dziecka i zarejestruje jego urodzenie. Zrobi to na podstawie karty urodzenia.

To nie wszystkie zmiany, jakie zaproponowało ministerstwo. Od 1 grudniu 2018 r. wprowadzone zostanie rozwiązanie dotyczące numeru PESEL. Chodzi o jednoznaczne powiązanie danych rodziców i dzieci w rejestrze. Numery PESEL rodziców pojawią się w danych gromadzonych przy akcie urodzenia osoby oraz w rejestrze PESEL. Dodatkowo szybsze poprawianie niezgodnych z prawdą informacji zgromadzonych w rejestrze PESEL. Organy korzystające z dostępu do rejestru PESEL będą mogły zgłaszać niezgodność bezpośrednio do właściwego kierownika urzędu stanu cywilnego za pomocą dedykowanej do tego e-usługi. Rozwiązanie to ma wejść w życie 1 maja 2019 r.

Zobacz także: Opieka nad dzieckiem po porodzie. O czym mogą decydować rodzice?

Dla tych, którzy nie lubią korzystać z internetu, pozostaje oczywiście dawna wersja zgłaszania w urzędzie osobiście.

Rejestracja dziecka w USC - gdzie odebrać akt urodzenia?

Rejestrację urodzenia dziecka dokonuje USC właściwy ze względu na miejsce jego urodzenia.

Kto może zgłosić urodzenie dziecka?
Do zgłoszenia urodzenia dziecka uprawnieni są:
− ojciec dziecka albo matka jeżeli posiadają pełną zdolność do czynności prawnych,
− matka dziecka lub ojciec dziecka, jeżeli ukończyli 16 lat i posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych,
− w pozostałych przypadkach przedstawiciel ustawowy lub opiekun prawny matki dziecka.
Zgłoszenia urodzenia dziecka można dokonać również przez pełnomocnika. Wzór pełnomocnictwa dostępny jest m.in. na stronach internetowych USC.

Potrzebne dokumenty do rejestracji dziecka

Przy rejestracji dziecka potrzebujesz dokument tożsamości do okazania. Jeśli zgłoszenia urodzenia dokonujesz jako pełnomocnik, nie zapomnij o odpowiednim piśmie – pełnomocnictwie.

Meldunek dziecka - jak zameldować dziecko?

Rejestracja urodzenia dziecka dokonywana jest od ręki. Kierownik USC przygotuje protokół, który będzie zawierać dane dziecka i jego rodziców, który podpiszesz Ty i kierownik USC. Kierownik USC zarejestruje urodzenie dziecka, zamelduje dziecko i przekaże Ci po nadaniu jego numer PESEL.
Jeden bezpłatny odpis skrócony aktu urodzenia, powiadomienie o nadaniu numeru PESEL, potwierdzenie zameldowania Twojego dziecka – wszystkie te dokumenty otrzymujesz w urzędzie stanu cywilnego. Za wydanie tych dokumentów nie zapłacisz nic.

Imię dla dziecka – jakie są zasady nadawania imion?

Dziecku nie można nadać więcej niż dwóch imion. Wybrane imię (imiona) powinny wskazywać na płeć dziecka. Można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci. Ważne jest to, że nie mogą mieć formy zdrobniałej i nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego. Jak podaje urząd stanu cywilnego, niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka wybrane imię lub imiona mogą być imionami obcymi.
Pamiętajcie, że zawsze możecie zmienić imię dziecka. Macie na to 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia. Musicie wtedy złożyć kierownikowi USC pisemne oświadczenie o zmianie imienia dziecka wpisanego do aktu w chwili jego sporządzenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska