Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od 1 maja będzie można legalnie nocować w lesie. Wyznaczono do tego specjalne miejsca. Rusza akcja "Zanocuj w lesie"

Jakub Pikulik
Jakub Pikulik
Lasy Państwowe ruszają z akcją "Zanocuj w lesie". Są wyznaczone tereny, gdzie można biwakować.
Lasy Państwowe ruszają z akcją "Zanocuj w lesie". Są wyznaczone tereny, gdzie można biwakować. Paweł Morwiński - Nadleśnictwo Lubsko
To nie lada gratka dla miłośników wypoczynku na łonie natury. Od 1 maja Lasy Państwowe ruszają z akcją "Zanocuj w lesie". W całej Polsce wyznaczono obszary, gdzie będzie można spędzić noc. Powstała mapa, na której turyści będą mogli odnaleźć te miejsca. Co trzeba wiedzieć o akcji "Zanocuj w lesie"?

W całej Polsce wyznaczono obszary o łącznej powierzchni 623 008,73 ha. Rozmiar poszczególnych fragmentów waha się od 5 830 ha (Nadleśnictwo Świdwin, RDLP Szczecinek) do 23 ha (Nadleśnictwo Dębica, RDLP Kraków). Miejsca do biwakowania w lesie nie będą specjalnie wyznaczone. - Nie chcemy zanieczyszczać krajobrazu tablicami. Granice są wyraźnie oznaczone na mapie. Spodziewamy się, że bushcraftowcy oraz surwiwalowcy nie będą mieli problemu z identyfikacją tych granic, korzystając z dostępnych map. W przypadku nadleśnictw nizinnych obszar łatwo będzie zidentyfikować po słupkach oddziałowych. W górach będzie to możliwe jedyne z mapą - mówią leśnicy. Nocleg w lesie jest bezpłatny i każdy może z niego skorzystać.

Mapa miejsc do noclegów w polskich lasach

Tereny, na których możliwy jest nocleg w lesie, znaleźć można na specjalnie do tego przygotowanej mapie. W dolnym menu należy wybrać „Mapy BDL” i potem „Mapa zagospodarowania turystycznego”. Domyślnie włączone są wszystkie warstwy z infrastruktury, ścieżki dydaktyczne i obszary pilotażowe. Jeśli interesują nas tylko obszary, trzeba odhaczyć warstwy „Infrastruktura turystyczna” i „Ścieżki dydaktyczne”, wtedy widoczne będą tylko tereny programu „Zanocuj w lesie”. Za pomocą informatora (narzędzie z literą „i” w górnym lewym rogu) będzie można odczytać atrybuty danego obiektu.

Na mapie są dwa rodzaje (wyróżnione kolorami) obszarów:

  • Kolor pomarańczowy - obszary, na których można korzystać z kuchenek gazowych przez najbliższy rok – do 14.04.2022 r. na całym obszarze a ogniska tylko w miejscach do tego wyznaczonych;
  • Kolor żółty - pozostałe obszary, gdzie można korzystać z ognia wyłącznie w miejscach do tego wyznaczonych.
  • Za pomocą informatora (narzędzie z literą „i” w górnym lewym rogu) będzie można odczytać atrybuty danego obiektu.
Na wycieczkę do lasu warto się odpowiednio przygotować.
Na wycieczkę do lasu warto się odpowiednio przygotować. materiały Lasów Państwowych

Co musisz wiedzieć o nocowaniu w lesie?

Zasady nocowania w lesie

Na wyznaczonych obszarach można nocować w dowolnym miejscu. Trzeba jednak pamiętać, że na fragmentach obszaru wyznaczonego do nocowania mogą znajdować się miejsca, w których obowiązuje stały zakaz wstępu (np. uprawy leśne czy ostoje zwierząt), wynikające z zapisów art. 26 ustawy o lasach. Nie biwakujemy w takich miejscach! Biwakowanie możliwe jest o każdej porze roku. Warto jednak wcześnie sprawdzić na stronie BDL mapę czasowych zakazów wstępu do lasu. Jeśli został wprowadzony okresowy zakaz wstępu do lasu, np. z powodu dużego zagrożenia pożarowego, trzeba zrezygnować z wycieczki lub zmienić plany i wybrać inne miejsce, gdzie zakaz nie obowiązuje.

Najważniejsze informacje:

  • Pobyt dłuższy niż 2 noce z rzędu i/lub grupy liczącej więcej niż 9 osób należy zgłosić do nadleśnictwa za pośrednictwem specjalnie przygotowanego do tego formularza, który po wypełnieniu trzeba wysłać mailem na adres sekretariatu danego nadleśnictwa.
  • Planując wyprawę warto wcześniej sprawdzić teren za pośrednictwem aplikacją mBDL.
  • Zasady obowiązujące biwakowiczów także dostępne będą na stronie nadleśnictwa.

Zostaw po sobie las w takim stanie, w jakim go zastałeś

- Pamiętajmy, że leśny savoir vivre obowiązuje nas wszystkich. Dbamy o czystość miejsca, nie śmiecimy. Nocujących w lesie obowiązują takie same zasady, jak spacerowiczów, czy grzybiarzy. Obowiązuje zasada pozostawienia miejsca naszego pobytu w stanie, w jakim je zastaliśmy - mówi Ewelina Fabiańczyk, rzecznik prasowy Regionalne Dyrekcji Lasów Państwowych w Zielonej Górze.

Przeczytaj też:

Wideo: Wataha wilków w Tyliczu i ślady niedźwiedzia w krynickich lasach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska