Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od czego zacząć budowę domu?

(ika)
Zanim na naszym placu budowy wbijemy łopatę w ziemię musimy załatwić mnóstwo formalności (fot. Archiwum)
Zanim na naszym placu budowy wbijemy łopatę w ziemię musimy załatwić mnóstwo formalności (fot. Archiwum)
- Marzę o własnym domu i chciałabym zorientować się, co będę musiała załatwić, zanim zdecyduję się na jego budowę - zadzwoniła do nas pani Marta z Nowogrodu. Dziś podpowiadamy Czytelnikom, co ich czeka, gdy zdecydują się na budowę.

Czytaj też: Jak wybrać najlepszy moment na kupno domu?

- Kompletnie nie wiem, jak zabrać się za załatwianie formalności, co i kiedy trzeba przygotować, od czego to zacząć, żeby miało przysłowiowe ręce i nogi. Szczerze mówiąc, to nawet nie do końca jestem przekonana, czy na ziemi po rodzicach powinniśmy z mężem stawiać dom. Dlatego proszę o podpowiedź, co po kolei trzeba załatwiać - zadzwoniła do nas Czytelniczka z Nowogrodu.

Dlatego dla pani Marty i wszystkich, którzy rozważają budowę własnego domu - poradnik w pigułce. Czyli budowlane „co, gdzie, kiedy” z właściwym rozplanowaniem prac i podzieleniem ich na pory roku.

Czytaj też: Domy i mieszkania na przedmieściach coraz popularniejsze

LATO

Wakacje to doskonała pora na wybór projektu wymarzonego domu. Jak się za to zabrać, by do przyszłej wiosny pozałatwiać formalności?

* znajdź firmę, która stworzy projekt dostosowany do Twoich indywidualnych potrzeb. Gdy już powstanie, nanieś wszelkie poprawki, przemyśl rozwiązania, układ pomieszczeń itp.

* pamiętaj, że projekt dobieramy do działki. W obowiązujących obecnie przepisach nie ma konkretnej normy określającej minimalną powierzchnię działki budowlanej, więc możemy natrafić na utrudnienia.

Ograniczenia odnośnie możliwości zagospodarowania działki mogą wynikać z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a także innych aktów prawnych.

Czytaj też: Ceny mieszkań w Polsce. Najtaniej w Lubuskiem, najdrożej pod Tatrami

JESIEŃ

Formalności związane z budową domu to długi i żmudny proces. Zajmuje zwykle kilka miesięcy. Oto co musisz załatwić:

* po wybraniu i zakupie działki, musimy zdobyć dla niej wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

* jeżeli gmina nie posiada takiego planu, wówczas należy złożyć wniosek do wydziału architektury urzędu gminy o wydanie warunków zabudowy terenu (należy mieć tu już zakupiony projekt domu.)

* po dokonaniu wyboru projektu domu i wykonaniu projektu budowlanego należy zwrócić się do geodety. Jego zadanie to sporządzenie mapy sytuacyjno-wysokościowej dla działki budowlanej. Będzie to mapa w skali 1:500, przeznaczona do celów projektowych.

* z samym projektem wybieramy się do architekta po zaadaptowanie projektu do działki na mapie sytuacyjno-wysokościowej. Musi on również dostosować projekt architektoniczno-budowlany do warunków miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo warunków zabudowy terenu, do warunków na danym terenie. Dostosuje on także fundamenty budynku do warunków gruntowo-wodnych. (w tym momencie potrzebne będą badania geologiczne) Następnie zaprojektuje trasy przyłączenia mediów oraz wjazd na działkę. Na tym etapie architekt może także wprowadzić wszelkie zmiany do projektu.

* należy także uzgodnić projekt zagospodarowania działki z zakładem energetycznym, gazowniczym oraz wodociągowo-kanalizacyjnym

* mając w ręku projekt budowlany, można starać się o pozwolenie na budowę. Należy zgłosić się do wydziału architektury i budownictwa starostwa powiatowego w celu złożenia wniosku o pozwolenie na budowę. Decyzję otrzymamy w ciągu 65 dni.

* aby złożyć wniosek o pozwolenie na budowę, musimy przygotować odpowiednie dokumenty. Są to: cztery egzemplarze projektu budowlanego zawierające wszystkie ustalenia, decyzja o warunkach zabudowy terenu lub wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, wypis z rejestru gruntów dla działki własnej i sąsiednich oraz warunki techniczne dostawy mediów i decyzja o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej

* mając pozwolenie na budowę, naszym obowiązkiem jest powiadomienie starostwa powiatowego o zamiarze rozpoczęcia budowy. Musimy to zrobić z siedmiodniowym wyprzedzeniem. Warto pamiętać o dołączeniu oświadczenia kierownika budowy o przyjęciu obowiązków.

Czytaj też: Kupno mieszkania czy wynajem? Co jest tańsze?

ZIMA/WIOSNA

Po jesiennej wędrówce od urzędu do urzędu, możemy rozpocząć budowę naszego wymarzonego domu. Ale... Przecież nie zbudujemy go sami. Dlatego w czasie długiej zimy i wiosną, zanim jeszcze ruszymy z pracami, musimy znaleźć ekipę solidnych fachowców, którzy się tym zajmą.

* ekip budowlanych na rynku jest bardzo wiele, dlatego decydując się na współpracę z jedna z nich, należy bardzo dokładnie ją sprawdzić.

* najlepiej zdać się na ekipę z polecenia np. znajomych, którzy z nią wcześniej budowali; warto też sprawdzić projekty, które ma na koncie.

* najważniejsze, by podpisać stosowną umowę na wykonanie prac. Unikniemy dzięki temu wszelkiego rodzaju nieporozumień.

* zatrudnić jedną ekipę „do wszystkiego”, czy kilka? Zdania na ten temat są podzielone. Wszystko zależy od tego ile własnego czasu chcemy i możemy poświęcić budowie.

* pamiętajmy, że uczestnikami procesu budowlanego jest zawsze kilka osób. - Należą do nich inwestor czyli budujący dla siebie dom, inspektor nadzoru inwestorskiego doglądający budowę w imieniu budującego, projektant oraz kierownik budowy, reprezentujący wykonawcę. Od właściwego zgrania tych osób oraz właściwej komunikacji między nimi zależy sukces: zbudowanie domu w określonym czasie i zgodnie ze sztuką – mówi Michal Jalovecký, prezes ES Polska.

Czytaj też: W Zielonej Górze powstanie osiedle za grube miliony

Źródło: materiały ES Polska

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska