Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od piątku mieszkańcy regionu oddają hołd Sybirakom

Eliza Gniewek-Juszczak
Eliza Gniewek-Juszczak
- Przy braku wsparcia militarnego, polskie oddziały, mimo męstwa i heroicznej odwagi, nie były wstanie powstrzymać zmasowanego ataku najeźdźców - przypomniano w Sławie podczas uroczystości
- Przy braku wsparcia militarnego, polskie oddziały, mimo męstwa i heroicznej odwagi, nie były wstanie powstrzymać zmasowanego ataku najeźdźców - przypomniano w Sławie podczas uroczystości Arch. urzędu miejskiego w Sławie
Rocznica agresji sowieckiej przypada w niedzielę, więc w Sławie obchody odbyły się w piątek, a w Nowej Soli zaplanowane są na poniedziałek.

17 września, kiedy przypada rocznica agresji sowieckiej na Polskę, w 2013 roku został ustanowiony Światowym Dniem Sybiraka. Z racji tego, że święto w tym roku przypada w niedzielę, koło nr 1 Związku Sybiraków zaprasza mieszkańców Nowej Soli w poniedziałek, o godzinie 10.30 na mszę św., która zostanie odprawiona w kościele św. Barbary w intencji wszystkich Sybiraków, ich rodzin i znajomych. - Z okazji święta zawsze się spotykamy. Przychodzi tylu Sybiraków ile może, ilu ma jeszcze na to siły - przyznaje Danuta Cygan, szefowa miejskiego koła nr 1 Związku Sybiraków w Nowej Soli.

O godzinie 12.00 władze miasta organizują uroczystość pod Pomnikiem Zesłańców, położonym przy skrzyżowaniu ulic Piłsudskiego i Drzewnej. - Zbiórka delegacji o godzinie 11.45 przed pomnikiem - przypomina Ewa Batko, rzecznik magistratu.
Około 12.30 sybiracy i kombatanci przemieszczą się autobusem do liceum na dalsze uroczystości.

Już w piątek, 15 września uroczystości z okazji rocznicy sowieckiej agresji odbyły się w Sławie. Władze samorządowe, przedstawiciele Związku Sybiraków, Związku Kombatantów, Ochotniczej Straży Pożarnej, Policja, Straż Miejska oraz delegacje sławskich szkół złożyły kwiaty i wieńce pod tablicą. Uroczystość prowadził dyrektor szkoły podstawowej Jacek Smektała, a program artystyczny przygotowali uczniowie tej szkoły.

- Najazd Związku Sowieckiego na wschodnie tereny II Rzeczypospolitej to był „nóż w plecy”. Stanowił realizację tajnego układu Ribbentrop-Mołotow, który pogwałcił obowiązujący pakt o nieagresji między Polską a ZSRR. Nasz kraj bronił się samotnie i walczył przeciwko dwóm totalitaryzmom - przypominają pracownicy urzędu miejskiego w Sławie w informacji prasowej.

Zobacz też: **

Zapisy do biegu Gazeta Lubuska Run

**

Zobacz też: Najnowszy Magazyn Informacyjny GL (15.09.2017)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska