Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od stycznia będą zmiany w świadczeniu pielęgnacyjnym

Oprac. (gm)
Rys. Jerzy Fedro
Od 1 stycznia 2010 r. nastąpią ważne zmiany w ustalaniu prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Tłumaczymy, co się zmieni i dlaczego warto znać te nowości.

Prawo do świadczenia pielęgnacyjnego będzie ustalane bez badania sytuacji dochodowej rodziny.
Świadczenie to, od 1 stycznia 2010 r., przysługuje osobie zdolnej do pracy: matce lub ojcu; opiekunowi faktycznemu dziecka (tj. osobie, która opiekuje się dzieckiem i wystąpiła do sądu rodzinnego o przysposobienie dziecka); innej osobie, na której zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym, ciąży obowiązek alimentacyjny, jeżeli nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia, aby sprawować opiekę nad:
- dzieckiem z orzeczoną niepełnosprawnością (łącznie ze wskazaniami: konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji),
- albo nad osobą z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności.

WYPŁATA

Świadczenie to od 1 listopada 2009 r. przysługuje w wysokości 520 zł miesięcznie.
Za osobę otrzymującą świadczenie pielęgnacyjne opłacana jest składka emerytalno - rentowa i zdrowotna.
W związku ze zniesieniem kryterium dochodowego prawo do świadczenia pielęgnacyjnego ustalane będzie na okres ważności orzeczenia o niepełnosprawności.
Jeżeli niepełnosprawność dziecka lub stopień niepełnosprawności osoby powyżej 16 roku życia ustalane będą po raz pierwszy, a instytucja wydająca orzeczenie wyda je po kilku miesiącach, świadczenie pielęgnacyjne będzie wypłacone wstecznie, o ile wniosek zostanie złożony w wydziale świadczeń rodzinnych w ciągu trzech miesięcy od dnia wydania orzeczenia.

KIEDY SIĘ NIE NALEŻY

Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje, jeżeli:
1) osoba sprawująca opiekę ma ustalone prawo do: emerytury, renty, zasiłku stałego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, zasiłku przedemerytalnego lub świadczenia przedemerytalnego;
2) osoba wymagająca opieki:
a) pozostaje w związku małżeńskim,
b) została umieszczona w rodzinie zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej spokrewnionej z dzieckiem, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, albo, w związku z koniecznością kształcenia, rewalidacji lub rehabilitacji, w placówce zapewniającej całodobową opiekę, w tym w specjalnym ośrodku szkolno-wychowawczym i korzysta w niej z całodobowej opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu, z wyjątkiem zakładów opieki zdrowotnej;
3) ktoś w rodzinie ma ustalone prawo do wcześniejszej emerytury na to dziecko;
4) ktoś w rodzinie ma ustalone prawo do dodatku do zasiłku rodzinnego z tytułu sprawowania opieki nad dzieckiem w czasie urlopu wychowawczego albo do świadczenia pielęgnacyjnego na to lub na inne dziecko w rodzinie;
5) na osobę wymagającą opieki członek rodziny jest uprawniony za granicą do świadczenia na pokrycie wydatków związanych z opieką, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy stanowią inaczej.

WYMAGANE DOKUMENTY

Przy staraniach o świadczenie trzeba przedłożyć następujące dokumenty:
- wypełniony wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego
- dowód osobisty lub inny dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość wnioskodawcy
-odpis skrócony aktu urodzenia dziecka
- orzeczenie o niepełnosprawności dziecka łącznie ze wskazaniami, o konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji - dotyczące dzieci w wieku do ukończenia 16 roku życia - oryginał albo orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności osoby powyżej 16 r. życia, która ma być objęta opieką co oznacza dokumenty o:
- niepełnosprawności w stopniu znacznym,
- całkowitej niezdolności do pracy i samodzielnej egzystencji,
- stałej albo długotrwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i do samodzielnej egzystencji
- zaświadczenie placówki zapewniającej całodobową opiekę, w tym specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, w przypadku umieszczenia w niej dziecka, o niekorzystaniu w placówce z opieki przez więcej niż 5 dni w tygodniu.

PODSTAWA PRAWNA:
* Ustawa z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992, ze zm.)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska