Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Od wiosny strefa parkowania w Gorzowie będzie większa. OSiR ustawi parkomaty

Jarosław Miłkowski
Jarosław Miłkowski
Kwadrans parkowania kosztuje w Gorzowie 1 zł, natomiast godzina - 4 zł.
Kwadrans parkowania kosztuje w Gorzowie 1 zł, natomiast godzina - 4 zł. Jarosław Miłkowski
Pod koniec lutego, a najpóźniej na początku marca, w śródmieściu Gorzowa pojawią się kolejne parkomaty. OSiR zamontuje je wokół Kwadratu oraz w sąsiedztwie ul. Kosynierów Gdyńskich.

- Czekamy na dostawę parkomatów. Jak tylko zostaną dostarczone, będziemy je montować. Powinno to nastąpić pod koniec lutego lub na początku marca - mówił nam w czwartek 19 stycznia Włodzimierz Rój, dyrektor Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gorzowie.

Strefa płatnego parkowania w Gorzowie wokół Kwadratu

Gdzie konkretnie zostaną ustawione parkomaty? Dziś w śródmieściu Gorzowa strefa płatnego parkowania kończy się na ul. 30 Stycznia. Za parkingi trzeba płacić w obszarze pomiędzy rzeką Wartą a południowym bokiem Kwadratu. Teraz parkomaty mają zostać zamontowane wokół całego tego placu.

- Będziemy je montować przy ul. Dąbrowskiego i Krzywoustego, ale też przy Armii Polskiej. Parkomaty będą do Kosynierów Gdyńskich. Tym samym zakończymy kolejny „pierścień” - mówi dyrektor Rój.

Parkingi w Gorzowie. Parkomat przy murach

To jeszcze nie wszystko. Przy okazji montażu parkomatów od Kwadratu po Kosynierów Gdyńskich OSiR zamontuje też jeden parkomat na ul. Zabytkowej.
- Ustawimy tam jeden parkomat, by uporządkować parkowanie w tym miejscu. Przy Zabytkowej kierowcy parkują „na dziko”, a robią to tuż obok zabytkowych murów - mówi W. Rój.

Trwa głosowanie...

Jak oceniasz ceny za parkowanie w Gorzowie?

Płatność za parkowanie na ulicach, przy których staną parkomaty, zostanie wprowadzona tuż po zamontowaniu automatów. - Musimy wcześniej wymalować znaki poziomie, a aura na razie nie sprzyja. Od wiosny na pewno trzeba będzie płacić za parkowanie przy tych ulicach - mówi dyrektor OSiR-u.

Strefa płatnego parkowania w Gorzowie szersza i droższa

Decyzja o powiększeniu strefy płatnego parkowania zapadła w czerwcu 2021, gdy zgodzili się na to gorzowscy radni. Przegłosowali oni wówczas także podwyżkę opłat za parkowanie, która weszła w życie 17 stycznia 2022.
Przez półtora roku strefa parkowania powiększona była jedynie na papierze. W chwili podejmowania decyzji przez radnych trwały bowiem praca nad przebudową ul. Chrobrego oraz Mieszka I i już wtedy OSiR zapowiadał, że parkomaty będą ustawiane dopiero po zakończeniu prac budowlanych. Remont zakończył się w wakacje. Przyszła więc pora na parkomaty.

Strefa została poszerzona niemal o 100 proc. swojego dotychczasowego zasięgu. Przed powiększeniem obejmowała ponad 800 miejsc parkingowych. Docelowo ma ona obejmować 1,6 tys. miejsc. Na szczęście dla kierowców do tego jeszcze jednak daleka droga.

Tak przedstawia się mapa docelowego poszerzenia strefy płatnego parkowania.
Tak przedstawia się mapa docelowego poszerzenia strefy płatnego parkowania. Urząd Miasta w Gorzowie

Na papierze strefa jest od rzeki Warty po ul. Roosevelta (ale na szerokość od ul. Wyszyńskiego do Kosynierów Gdyńskich) oraz od ul. Jancarza po ul. Szpitalną. By przy każdej włączonej do strefy ulicy postawić parkomat, OSiR musiałby kupić około 40 parkomatów, co kosztowałoby około 1 mln zł. Na jednorazowe wydanie tylu pieniędzy OSiR nie może sobie jednak pozwolić. Strefa jest więc poszerzana sukcesywnie.

Kiedy kolejne parkomaty w Gorzowie?

- Kolejnym etapem będzie ul. Borowskiego. To jednak będzie prawdopodobnie dopiero w przyszłym roku - mówi W. Rój. Także w przyszłym roku parkomaty mają zostać postawione w rejonie ul. Jancarza i Dworcowej oraz Orląt Lwowsckich. W zeszłym roku urządzenia stanęły przy ul. Spichrzowej.
Jeden parkomat kosztuje 27 tys. zł, godzina parkowania w Gorzowie - 4 zł.

Czytaj również:
„Pan tu nie stał”, czyli w jakim celu niepełnosprawni apelują do kierowców
Zobacz wideo: Gorzów: kierowcy jeżdżą deptakiem. Policja wręcza mandaty

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska