Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Od ziarenka do bochenka - nauka w karczmie

Eugeniusz Kurzawa 68 324 88 54 [email protected]
- Gdy chlebki pieką się w piecu, uczniowie mają zajęcia z kultury ludowej. Tańczą, śpiewają, uczą się przyśpiewek ludowych - mówi Jolanta Taberska.
- Gdy chlebki pieką się w piecu, uczniowie mają zajęcia z kultury ludowej. Tańczą, śpiewają, uczą się przyśpiewek ludowych - mówi Jolanta Taberska. Mariusz Kapała
"Od ziarenka do bochenka". To znakomity projekt, w którym dzieci szkolne same pieką chleby! A wszystko dzieje się w karczmie Taberskiej w Janowcu.

Karczma Taberska w Janowcu. Są tu uczniowie dwóch klas drugich z podstawówki w Zbąszyniu. Jedną grupą opiekuje się i oprowadza ją Aleksandra Malitowska. Opowiada o dawnych sprzętach. Objaśnia, jak działał termofor, który wkładano do zimnego łóżka.

- Przyjechaliśmy na cztery godziny - tłumaczy Mirosława Wątor, wychowawczyni IIa. - To nam bardzo pasuje, gdyż w programie mamy zajęcia dotyczące rzemiosła.

Żeby ogarnąć cały proces powstawania chleba mali goście muszą wpierw
rozpoznać ziarenka, z których powstaje mąka. Potem z tychże ziarenek tworzą wyklejanki na papierze. Ziarna przyklejają klejem z mąki. - Jak jest dobra pogoda to jedziemy też do młyna w Nowym Kramsku - podpowiada karczmarka Jolanta Taberska, jak o sobie mówi właścicielka karczmy.

Przy długim stole grupa ubrana w białe fartuchy. J. Taberska, rozdziela ciasto na chleby. I woła przekrzykując klasę: - Kształt chlebkom nadajemy samodzielnie! A kto już zrobił chlebek, kładzie na blachę.

Ośmiolatek Wiktor wymyślił własny kształt, jakiś taki podłużny jest ten jego chlebek, nieco podobny do precla. Gdy już skończył pracę, odniósł chlebek w pobliże pieca, żeby urósł.

- A kto ma w domu rodzeństwo, a z kim mieszka babcia lub dziadek? - pyta Taberska. Jeśli ktoś podniósł rękę, że ma rodzeństwo lub dziadków dostaje więcej ciasta, żeby mógł zrobić bochenek ci zawieźć do skosztowania babci i dziadkowi.

Potem, gdy chlebki pieką się w piecu, uczniowie mają zajęcia z kultury ludowej. Tańczą, śpiewają, uczą się przyśpiewek ludowych. - I tego, że chlebem trzeba się dzielić - puentuje Taberska.

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska