1/9
Teren Starego Miasta w Kostrzynie nad Odrą to miejsce, które...
fot. Jakub Pikulik / archiwum

Odkryć na Starym Mieście była cała masa. Które z nich są najciekawsze? Co udało się odnaleźć pod ziemią i gruzami?

Teren Starego Miasta w Kostrzynie nad Odrą to miejsce, które po dziś dzień skrywa niezliczone tajemnice. – Więcej na temat historii tego miejsca możemy się dowiedzieć z tego, co ukryte jest pod ziemią, niż z tego, co widzimy na ziemi – mówi Ryszard Skałba, dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

W ciągu ostatnich kilkunastu lat ciekawych odkryć, związanych z historią Starego Miasta i samego Kostrzyna, była cała masa. Zdecydowana większość z nich dotyczy czasów zagłady miasta w 1945 r. Po dziś dzień w gruzowiskach po dawnych kamienicach znajdowana jest broń, elementy żołnierskiego ekwipunku, urządzenia wykorzystywane przez żołnierzy obu walczących stron, a nawet ludzkie szczątki. Nie brakuje oczywiście również pozostałości po dawnych mieszkańcach Kostrzyna.

Prace archeologiczne na terenie starówki
Na terenie kostrzyńskiej twierdzy kilkukrotnie były prowadzone badania archeologiczne. W ich wyniku odkryto m. in. pradawne cmentarzysko, czy pozostałości po dawnym zamku krzyżackim. Badaniami archeologicznymi na terenie starówki od lat kieruje muzealny archeolog Krzysztof Socha.

Pomagają pasjonaci
W poszukiwaniach zabytków, szczególnie tych z czasów II wojny światowej, od lat pomagają eksploratorzy ze stowarzyszenia Perkun. Paweł Piątkiewicz i Jarosław Stróżniak regularnie odwiedzają i penetrują niebezpieczne piwnice pod kostrzyńską starówką. Wszystko po to, aby odnaleźć pamiątki po walkach z 1945 r. oraz przedmioty związane z dawnymi mieszkańcami miasta.

Sprawdziliśmy, które odkrycia na kostrzyńskim Starym Mieście zasługują na największą uwagę. Ich opisy znajdziesz na kolejnych zdjęciach w tej galerii.

Polecamy wideo: Kostrzyn nad Odrą, Stare Miasto. Członkowie stowarzyszenia Perkun przekopują zapomniane piwnice, w których w 1945 r. był niemiecki lazaret. Prace prowadzone w porozumieniu z Muzeum Twierdzy Kostrzyn

2/9
Podczas nadzoru archeologicznego prowadzonego w ramach II...
fot. archiwum Muzeum Twierdzy Kostrzyn

Cmentarzysko kultury łużyckiej na rawelinie August Wilhelm

Podczas nadzoru archeologicznego prowadzonego w ramach II etapu rewitalizacji Twierdzy Kostrzyn dokonano sensacyjnego odkrycia cmentarzyska ciałopalnego społeczności kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza (V w. p.n.e.). Odkrycia dokonano w 2011 r. - To chyba najważniejsze odkrycie, którego na terenie twierdzy dokonano w ostatnich latach. Wskazuje, że ludzie osiedlali się w tym rejonie dużo wcześniej, niż wskazywały na to dotychczasowe badania - mówi Ryszard Skałba, dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Na zdjęciu odkryta na rawelinie popielnica sprzed około 2,5 tys. lat ze szczątkami dziecka.

3/9
Kilkumiesięczne przygotowania, specjalnie ściągnięta ekipa,...
fot. Jakub Pikulik

Puste groby radzieckie na bastionie Król

Kilkumiesięczne przygotowania, specjalnie ściągnięta ekipa, ciężki sprzęt i... puste groby. Tak ekshumacje na Starym Mieście w Kostrzynie w październiku 2009 r.

Co w takim razie mogło się stać z ciałami żołnierzy, których nagrobki przez ponad 60 lat stały na Bastionie Król? - To, że groby są puste, nie jest żadną sensacją. Cmentarz mógł być jednym wielkim pomnikiem. Miejscem, gdzie składa się wieńce i zapala znicz. Faktycznie żołnierze mogą być pochowani na przykład na cmentarzu w Gorzowie, lub w jakieś zbiorowej mogile. Niewykluczone, że ich ciał nigdy nie odnaleziono. Mogą one leżeć gdzieś na dnie Warty lub Odry. Pomniki postawiono dlatego, że były to osoby, które dokonały czegoś godnego uwagi - tłumaczył wówczas "Gazecie Lubuskiej" Józef Piątkowski, miejscowy historyk i regionalista.

4/9
W 2012 r. w czasie pracy w rejonie ruin kostrzyńskiego zamku...
fot. Jakub Pikulik

Tajemniczy tunel w sąsiedztwie zamku

W 2012 r. w czasie pracy w rejonie ruin kostrzyńskiego zamku trafiono na tunel, który nie był zaznaczony na żadnych mapach.

Członkowie grupy Perkun, czyli eksploratorzy z miesięcznika "Odkrywca", weszli do tunelu. Ale nie było to łatwe. Wcześniej przez dwie godziny usuwano gruz, ziemię i spalone elementy prawdopodobnie podłogi, które zagradzały wejście do podziemi. Znaleziono też m. in. pobite butelki, których sposób wykonania wskazywał, że pochodzą z XVII lub XVIII wieku. W końcu udało się odsłonić niewielką szczelinę, którą trzech pierwszych eksploratorów wsunęło się do tunelu.

- Na dnie korytarza była kilkunastocentymetrowa warstwa wody, a pod nią muł. Nie wiemy, co się tam kryje. Wszystko trzeba będzie bardzo dokładnie zbadać, być może wypompować wodę. To praca pewnie na kilka tygodni - tłumaczy Ryszard Skałba, dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn. W korytarzu znaleziono też nisze w ścianach. Do czego służyły? Tego jeszcze nie wiadomo. Wiadomo natomiast, że znaleziono w nich resztki drewnianych konstrukcji. Sam główny korytarz ma ponad 20 metrów długości, odchodzi od niego dużo mniejsza odnoga. Na dnie tunelu wyłożone są drewniane belki. Wysokość korytarza to ponad dwa metry. Na dnie udało się znaleźć bardzo dobrze zachowany dzbanek, a w jednej z nisz stała szklana butelka. Oba przedmioty pochodzą prawdopodobnie również z XVII - XVIII wieku. To z pewnością nie koniec znalezisk. Reszta przedmiotów może kryć się w mule. To jednak okaże się dopiero po dokładnym zbadaniu korytarzy, do których wejście zabezpieczono ciężką, stalową blachą.

Zanim do tunelu weszli ludzie wszystko zostało dokładnie sprawdzone. O całej akcji było powiadomione pogotowie i straż pożarna. Nad bezpieczeństwem akcji cały czas czuwał saper. Osoby, które wchodziły do tunelu miały na twarzach maski przeciwgazowe i czujniki, badające zawartość tlenu w atmosferze. Sprawdzono też, czy w korytarzu nie ma żadnych groźnych dla ludzi gazów.

Kontynuuj przeglądanie galerii
Dalej

Polecamy

"Hetmańska Brygada" z Żagania zakończyła świętowanie festynem rodzinnym

"Hetmańska Brygada" z Żagania zakończyła świętowanie festynem rodzinnym

Przed lubuskimi trzecioligowcami ważna 26. kolejka zmagań

Przed lubuskimi trzecioligowcami ważna 26. kolejka zmagań

Gala sportów walki w Zielonej Górze połączy świat sportu z showbiznesem

Gala sportów walki w Zielonej Górze połączy świat sportu z showbiznesem

Zobacz również

Przed lubuskimi trzecioligowcami ważna 26. kolejka zmagań

Przed lubuskimi trzecioligowcami ważna 26. kolejka zmagań

PKOl zaprezentował stroje Polaków na ceremonię otwarcia igrzysk w Paryżu [ZDJĘCIA]

PKOl zaprezentował stroje Polaków na ceremonię otwarcia igrzysk w Paryżu [ZDJĘCIA]