Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odkrywanie Lizbony, odkrywanie świata (zdjęcia)

Redakcja
Dariusz Chajewski
Stolicę Portugalii można zwiedzać według różnych kluczy. Może to być fado, mistrzostwa kontynentu w piłce nożnej, sztuka, tramwaje, kościoły, zabytki techniki, czy wreszcie fantastyczne restauracje...

[galeria_glowna]
W 1415 roku flota portugalska pod dowództwem króla Jana i jego trzech synów, w tym Henryka Żeglarza zajęła Ceutę. W ten sposób rozpoczęła się epoka wielkich odkryć geograficznych. Zaczęło sie od chęci odkrycia Afryki. Dzieki temu w 1415 roku odkryto Maderę, w 1427 Azory, w 1434 przylądek Bajador... I tak się zaczęło. Oczywiście najsłynniejszym portugalskim odkrywcą był Vasco da Gama, który odkrył morską drogę do Indii... A Magellan...?

Warto przemierzyć Lizbonę śladem odkrywców i odkryć. Na pierwszy ogień powinien pójść Mosteiro Dos Jéronimos został ufundowany przez króla Manuela I Szczęśliwego jako podziekowanie za udany powrót ekspedycji wysłanej do Indii. Ten imponujący kościół z dwupiętrowym klasztorem stanowi znakomity przykład portugalskiego stylu manuelińskiego (nazwa pochodzi od imienia króla Manuela I Szczęśliwego), który cechuje połączenie gotyku
z niezwykle ozdobną ornamentyką o motywach orientalnych i morskich. Wzrok przyciągają misternie ozdobione kolumny i krużganki. W klasztorze, oprócz grobowców rodziny królewskiej, znajdują się także szczątki Vasco da Gamy (na jego nagrobku widnieje sfera armilarna - przyrząd astronomiczny służący do nawigacji) oraz wielki poeta portugalski - Luis de Camões, który w eposie "Luzjada" opisał wyprawy da Gamy do Indii. A tak na marginesie. 13 grudnia 2007 r. podpisano tu tzw. Traktat Lizboński, mający zreformować Unię Europejską.

Innym miejscem związanym z odkryciami geograficznymi jest monumentalny, liczący ok. 50 m wysokości, pomnik Padrão dos Descobrimentos), zbudowany na cześć: żeglarzy, kartografów, astronomów i misjonarzy, którzy wsławili się w czasach wielkich odkryć geograficznych. Na dziobie betonowego okrętu znajdują się m.in. książę Henryk Żeglarz, Vasco da Gama, Luis de Camões i Ferdynand Magellan. Pomnik odsłonięto w 1960 r. w 500 rocznicę śmierci księcia Henryka Żeglarza, który zapoczątkował pierwsze ekspedycje morskie z Portugalii. W środku pomnika znajduje się wystawa poświęcona historii miasta, a z jego szczytu można podziwiać panoramę okolicy. Cena biletu wynosi 2,50 euro. Ulgowy można kupić za 1,5 euro. Przy pomniku znajduje się ogromna, marmurowa mozaika przedstawiająca różę wiatrów, a w jej środku mapę świata z zaznaczonymi trasami podróży portugalskich odkrywców.

I koniecznie obejrzyjmy wieżę Belem, o której mówi się, że symbolicznie podsumowuje wszystkie morskie epopeje Portugalii. Została zbudowana u progu XVI wieku pośrodku Tagu, aby bronić ujścia rzeki i klasztoru Hieronimitów. Do tego muzeum żeglugi z wyjątkową kolekcją makiet statków z różnych epok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska