Odliczenia podatkowe. Ulga rehabilitacyjna

(kb)
Warunkiem odliczenia wydatków na leki jest posiadanie dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków (fot. sxc.hu)
Warunkiem odliczenia wydatków na leki jest posiadanie dokumentów potwierdzających poniesienie wydatków (fot. sxc.hu)
Dużym zainteresowaniem cieszyły się porady ekspertów z Urzędu Skarbowego w Świebodzinie na temat ulgi rehabilitacyjnej. Przeczytajcie ich wyjaśnienia, jak dokonywać odliczeń podatkowych właśnie w ramach tej ulgi.

Najczęściej zadawanym przez Was pytaniem podczas dyżuru telefonicznego było to: kiedy i na jakich warunkach można skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej oraz czy wystarczy osiągnąć określony wiek, aby dokonać pomniejszenia dochodu o wydatki na cele rehabilitacyjne?

Poniżej znajdziecie wyjaśnienia, które rozwieją wasze wątpliwości.

ULGA NA WARUNKACH

1. Ulga rehabilitacyjna, podobnie jak każda inna ulga podatkowa, jest przywilejem.

2. Można z niej skorzystać tylko po spełnieniu określonych warunków. Mówi o nich art. 26 ustawy z 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2010r., nr 51, poz.307 z późn. zm.).

3. I tak z ulgi rehabilitacyjnej może skorzystać jedynie osoba niepełnosprawna lub też podatnik mający na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, który poniósł w roku podatkowym wydatki na cele rehabilitacyjne lub związane z ułatwieniem wykonywania funkcji życiowych.

4. Za osobę niepełnosprawną, w myśl przepisów podatkowych, uznaje się taką, która posiada:

* orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności,

* lub decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną,

* albo orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 lat, wydane na podstawie odrębnych przepisów.

Oznacza to, że samo osiągnięcie przez podatnika określonego wieku nie uprawnia go do odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

5. Istotny jest fakt, iż podatnik będący osobą niepełnosprawną nie dokona automatycznie odliczeń w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Kolejnym warunkiem, który trzeba spełnić, aby skorzystać z ulgi jest bowiem poniesienie w roku podatkowym wydatków na cele rehabilitacyjne.

Czytaj też: Państwo dopłaci do niań

JAKIE WYDATKI ODLICZYSZ

Pamiętać należy jednak o tym, iż nie każdy wydatek dotyczący osoby niepełnosprawnej uprawnia do odliczenia w ramach ulgi.

Odliczeniu podlegają wyłącznie wydatki poniesione przez osobę niepełnosprawną lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną, które zostały wymienione w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, na przykład:

* adaptacja i wyposażenie mieszkań oraz budynków mieszkalnych - stosownie do potrzeb związanych z niepełnosprawnością,

* zakup i naprawa sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji - z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego,

* o**dpłatny pobyt na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego**, w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych.

ZBIERAJ RACHUNKI

Nie ma ustawowego obowiązku dokumentowania wydatków. Ale to nie pozbawia urzędu skarbowego prawa żądania (od osoby, która skorzystała z odliczenia) - w trakcie prowadzonych czynności sprawdzających lub postępowania podatkowego - wykazania, że faktycznie wydatki poniosła.

Dokumentem potwierdzającym poniesienie ulgi może być faktura, rachunek, dowód wpłaty, polecenie przelewu bankowego - jeżeli wynika z nich kto, ile i za co zapłacił.

Czytaj też: Lubuszanie najgorzej w Polsce oceniają swoje warunki życia

DWA RODZAJE KOSZTÓW

Istnieją dwa rodzaje wydatków, które kwalifikują się do odliczenia w ramach ulgi: wydatki limitowane i nielimitowane.

1. W przypadku wydatków nielimitowanych odliczamy kwotę faktycznie poniesioną.

2. Natomiast, gdy dany wydatek jest limitowany, odliczamy kwotę faktycznie poniesioną, nie wyższą niż limit określony w ustawie (2.280 zł).

NA LEKI

Wiele pytań podczas dyżuru dotyczyło odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej zakupu leków. Otóż w tym przypadku odliczamy różnicę pomiędzy wydatkami faktycznie poniesionymi w danym miesiącu a kwotą 100 zł - jeżeli lekarz specjalista stwierdzi, że osoba niepełnosprawna powinna stosować określone leki (stale lub czasowo).

Warunkiem odliczenia jest posiadanie dokumentu potwierdzającego poniesienie wydatku!

Czytaj też: Odwrócona hipoteka - dodatkowe pieniądze dla emerytów

JAKI DRUK

Podatnik dokonujący odliczeń w ramach ulgi powinien pamiętać o tym, aby wykazać je w załączniku PIT-0 załączonym do zeznania PIT-37 lub PIT-36.

GDY MASZ WĄTPLIWOŚCI

W przypadku pojawiających się wątpliwości dotyczących ulgi podatnik może zwrócić się o wydanie w swojej indywidualnej sprawie interpretacji przepisów prawa podatkowego.

Informacje na temat indywidualnych interpretacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów www.mf.gov.pl.

 

Czytaj też: Jak uniknąć płacenia podatku Belki?

 

 

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie