Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odmowa odpowiedzi na te pytania może drogo kosztować - mogą zadzwoninć do każdego

Andrzej Zwoliński
Andrzej Zwoliński
Do każdego z nas może teraz zadzwonić kontroler spisu powszechnego, by sprawdzić wiarygodność przekazanych informacji.
Do każdego z nas może teraz zadzwonić kontroler spisu powszechnego, by sprawdzić wiarygodność przekazanych informacji. pixabay
Do każdego z nas może teraz zadzwonić kontroler spisu powszechnego, by sprawdzić wiarygodność przekazanych informacji. Jak się okazuje nieudzielenie mu wyczerpujących odpowiedzi może nas sporo kosztować...

Ruszyła weryfikacja danych przekazywanych przez Polaków w ramach zakończonego we wrześniu Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny we Wrocławiu, w naszym regionie kontrola obejmie około 8 tysięcy rodzin. Za nieudzielenie informacji albo podanie fałszywych danych grożą wysokie grzywny, a nawet kara więzienia.

Badanie kontrolne spisanych osób rozpoczęło się w piątek 12 listopada i potrwa do środy 24 listopada.

- Badanie to będzie realizowane na losowo wybranej próbie 100 tys. mieszkań, które zostały spisane w Narodowym Spisie Powszechnym w tym około 8 tysięcy w województwie dolnośląskim. Będzie realizowane wyłącznie drogą telefoniczną, przez ankieterów - pracowników urzędów statystycznych, dzwoniących z numeru: 22 828 88 88 – poinformowała nas Alicja Pietrusiewicz, główny specjalista w Dolnośląski Ośrodku Badań Regionalnych GUS. I jak wyjaśniła - wyniki badań kontrolnych umożliwiają również udoskonalanie przyszłych spisów i badań reprezentacyjnych, dlatego udział w badaniu kontrolnym jest równie ważny, jak w samym Spisie Powszechnym.

Tożsamość ankietera można zweryfikować na stronie spis.gov.pl lub na infolinii 22 279 99 99. Badanie kontrolne zajmie około 10 minut. Lista pytań zadawanych w badaniu kontrolnym jest dostępna na stronie spis.gov.pl. Podobnie jak w przypadku Spisu Powszechnego, udział w badaniu kontrolnym jest obowiązkowy.

Osoby, które odmówią odpowiedzi na pytania kontrolerów narażają się na surowe kary, zgodnie bowiem z ustawą z 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 443 ze zm.) „kto odmawia wykonania obowiązku statystycznego albo udzielenia informacji w spisie powszechnym, podlega grzywnie”. Ta może wynieść nawet 5 tys. złotych. Kara grozi również tym, którzy podadzą nieprawdziwe informacje. Bowiem przekazywanie danych statystycznych niezgodne ze stanem faktycznym zagrożone jest grzywną, ograniczeniem lub pozbawieniem wolności do lat dwóch.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 przeprowadzany był bezpośrednio, telefonicznie lub w sieci od 1 kwietnia do 30 września.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odmowa odpowiedzi na te pytania może drogo kosztować - mogą zadzwoninć do każdego - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska