Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odnowiony kościół w Goli, w gminie Szlichtyngowa

Józef Piasecki
Niebo pełne gwiazd jest już gotowe
Niebo pełne gwiazd jest już gotowe Urząd gminy Szlichtyngowa
W kościele filialnym pw. Świętej Jadwigi Śląskiej w Goli odtworzono XIX-wieczne dekoracje sklepień i ścian, a także zbito salonowe tynki i dokonano ich gruntownego pomalowania.

Wykonano także dekoracje na ścianach oraz na sklepieniu gwiazd, ze złota transferowego. Odnowienia doczekała się także zabytkowa XVIII – wieczna dzwonnica, stojąca przy kościele. Wszystkie remonty w świątyni wsparła Fundacja KGHM.
Na stronie internetowej parafii apostołów Piotra i Pawła w pobliskich Serbach czytamy, że pierwszą historyczną wzmiankę o Goli (niem. Ghulau) i tutejszym kościele pw. św. Jadwigi odnaleziono w dokumencie biskupa wrocławskiego z 1366 r. W tym czasie kościół był prawdopodobnie budowlą drewnianą, a jego fundatorami być może byli von Kreckwitzowie, ówcześni właściciele Goli. Z czasów tego pierwszego kościoła mogła pochodzić zachowana do czasów obecnych drewniana dzwonnica.

W 1545 r. Gola zostaje nabyta przez miasto Głogów, które stało się odtąd patronem tutejszego kościoła.

W czasach reformacji świątynię w Goli przejęli protestanci, ale już w 1654 r. ponownie została przekazana katolikom. Z tamtego okresu pochodzi, ufundowana w 1617 r. drewniana ambona.

Pierwotny kościół był budowlą drewnianą wymagającą ciągłych remontów w związku z czym w 1670 roku wybudowano obecny kościół z kamienia i cegły, który był pokryty gontem. W 1868 roku kościół zyskał pokrycie z dachówki.

Znaczące prace remontowe w okresie powojennym przeprowadzone zostały w latach osiemdziesiątych.

W latach 2011 – 2012 dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: Dziedzictwo kulturowe - ochrona zabytków oraz ofiarności parafian i ludzi dobrej woli udało się wyremontować dach i elewację kościoła.

Zobacz też: OPUSZCZONE I ZAPOMNIANE MIEJSCA NA ZIEMI LUBUSKIEJ [ZDJĘCIA, CZ. 1]

OPUSZCZONE I ZAPOMNIANE MIEJSCA NA ZIEMI LUBUSKIEJ [ZDJĘCIA, CZ. 2]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska