Odra Bytom Odrzański wróciła na fotel lidera lubuskiej IV ligi

Paweł Górski
Odra Bytom Odrzański pokonała Lechię II Zielona Góra 2:1
Odra Bytom Odrzański pokonała Lechię II Zielona Góra 2:1 Facebook/ODRA Skrzynie ZAJĄC Bytom Odrzański
Lubuska IV liga piłkarska w pełni ruszyła! W weekend 18-19 marca rozegrana została pierwsza pełna kolejka rundy wiosennej, która od razu przyniosła zmianę lidera. Potknięcie Syreny Zbąszynek wykorzystała Odra Skrzynie Zając Bytom Odrzański.

Remis w meczu na szczycie

Jednym z najciekawiej zapowiadających się spotkań 19. kolejki IV ligi było starcie mistrza jesieni Syreny Zbąszynek z trzecią w klasyfikacji Odrą Nietków. Od szybkiego uderzenia zaczęli gospodarze, którzy prowadzenie objęli już w ósmej minucie dzięki bramce Piotra Bimka z rzutu karnego. Nietkowianie zdołali jednak jeszcze przed przerwą przeciągnąć wynik na swoją stronę – najpierw w 33 minucie wyrównał Dominik Skrzyński, a w doliczonym czasie pierwszej połowy prowadzenie dał Odrze Patryk Trzmiel. Po zmianie stron Syrena szybko doprowadziła do remisu za sprawą drugiego trafienia Bimka i wynik 2:2 utrzymał się już do końcowego gwizdka.

Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta

Podział punktów w meczu na szczycie wykorzystała druga po jesieni Odra Skrzynie Zając Bytom Odrzański, która dzięki wygranej 2:1 nad Lechią II Zielona Góra powróciła na fotel lidera. Podopieczni trenera Grzegorza Tychowskiego nie mieli jednak łatwego zadania w starciu z rezerwami trzecioligowca, choć prowadzenie objęli już w 17 minucie po golu Kamila Chałupki. Zielonogórzanie wyrównali trafieniem „do szatni” – dokonał tego Bartosz Żurawski, wykorzystując rzut karny. Decydujący o wyniku gol padł tuż po rozpoczęciu drugiej połowy, a jego autorem został Damian Piotrowski.

Starcie dwóch Pogoni na remis

W Skwierzynie doszło do pojedynku miejscowej Pogoni z jej imienniczką ze Świebodzina. Do przerwy gospodarze prowadzili 1:0 po golu Matusza Dury. W drugiej połowie szybko wyrównał Marcin Szymański, a w 85 minucie Nikodem Rafalik dał świebodzinianom prowadzenie 2:1. Miejscowi nie zamierzali jednak wypuścić punktów z rąk i rzutem na taśmę do remisu 2:2 doprowadził jeden z nowych nabytków zespołu ze Skwierzyny, Brazylijczyk Antonio Victor Damasceno Da Silva.

Wyszarpany punkt Meprozetu

Remisowo zakończyło się również spotkanie w Starym Kurowie, gdzie tamtejszy Meprozet podejmował Dąb Sława-Przybyszów. Znajdujący się na krawędzi strefy spadkowej gospodarze prowadzili od 23 minuty za sprawą bramki Sławomira Midlocha. Druga połowa należała już jednak do gości – gole Michała Stremeckiego i Radosława Szafera sprawiły, że w decydującej fazie spotkania to Meprozet musiał gonić wynik. Walka do ostatnich minut przyniosła skutek w doliczonym czasie gry – wówczas strzałem głową z trudnej pozycji wyrównał Sebastian Fabiański.

Skromne wygrane Polonii, Czarnych i Promienia

Trzy spotkania 19 kolejki zmagań zakończyły się wynikami 1:0 na korzyść gości. Tak było w Drezdenku, gdzie piąty w tabeli Lubuszanin grał z czwartą Polonią Słubice. Podopiecznym trenera Andrzeja Wypycha zwycięstwo zapewnił w 81 minucie Oliwier Begier. Jeszcze dłużej na jedynego gola czekali kibice w Lubsku, gdzie Budowlani ulegli Czarnym Żagań. Zajmujący ostatnią lokatę gospodarze byli blisko wyrwania punktu przyjezdnym, ale w 85 minucie Krzysztof Adamczyk rozstrzygnął mecz na korzyść ekipy z Żagania.

Wynik 0:1 padł również w Iłowej, gdzie Piast podejmował Promień Żary. Obie ekipy skończyły jesień w dolnym rejonie tabeli i punkty zdobyte w bezpośrednim pojedynku mogą okazać się ważne w kontekście walki o utrzymanie. Zacięte spotkanie padło łupem żaran – na początku drugiej połowy na listę strzelców jako jedyny trafił Kamil Dados.

Wyniki 19. kolejki IV ligi:

• Budowlani Lubsko – Czarni Żagań 0:1 (bramka: Adamczyk)
  • Meprozet Stare Kurowo – Dąb Sława-Przybyszów 2:2 (Midloch, Fabiański – Stremecki, Szafer)
  • Piast Iłowa – Promień Żary 0:1 (Dados)
  • Pogoń Skwierzyna – Pogoń Świebodzin 2:2 (Dura, Silva – Szymański, Rafalik)
  • ZAP Syrena Zbąszynek – Odra Nietków 2:2 (Bimek 2 – Skrzyński, Trzmiel)
  • Spójnia Ośno Lubuskie – Korona Kożuchów 2:3 (Paradowski, Torbiczuk – Olejniczak 2, Buszczak samobójcza)
  • Celuloza Kostrzyn nad Odrą – Ilanka Rzepin 1:5 (Bździel – Dąbrowski, Odishvili, Baranowski, Żygielewicz, Pawłowski)
  • Lubuszanin Drezdenko – Polonia Słubice 0:1 (O. Begier)
  • Odra Skrzynie Zając Bytom Odrzański – Lechia II Zielona Góra 2:1 (Chałupka, Piotrowski – Żurawski)