MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odra kryje w sobie wiele tajemnic, zwłaszcza teraz gdy sucho, cicho i most zamknięty

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Krajobraz nad Odrą zmienił się bardzo w ciągu ostatnich dni. Powodów tego stanu rzeczy jest kilka
Krajobraz nad Odrą zmienił się bardzo w ciągu ostatnich dni. Powodów tego stanu rzeczy jest kilka Leszek Kalinowski, WS
Most w Cigacicach z powodu remontu został zamknięty w połowie kwietnia. Taki stan potrwa do listopada przyszłego roku. Poziom Odry jest niski, kolejne dni też zapowiadają się bez deszczu. Pandemia koronawirusa spowodowała, że większość z nas bez potrzeby nie wychodzi z domu. Wszystko to powoduje, że rzeka i okolice wygląda inaczej niż zwykle. Zobacz!

Stary most w Cigacicach wreszcie doczekał się remontu. Przed wjazdem na niego zawsze stały kolejki samochodów. Z jednej i drugiej strony. Dziś nikt tam nie czeka, aż zapali się zielone światło. Stoją odpowiednie znaki, barierki, jest usypana górka z piasku. Wszystko po to, by nikt nie odważył się przejechać na druga stronę. Remont mostu za blisko 12 mln zł potrwa do listopada 2021 roku.

Do listopada 2021 roku mieszkańcy regionu muszą liczyć się z utrudnieniami w ruchu z powodu zamknięcia mostu w Cigacicach. W jego okolicy panuje cisza i spokój... Nikt nie stoi na poboczu przed światłami, by sprzedać rolne płody.

Odra się zmniejsza, bo poziom wody niski

- To zupełnie inny widok, do którego przez tyle lat zdążyliśmy przywyknąć - zauważa pan Wiesław z Zielonej Góry. - Na dodatek pandemia koronawirusa pozamykała nas w domach. To też powoduje, że panuje tu spokój i cisza. Krajobraz zmienia się też dlatego, że poziom rzeki jest bardzo niski. Susza daje o sobie znać.

Pływaliśmy galarami po Odrze

Już w tamtym roku było fatalnie. Odra spadła do rekordowo niskiego poziomu. W Malczycach zanotowano 10 centymetrów wody.
Wokół mostu w Cigacicach widać wiele piaskowych wysp, półwyspów, spękaną ziemię. Już teraz... Co będzie w lipcu, sierpniu?
- Moja rodzinka lubiła sobie popływać galarami po Odrze. Zawsze przyjeżdżaliśmy do Cigacic na taki majowy rejs. Potem w weekendy także korzystaliśmy z tej wodnej atrakcji - wspomina pan Tomasz z Zielonej Góry. - Przy okazji jakaś wizyta na winnicy, bo przecież tu ich nie brakuje. Jakże zmieniło się teraz nasze życie... Na dodatek nawet przez most nie można przejechać. Choć to akurat nie jest wina koronawirusa i jest związane z pozytywną sprawą - remontem.

Susza także w ogrodach i polach

Brak deszczu to nie tylko niski poziom wody w rzece. Nie tylko zmiana krajobrazu. Na brak opadów narzekają rolnicy, działkowcy.
- Chciałam posadzić cebulki kwiatów. A ziemia to sam piach, susza. Namoczyłam najpierw kwiaty, nalałam wody do ziemi, może coś z tego wyjdzie - napisała do nas pani Wanda.

ZOBACZ TEŻ

Przyroda jest najbardziej oryginalnym architektem - mówi Aldona Nieckarz, która w drodze z Sulechowa do Wolsztyna zatrzymała się na parkingu przy sośnie Waligóra. Ten pomnik przyrody zachwyca nie tylko miłośników roślin. Dlaczego? W drodze z Sulechowa do Wolsztyna warto się zatrzymać na leśnym parkingu (1,5 kilometra od grodu Sulecha). By bardziej uczynić to miejsce atrakcyjnym,  w 1998 roku powstała leśna ścieżka dydaktyczna „Do Waligóry” . Liczy ona  3,4 kilometra i składa się z 18 stanowisk dydaktycznych. To tu rośnie pomnik przyrody - sosna Waligóra licząca 170 lat. Ta oryginalna sosna najprawdopodobniej powstała ze zrośnięcia się dwóch drzew. Z jednego pnia wyrasta osiem powyginanych konarów, które tworzą rozłożystą koronę. Sosna zwyczajna ma obwód 620 cm. - Lubię takie okazy - mówi pani Aldona, która wyciąga aparat fotograficzny, by uwiecznić na zdjęciach Waligórę, która przez lata była uznawana za najgrubszą sosnę zwyczajną w Polsce, ale niedawno z powodu zmiany metody dokonywania pomiarów stwierdzono, że jest to druga (pierwszą jest sosna Rzepicha) najgrubsza sosna w kraju. ZOBACZ TEŻNIE DO WIARY! TAŃCZĄCY LAS;nfPOLECAMY KWIATY NA DEPTAKU;nfWIDEO:  Magia drzew. Co nam dają i dlaczego warto o nie dbać?<script class="XlinkEmbedScript" data-width="640" data-height="360" data-url="//get.x-link.pl/535f5833-fbca-ed31-9a44-a62921a44529,969e5c2b-c500-caeb-d22e-819e4414f727,embed.html" type="application/javascript" src="//prodxnews1blob.blob.core.windows.net/cdn/js/xlink-i.js?v1"></script>

SULECHÓW: Co to za okaz? Waligóra zachwyca wszystkich. Zobac...

CO TO ZA OKAZ?

POLECAMY TEŻ

Muzeum pod chmurką na osiedlu Cegielnia w Zielonej Górze

Zielona Góra: Nietypowe muzeum pod chmurką. Musisz to zobacz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska