Odra przerwała wały we Wrocławiu. Wielka woda dotrze do nas we wtorek. Wojewoda ogłosiła stan alarmowy (informacje na bieżąco, zdjęcia Czytelników, wideo)

rmf.fm, tvn24.pl, (oprac. pij), Tomasz Rusek
Zdjęcie z okolic Kosarzyna. Mała rzeka wpływająca do Odry. Gdyby nie zapora wodna, zalało by całość.
Zdjęcie z okolic Kosarzyna. Mała rzeka wpływająca do Odry. Gdyby nie zapora wodna, zalało by całość. fot. Radosław Jankowski
Udostępnij:
Stan alarmowy obowiązuje dla powiatów: nowosolskiego, krośnieńskiego, zielonogórskiego i gorzowskiego. Fala kulminacyjna na Odrze dotarła już do Wrocławia i przewała wały.

[galeria_glowna]

Zdjęcie z okolic Kosarzyna. Mała rzeka wpływająca do Odry. Gdyby nie zapora wodna, zalało by całość.
Zdjęcie z okolic Kosarzyna. Mała rzeka wpływająca do Odry. Gdyby nie zapora wodna, zalało by całość. fot. Radosław Jankowski

Zdjęcie z okolic Kosarzyna. Mała rzeka wpływająca do Odry. Gdyby nie zapora wodna, zalało by całość.
(fot. fot. Radosław Jankowski)

Sypane z piasku wały we Wrocławiu nie wytrzymały i woda ze Ślęzy wdarła się na osiedle Kozanów informuje tvn24.pl.
Samochody policyjne i strażackie jeżdżą po osiedlu i nawołują do opuszczenia Kozanowa oraz zabrania samochodów. Na osiedlu są gigantyczne korki. To mieszkańcy, którzy do ostatniej chwili czekali na wyjazd z osiedla. Osiedle Kozanów zostało najbardziej zalane podczas powodzi tysiąclecia. Krytyczna sytuacja jest w okolicy Jazu Bartoszowickiego. Wał z trudem wytrzymuje napór wody.

Jak informuje tvn24.pl, w związku ze zbliżająca się do Włocławka falą kulminacyjną ogłoszono ewakuację sześciu miejscowości w tej gminie. Domy powinni opuścić mieszkańcy Dębu Polskiego, Kosinowa, Dobiegniewa, Skoków Dużych, Skoków Małych oraz Wistki Szlacheckiej.

Od dziś w woj. lubuskim wszyscy mają zakaz poruszania się po wałach. Wojewoda apeluje o ewakuowanie zwierząt oraz niepełnosprawnych. Wielka fala w woj. lubuskim pojawi się we wtorek - to najnowsze dane z sobotniej konferencji wojewody Heleny Hatki.

Wojewoda uspokaja, że sytuacja jest pod kontrolą, ale na wszelki wypadek radzi przygotować się na najgorsze. - Jeśli puszczą wały, zalane mogą być domy 40 tysięcy Lubuszan. Jednak to najczarniejszy scenariusz. Z drugiej strony mamy trochę czasu i warto się na nadejście fali przygotować - tłumaczy wojewoda.

Jak? Już teraz zadbajmy o przewiezienie do rodziny osób niepełnosprawnych albo obłożnie chorych. Pomyślmy też, co zrobić ze zwierzętami gospodarskimi. Przygotujmy sobie - mowa oczywiście o mieszkańcach terenów zalewowych - paczki z najważniejszymi dokumentami, zabezpieczmy cenniejsze rzeczy, przygotujmy sobie niezbędne leki, nawet racje żywnościowe. LUW wydrukował 10 tys. ulotek dla obywateli właśnie na ten temat. Czytamy w nich, że najlepiej do plecaka włozyć trwałe pieczywo, konserwy, dżemy, powidła, czekoladę i koniecznie niegazowaną wodę, w przeliczeniu 1,5 litra na członka rodziny.
Nie zapomnijmy o latarce, otwieraczu do konserw, telefonie, bateriach, radioodbiorniku... - Oby nikomu nie było to potrzebne. Jednak dmuchamy na zimne i stąd te ulotki - tłumaczył na dzisiejszej konferencji Jarosław Śliwiński, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim

- To będzie sprawdzian dla nas wszystkich. Pomagajmy sobie: sąsiad sąsiadowi, wieś wsi - mówi H. Hatka. Przyznała podczas konferencji, że niektóre odcinki wałów nie są w dobrym stanie.

- Od rana trwa wzmacnianie wału w Nowej Soli. Pracuje na miejscu około dwustu strażaków: i zawodowców, i ochotników - poinformował Jarosław Śliwiński, dyrektor wydziału zarządzania kryzysowego w Lubuskim Urzędzie Wojewódzkim. Zapewnił, że województwo ma zapas worków i piachu, a w razie czego może liczyć na pomoc rządu. - Potwierdzam. Codziennie mamy narady z premierem Tuskiem. Mamy zgłaszać, czego nam potrzeba i na pewno to dostaniemy - stwierdziła H. Hatka.

Co oznacza wprowadzenie stanu alarmowego w czterech powiatach woj. lubuskiego? - To, że mieszkańcy mają bezwzględnie słuchać poleceń służb porządkowych, a lokalne władze i my zaczynają całodobowe dyżury. Szykujemy się na przyjęcie fali i musimy być gotowi o każdej porze - dopowiada wojewoda Hatka.

Na wszelki wypadek wydała więc rozporządzenie o całkowitym zakazie poruszania się po wałach przeciwpowodziowych (na razie przy Odrze, za kilka dni także przy Warcie). - Jazda samochodem może je osłabić. Poza tym służby rtatownicze muszą mieć do nich cały czas pełny dostęp. Kto nie posłucha zakazu, czekają go wysokie kary - usłyszeliśmy.

Lubuski Urząd Wojewódzki ma już przygotowaną specjalną mapę, która pokazuje, które tereny mogą zostać zalane. Będzie ona zaprezentowana w niedzielę lub w poniedziałek. Wysadzania wałów (w celu obniżenia poziomu wody w krytycznej sytuacji) nikt nie planuje. - To daje ulgę tylko na chwilę - wyjaśniła H. Hatka.

Fala najszybciej pojawi się w Nowej Soli. Ma to nastąpić we wtorek. Najpewniej będzie ona miała około 80 km długości. Wysokość nie jest znana, ale są sygnały z Wrocławia, że spodziewany poziom wody może być niższy o około 30 cm niż wczesniej zakładano. To dobra wiadomość. - Nie spodziewamy się więc, że woda przeleje się przez wały. Bardziej obawiamy się, że może je uszkodzić - dodaje H. hatka.

Zła wiadomość? Do dziś (stan na 9.00) w całej Polsce powódź pochłonęła już 12 ofiar. Poza tym na lubuskim odcinku Odry widac kolejne przekroczenia stanów alarmowych. W Nowej Soli jest 491 cm (przekroczenie od 91 cm), w Cigacicach 468 cm (przekroczenie o 68 cm), w Nietkowie 458 cm (przekroczenie o 58 cm). Dalej jest nieco lepiej. W Połęcku stan wynosi 348 cm (alarmowy to 350), w Słubicach 348 (alarmowy to 370) a w Białej Górze 375 (alarmowy to 425 cm).

Lubuscy strażacy przygotowują się do powodzi w regionie. - W tej chwili sytuacja nie jest groźna. Odbywa się lustracja wałów pod kątem ich stanu - informuje st. kpt. Ryszard Gura, rzecznik zielonogórskich strażaków.
Od piątku lubuscy strażacy mają podwyższony stan gotowości bojowej. - Z trzech zmian zrobiono dwie, pracujemy w systemie 24 godziny na 24 godziny - mówi st. kpt. Gura.

Strażacy z Zielonej Góry, Gorzowa i Międzyrzecza od wtorku uczestniczą w walce z żywiołem. Wozy maja na pokładach pompy wysokiej wydajności. - Zielonogórska załoga dziś pompuje wodę z domu w okolicach Myślenic - mówi st. kpt. Gura.

Internauta Tomek przysłał do redakcji GL zdjęcia powodzi w Milsku. Natalia Czarnecka przesłała stan Odry w Nietkowie. Tomasz Biel nadesłała panoramę Odry w Pomorsku.

Tymczasem Noc we Wrocławiu minęła spokojnie. Ogłoszono ewakuację w Kątach Wilczyckich. Do ewakuacji muszą być gotowi również mieszkańcy Zgorzeliska, Krzyżanowic i Psar. Prądu nie ma 500 osób.
Jak donosi rfm.fm Oława jest bezpieczna, woda płynie korytem. Nigdzie nie doszło do przerwania wałów. Pojawiły się jedynie przesiąknięcia. Podtopione są nadbrzeżne ulice, m.in. Bażantowa.

Czytelnicy z okolic Gorzowa alarmują, że nieopodal Warty w santoku jest sporo zwierząt, które w przypadku powodzi mogą zginąć. Sprawdziliśmy - fala powodziowa na Warcie ma się pojawić najszybciej w czwartek, na razie nie ma więc zagrożenia.

Przed południem Wisła w Warszawie osiągnęła 780 cm. Od tego czasu woda powinna zacząć opadać.

Jak informuje rmf.fm 12 wsi zalała woda, która przedarła się z Wisły przez wały przeciwpowodziowe między Kępą Chotecką a Kazimierzem Dolnym. Wciąż wdziera się do kolejnych miejscowości. To najnowsze dane z gmin Wilków i Łaziska pod Opolem Lubelskim. Na zalanych terenach woda sięga czterech metrów. Przez całą noc trwała ewakuacja.

Wczoraj w woj. lubuskim przekroczony został stan ostrzegawczy na rzece w Krośnie Odrzańskim o 18 cm, w Połęcku o 18 cm. Woda wciąż jednak płynie w korycie rzeki. Do tej pory nie zarządzono ewakuacji ludności i mienia. Dziś rano w Cigacicach na Odrze odnotowano stan wody na poziomie 450 cm. Spodziewana fala kulminacyjna podniesie stan rzeki do 650 cm. W 1997 roku było nieco ponad 700 cm.

W województwie dolnośląskim służby przewidują, że fala kulminacyjna przepłynie przez Wrocław dzisiaj między godziną 13.00 a 14.00. Władze miasta zaproponowały ewakuację mieszkańcom zagrożonych osiedli. Mieszkańcom z terenów zagrożonych zapewniony zostanie transport. Do Wrocławia przyjechała kompania powodziowa z Jeleniej Góry, która pomaga przy umacnianiu wałów.

Fala powodziowa, która płynie w kierunku Głogowa, zdaniem specjalistów dotrze do miasta w swojej kumulacyjnej formie w około 14.00 w poniedziałek 24 maja. Wysokość fali może dochodzić w okolicach Głogowa do około 6 m 80 cm. Przypomnijmy, w 1997 r. fala wyniosła 7 m 12 cm.

- Jedyne wyjazdy powodziowe były w okolicach Krosna, ale dotyczyły prewencji. Po prostu tam ochotnicy i zawodowcy są cały czas w stanie pogotowia - mówi dyżurny lubuskich strażaków.

- Nic nie wraca do normy. Spadki wód są, ale tam gdzie była powódź sytuacja jest dramatyczna - powiedział po posiedzeniu sztabu kryzysowego w Warszawie premier Donald Tusk informuje tvn24. Tylko dwa województwa w Polsce nie muszą walczyć z powodzią.

- W Kostrzynie w jednostce ratowniczo gaśniczej gromadzone są łodzie strażacy otrzymali samochód terenowy z jednostki w Gorzowie widać - istnieje możliwość spotkania się w Kostrzynie dwóch Fal powodziowych z Warty i Odry a co za tym zalanie miasta na niespotykaną skalę, wygląda na to iż sytuacja jest groźniejsza niż informują nas władze - pisze internauta remigiusz1976. .

Przysyłajcie nam zdjęcia, wideo i wiadomości o aktualnej sytuacji w Waszej okolicy. Informujmy się nawzajem! Nasza skrzynka: [email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 36

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

s
szalony0511
W dniu 22.05.2010 o 21:04, MR JEDI napisał:

cigacice będą bezpieczne, mam w głowie obraz z powodzi z 97' i woda - owszem, była wysoko - ale nie zagrażała budynkom.oczywiście były podtopienia budynków niżej położonych, ale wieś generalnie mogła czuć się bezpiecznaBądź dobrej myśli.Pozdrawiam.
G
Gość
W dniu 23.05.2010 o 21:15, szalony0511 napisał:

Na pożar.Na pożarcie
s
szalony0511
W dniu 22.05.2010 o 21:04, ja napisał:

w Nietkowie dzisiaj wały sprawdzali i pare dziur zrobionych przez Bobry załatali. Uważają, że wytrzymają wodę o ile nikt im nie "pomoże" się przerwać!!! Ale to chyba czas na zrobienie zabezpieczeń. Ludzie 13 lat mineło a dalej jest tak jak było. SKANDAL


Mam wątpliwości czy powyższe umocnienia wytrzymają,parcie powodziowe jest niepzewidywalne.
s
szalony0511
W dniu 22.05.2010 o 14:36, Gość napisał:

Dziś ok 4.30 rano, w Kargowej zawyła syrena strażacka. Prawdopodobnie strażacy jechali umacniać wał, który został przerwany(kierowali się na Bojadła/Przewóz) - czy ktoś coś wie na ten temat?Na pożar.
s
szalony0511
W dniu 22.05.2010 o 12:51, Gość napisał:

Fala która dotrze do nas będzie już dużo mniejsza. Nie ma czego się obawiać. Trzeba być tylko przygotowanym na zagrożenie, a sobie poradzimy Pogoda sprzyja także damy radę!Nie byłbym takim optymistą.
~filip~
nie wiecie moze czy od strony zielonej sa jakies problemy z dojazdem na lotnisko we wrocku??
M
MR JEDI
mandaty za wchodzenie na wały, a tym darmozjadom postawić zarzut doprowadzenia Polski do stanu w jakim się znajduje. postawić przed sądem za zapuszczenie wałów. banda ......
G
Gość
Wojewoda straszy mieszkańców karami pieniężnymi za wchodzenie na wały.
Podobnie było w 1997 roku.
Dlaczego wojewoda nie informuje mieszkańców Lasek i Nietkowa o wykorzystaniu polderu zalewowego Połupin?
Ten polder oficjalnie nie będzie zalany?
Dzisiaj prognozy są bardzo dokładne i jeszcze wojewoda nie wie?
Jeśli wojewoda nie wie- to kto ma wiedzieć? będzie zalanie Nietkowa i Lasek czy nie będzie?
z
zaniepokojony
Prasa radio i telewizja o powodziach i zagrożeniach. Co na to samorządowcy znad warty?
www.powiatgorzowski.pl; www.bogdaniec.pl; www.deszczno.pl;
www.kostrzyn.pl; www.santok.pl; www.witnica.pl; www.gorzow.pl
Idziemy do marszałka www.lubuskie.pl; jest info - Nie ma być fali z 1997 roku, a do niego dołączona galeria zdjęć z cyklu piękna powódź.
A w słubicach potrafią: www.slubice.pl
i
informacja
Odra w Krośnie w dniu 22 maja - zdjęcia i film

LINK
~julka~
W dniu 22.05.2010 o 22:37, wanda napisał:

Na pokład samolotu wsiadł człowiek "mały". kłopotliwy, przeciętny prezydent, zaściankowy i ksenofobiczny. Autor słów :"spieprzaj dziadu" , "małpa w czerwonym", "ja pana załatwię",nieznający za to słów refrenu hymnu. Pośmiewisko nie tylko satyryków, ale całej Europy i prezydent z rekordowo niskim poparciem społecznym... W trumnie ze Smoleńska przywieziono "wybitnego męża stanu'', "patriotę","bohatera narodowego","ojca narodu"," najwiekszego Polaka"," równego królom"...Ja się k*** pytam, kto podmienił zwłoki?? Gdzie jest ciało Kaczyńskiego??kobieto z skąd Ty się urwałaś z tym postem????? o.O
G
Gość
W dniu 22.05.2010 o 16:09, jjjjjjjjjjj napisał:

ktoś cos wie jaki stan wody będzie w cigacicach? kiedy będzie u nas fala kulminacyjna i do jakiej wysokośći dojdzie woda?IMGW Oddział we Wrocławiu przekazuje:
Data i godzina wydania: 20.05.2010 - godz. 12:15
Nazwa biura: Biuro Prognoz Hydrologicznych Wrocław

Prognozy stanów wody - rzeka Odra
I kulminacja fali aktualizacja

Rędzin 860-880 cm 22.05. ok. godz.10-12
Brzeg Doln 960-980 cm 22.05. ok. godz.16-18
Malczyce 820-840 cm 23.05. ok. godz. 2-4
Ścinawa 660-680 cm 23.05. ok. godz. 14-16
Głogów 660-680 cm 24.05. ok. godz. 14-16
Nowa Sól 640-660 cm 25.05. ok. godz. 10-12
Cigacice 630-650 cm 26.05. ok. godz. 6-8
Nietków 620-640 cm 26.05. ok. godz. 12-14
Krosno 550-570 cm 27.05. ok. godz. 8-10
Połęcko 550-570 cm 27.05. ok. godz. 12-14
Słubice 580-600 cm 28.05. ok. godz. 12-14

Uwaga:
Stany maksymalne na Odrze mogą utrzymywać się ok. doby.
W zależności od rozwoju sytuacji hydro-met. przesyłana będzie aktualizacja prognozy.

Dyżurny synoptyk hydrolog: Józefa Malinowska-Małek

Opracowanie niniejsze jako przedmiot prawa autorskiego podlega ochronie prawnej, zgodnie z przepisami ustawy
z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 z późn. zm.).
Wszelkie dalsze udostępnianie, rozpowszechnianie (przedruk, kopiowanie) jest dozwolone wyłącznie w formie dosłownej,
z bezwzględnym wskazaniem źródła informacji, tj. IMGW.
G
Gość
Jak zostałem poinformowany, jutro w Przewozie będą usypywać worki z piaskami, ponieważ poziom wody jest już wysoki, a fala ma dotrzeć poniedziałek/wtorek.
w
wanda
Na pokład samolotu wsiadł człowiek "mały". kłopotliwy, przeciętny prezydent, zaściankowy i ksenofobiczny. Autor słów :"spieprzaj dziadu" , "małpa w czerwonym", "ja pana załatwię",nieznający za to słów refrenu hymnu. Pośmiewisko nie tylko satyryków, ale całej Europy i prezydent z rekordowo niskim poparciem społecznym... W trumnie ze Smoleńska przywieziono "wybitnego męża stanu'', "patriotę","bohatera narodowego","ojca narodu"," najwiekszego Polaka"," równego królom"...Ja się k*** pytam, kto podmienił zwłoki?? Gdzie jest ciało Kaczyńskiego??
T
TABU
Dokładnie, Odra jest na razie jeszcze nisko więc nic nie zostało przerwane ale może zostać i jest tego wielkie prawdopodobieństwo gdyż wał na odcinku Młynkowo - Przewóz, jest w nieciekawym stanie. Wał jest jak gąbka cały mokry a do tego podziurawiony przez zwierzęta. Dzisiaj zaczęły się działania i zostały tylko pozalepiane dziury i nic więcej. Ja nie wiem na co czeka nasz wójt, aż woda zacznie się przelewała przez wał ? Dopiero wtedy zaczniemy obkładać je workami ? We wsiach w 97 był już piasek który służył do ochrony prywatnych posiadłości do teraz nic nie ma ani piasku ani worków. Mam nadzieje że ktoś się przebudzi i zacznie coś działać bo jeżeli nikt nic nie zrobi to wystarczy tylko 100 metrowa wyrwa w wale i cała gmina pływa oraz wiele innych miejscowości oddalonych o nawet 20 km od Bojadeł. Zamiast zorganizować coś, ulepszać wały to nic, zero. Mam nadzieję, że będziemy mieli i tym razem szczęście i wał nie zostanie przerwany.
Przejdź na stronę główną Gazeta Lubuska
Dodaj ogłoszenie