Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odra stale monitorowana przez GIOŚ, algi pod kontrolą. Narada Odrzańska w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim

Janusz Gajdamowicz
Janusz Gajdamowicz
Po zakończeniu Narady Odrzańskiej w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa.
Po zakończeniu Narady Odrzańskiej w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja prasowa. Janusz Gajdamowicz
W Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim we Wrocławiu odbyło się spotkanie dotyczące sytuacji na rzece Odrze. Tematem narady było ograniczenie zakwitów Prymnesium parvum, tzw. złotej algi i przedstawienie w tym zakresie wdrożonych działań.

W naradzie wzięła udział strona rządowa reprezentowana przez ministrów i wojewodów, a także marszałkowie województw oraz prezydenci miast z terenu wszystkich województw nadodrzańskich wraz z odpowiedzialnymi służbami.

- Dzisiejsze spotkanie podsumowało działania, jakie w tej kwestii podjęła w ostatnim czasie strona rządowa, a także zaprezentowano to, co udało się zrobić wspólnie z marszałkami nadodrzańskich województw. Ważne jest, że możemy to wspólnie koordynować i już dzisiaj zastanawiamy się co trzeba jeszcze zrobić - przygotowując się do sezonu letniego – mówił na spotkaniu z przedstawicielami mediów Jarosław Obremski, wojewoda dolnośląski.

- Jako Inspekcja Ochrony Środowiska codziennie przedstawiamy obraz tego, jak wygląda rzeka, w jakim jest stanie i czy występuje w niej alga, i w jakiej ilości – zaznaczył Krzysztof Gołębiewski, Główny Inspektor Ochrony Środowiska. - Od sierpnia ubiegłego roku oprócz stałego monitoringu - który jest naszym stałym zadaniem, wykonujemy monitoring interwencyjny. Został on przygotowany po to, aby weryfikować jaki jest stan rzeki Odry, a także Kanału Gliwickiego. Na 20 punktach pomiarowych pobierane są próbki weryfikowane pod kątem fizykochemicznym, a także co do ilości osobników złotej algi w litrze wody. W ubiegłym tygodniu rozszerzyliśmy te pomiary o kolejne pięć punktów umieszczonych w starorzeczu Odry – podkreślał minister.

Podczas spotkania przekazano wytyczne, ustalono procedury postępowania, oraz zatwierdzono instrukcje kryzysowego zarządzania zlewnią rzeki. Omówiono także plan konieczny do podjęcia wyprzedzających, faktycznych działań i środków zaradczych niwelujących pojawienie się czynników pozwalających na eskalację zagrożenia ekologicznego na Odrze w odniesieniu do zakwitu fitoplanktonu.

- Mamy trzy etapy działania: poziom prewencyjny, poziom na którym zakwita już alga i poziom, który wzywa do konkretnego działania. Za poszczególne procesy odpowiadają konkretne instytucje - mówił Andrzej Szweda-Lewandowski, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

- W Wodach Polskich powstaje dobowy raport sytuacyjny dotyczący stanu hydrologicznego rzeki i jej dorzecza, a także stan pogody, prognoz związanych z temperaturami oraz raporty dotyczące stanu jakościowego rzeki - zapewnił Krzysztof Woś, Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. - Te raporty pomagają tym wszystkim, którzy chcą korzystać z zasobów rzeki, służbom zarządzania kryzysowego, ale także jednostkom samorządowym.

W nawiązaniu do podpisanego 5 kwietnia br. w Cigacicach porozumienia marszałków 5 województw leżących nad Odrą, redakcja „Gazety Wrocławskiej” zapytała o poziom współpracy samorządów wojewódzkich ze stroną administracyjno-rządową w tej sprawie.

- Na dzisiejszym spotkaniu poprosiliśmy samorządowców o przedstawienie badań jakie prowadzą we własnym zakresie i omówienie działań jakie mogą być w tej sprawie podejmowane. Środowisko to dobro wspólne i tylko wspólnie możemy działać dla jego dobra. Z naszej strony wszelka współpraca jest jak najbardziej pożądana i chcemy wypracować takie metody działania, które będą realizowane tylko dla podniesienia jakości środowiska – odpowiedział na zadane pytanie Krzysztof Gołębiewski, Główny Inspektor Ochrony Środowiska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Odra stale monitorowana przez GIOŚ, algi pod kontrolą. Narada Odrzańska w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim - Gazeta Wrocławska

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska