Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odszedł Eugeniusz Fedoruk, żołnierz, który przez lata współpracował z "Gazetą Lubuską"

RED
Pogrzeb Eugeniusza Fedoruka odbędzie się w piątek, 16 listopada, o godz. 12.00 na cmentarzu komunalnym w Zielonej Górze.
Pogrzeb Eugeniusza Fedoruka odbędzie się w piątek, 16 listopada, o godz. 12.00 na cmentarzu komunalnym w Zielonej Górze. Szymon Starnawski/Polska Press
W wieku 92 lat zmarł Eugeniusz Fedoruk, żołnierz 18 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty, odznaczony m.in. dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Przez lata był też związany z „Gazetą Lubuską” (ówczesną „Zielonogórską”).

Jak wspomina Eugeniusza Fedoruka jego wnuk, Jacek Ronowicz?
- Eugeniusz Fedoruk urodził się 26 stycznia 1926 r. w miejscowości Zmieniniec pod Łuckiem w województwie wołyńskim, jako syn Jana i Stefanii Fedoruków - pisze. - Dzieciństwo spędził w rodzinnej miejscowości. W 1940 wraz z matką, siostrą i bratem został wywieziony przez Sowietów do Kazachstanu, gdzie pracował w obwodzie pawłodarskim w rejonie miejscowości Majkain Zołoto i Szoptykul (budowa stacji elektrycznej tzw. CES). W trudnych warunkach zesłania chorował na malarię. Doznał również odmrożeń nóg, których bolesne skutki odczuwał do końca życia. Od 1944 służył w Wojsku Polskim. Z ośrodka formowania w Sumach, przez Żytomierz i Lwów dotarł do Przemyśla. Jako żołnierz 18 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty, wchodzącego w skład 6 Pomorskiej Dywizji Piechoty i 1 Armii Wojska Polskiego, przeszedł szlak bojowy od Przemyśla do Łaby. Służbę pełnił w stopniu kaprala jako zastępca plutonu telefonicznego kompanii łączności. Uczestniczył w walkach o przełamanie Wału Pomorskiego, bitwie o Kołobrzeg, forsowaniu Odry oraz walkach o Kanał Hohenzollernów.

Po demobilizacji w marcu 1946 roku pracował jako rybak na Zalewie Wiślanym. Następnie udał się do Gorzowa Wielkopolskiego, gdzie po wojnie przyjechała jego matka z bratem (siostra zesłana do łagru pozostała w ZSRR, ojciec zmarł na zesłaniu prawdopodobnie w Kraju Krasnojarskim). Pracował w Rejonowym Urzędzie Likwidacyjnym w Gorzowie Wielkopolskim oraz w Starostwie Powiatowym w Strzelcach Krajeńskich. Po utworzeniu „Gazety Zielonogórskiej” pracował w jej gorzowskim oddziale. W 1957 roku ożenił się z Krystyną i przeniósł do Zielonej Góry, gdzie w 1958 r. urodziła się jego córka Bożena. Pod koniec lat 50. podjął pracę w Aeroklubie Ziemi Lubuskiej, nadal pisząc do prasy lokalnej i ogólnopolskiej. Od 1972 pracował w Zielonogórskim Wydawnictwie Prasowym i współpracował z „Gazetą Lubuską”. W pracy dziennikarskiej szczególną uwagę przywiązywał do problematyki kombatanckiej. Był autorem licznych wspomnień żołnierskich.

Był członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. W 1981 roku został awansowany do stopnia sierżanta. Za walkę z okupantem niemieckim oraz działalność zawodową i społeczną został odznaczony licznymi odznaczeniami państwowymi:

  • - Krzyż Walecznych (dwukrotnie),
  • - Medal za Warszawę,
  • - Medal za Odrę, Nysę i Bałtyk,
  • - Medal „Za udział w walkach o Berlin”,
  • - Medal „Za zasługi dla obronności kraju” (srebrny),
  • - Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
  • - Odznaka Honorowa „Za zasługi w rozwoju Województwa Zielonogórskiego”.

Pasjonował się ogrodnictwem, sadownictwem i pszczelarstwem, czym kontynuował rodzinne tradycje. Na emeryturze pozostał wiernym czytelnikiem „Gazety Lubuskiej” do której pisywał przede wszystkim w sprawach dotyczących kombatantów. Do końca życia zabiegał o pamięć i domagał się szacunku dla szeregowych żołnierzy 1 i 2 Armii Wojska Polskiego, których szlak bojowy jest szczególnie związany z terenem Ziem Odzyskanych. Zmarł 11 listopada 2018 r. w Narodowe Święto Niepodległości.

Pogrzeb odbędzie się w piątek, 16 listopada, o godz. 12.00 na cmentarzu komunalnym przy ul. Wrocławskiej, msza o godz. 8.30 w kościele pw. św. Franciszka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska