Ofiarom Kryształowej Nocy

  Ofiarom Kryształowej Nocy

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Gazeta Lubuska

  - Nie chodzi tylko o pamiątkowy kamień. Musimy mówić o tym, co się tutaj działo 70 lat temu - mówi Andrzej Kirmiel

  - Nie chodzi tylko o pamiątkowy kamień. Musimy mówić o tym, co się tutaj działo 70 lat temu - mówi Andrzej Kirmiel ©fot. Marek Marcinkowski

  W niedzielę, w miejscu gdzie było główne wejście do spalonej synagogi zostanie odsłonięty pamiątkowy obelisk przypominający zielonogórskich Żydów.
  - Nie chodzi tylko o pamiątkowy kamień. Musimy mówić o tym, co się tutaj działo 70 lat temu - mówi Andrzej Kirmiel

  - Nie chodzi tylko o pamiątkowy kamień. Musimy mówić o tym, co się tutaj działo 70 lat temu - mówi Andrzej Kirmiel ©fot. Marek Marcinkowski

  PŁONĄCE SYNAGOGI

  PŁONĄCE SYNAGOGI


  Podczas Nocy Kryształowej w całych Niemczech zniszczono 267 synagog, wiele sklepów i domów towarowych, zabito kilka osób. Nazwa wydarzenia wzięła się od resztek szkła z rozbitych witryn sklepowych, które zaścielało ulice. Pretekst - 7 listopada radcę ambasady w Paryżu von Ratha zastrzelił Herszel Grynszpan syn szewca Sendela przymusowo wysiedlonego z Niemiec do Polski, który z tysiącami innych Żydów trafił do Zbąszynia. Zamachowiec powiedział policji, że do tego czynu popchnęła go wieść o brutalnych deportacjach.  Zielonogórską synagogę 70 lat temu spalili hitlerowcy, podczas Nocy Kryształowej.
  - Chcemy przypomnieć to wydarzenie. Dobrze jest już znana niemiecka przeszłość Zielonej Góry, a o żydowskiej nie pamiętamy - mówi Andrzej Kirmiel szef Lubuskiej Fundacji Judaica. - Należy się to dawnym mieszkańcom miasta, którym taki straszny los zgotowali ich sąsiedzi. Kryształowa Noc to było preludium zagłady. Od tego momentu nastąpiło gwałtowne pogorszenie sytuacji Żydów.

  Kirmiel ogląda ustawiony właśnie obelisk z czerwonego granitu. Widnieje na nim napis: "W tym miejscu stała synagoga zniszczona przez nazistów 9/10 XI 1938"

  To przy nim w niedziele odbędą się najważniejsze uroczystości. W obchodach, uważanych za największe w zachodniej Polsce, wezmą udział przedstawiciele gmin żydowskich z Warszawy, Żar, Frankfurtu nad Odrą i Berlina. Stronie religijnej przewodzić będzie rabin Walther Rotschild z Berlina. Będzie sporo zaproszonych gości z Niemiec a także z Izraela.

  PLAN OBCHODÓW

  Sobota, 8 listopada
 • 11.00 - 14.00 sesja naukowa poświęcona Nocy Kryształowej i wydarzeniom w Zielonej Górze - Muzeum Ziemi Lubuskiej
 • 11.00 - uroczyste otwarcie imprezy
 • 11.15 - "Zbąszyń w 1938 roku" - Szymon Płóciennik, uczeń I LO w Zielonej Górze, tegoroczny zwycięzca ogólnopolskiego konkursu "Historia i kultura Żydów polskich"
 • 11.45 - "Noc Kryształowa w Niemczech" - dr Iris Fischer, Uniwersytet Düsseldorf
 • 12.35 - "Żydzi w Zielonej Górze w latach 1933 - 1945" - Andrzej Kirmiel, Lubuska Fundacja Judaica
 • 13.15 - "Noc Kryształowa" - film.
 • 19.15 - muzyka organowa w synagodze - na organach gra prof. Wiktor Łyjak - kościół pw. Najświętszego Zbawiciela, al. Niepodległości

  Niedziela, 9 listopada
 • 14.00 - "Kadisz dla Róży" - spektakl poetycko-muzyczny, którego premiera odbyła się w krakowskiej synagodze Tempel 12 października 2007 - śpiewa Ilona Sojda, muzyka i teksty Marek Tercz - Filharmonia Zielonogórska, sala kameralna
 • 15.30 - uroczyste odsłonięcie kamienia pamiątkowego poświęconego spalonej synagodze -
  psalmy hebrajskie - śpiewa Alina Treyher z Abraham Geiger Kolleg w Berlinie
  - pl. Powstańców Wielkopolskich
  Wstęp wolny.

  Czytaj treści premium w Gazecie Lubuskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

 • Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze (7)

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GazetaLubuska.pl poleca:

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Pracuj u nas - Seco Warwick zaprasza!

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia

  Rezolutne przedszkolaki o świętach Bożego Narodzenia