Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oficer z Międzyrzecza przyjmie awans z rąk prezydenta Dudy. Służył m.in. w Afganistanie i Iraku

Aleksandra Sierżant
Aleksandra Sierżant
Płk Rafał Miernik służbę wojskową rozpoczął w 1995 roku jako żołnierz ochotnik Zasadniczej Służby Wojskowej
Płk Rafał Miernik służbę wojskową rozpoczął w 1995 roku jako żołnierz ochotnik Zasadniczej Służby Wojskowej Gmina Międzyrzecz
W poniedziałek, 15 sierpnia międzyrzeczanin Rafał Miernik otrzyma z rąk prezydenta RP Andrzeja Dudy nominacje na stopień generała brygady. Oficer służył m.in. na misji w Afganistanie i Iraku.

Płk Rafał Miernik służbę wojskową rozpoczął w 1995 roku jako żołnierz ochotnik Zasadniczej Służby Wojskowej. Absolwent Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu w 2000 roku oraz Uniwersytetu Zielonogórskiego na wydziale zarządzania. Od początku służby zawodowej związany z 17 WBZ. Pełnił kolejno stanowiska dowódcy plutonu i kompanii, szefa sekcji operacyjnej 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. W 2005 roku był dowódcą kompanii bojowej podczas IV zmiany PKW w Iraku.

Po powrocie z misji wdrażał pierwsze w Wojsku Polskim transportery KTO Rosomak. W ramach realizowanego przez jednostkę dyżuru bojowego w Grupie Bojowej unii Europejskiej pełnił stanowisko zastępcy szefa wydziału operacyjnego FHQ i Szefa CJOC. Od 2010 do 2014 roku objął dowodzenie 7 batalionem Strzelców Konnych Wielkopolskich w garnizonie Wędrzyn, z którym od kwietnia do listopada 2011 roku jako dowódca Zgrupowania Bojowego Alfa i Dowódca Bazy Ghazni podczas IX zmiany PKW ISAF realizował zadania w Afganistanie. Po powrocie z misji sformował i dowodził batalionem manewrowym kolejnej GB UE w strukturze zadaniowej 17 WBZ. W latach 2014-2016 był szefem wydziału identyfikacji i analiz systemów wsparcia i zabezpieczenia działań w Inspektoracie Implementacji Innowacyjnych Technologii Obronnych (I3TO) w MON.

W latach 2016-2018 pełnił funkcję szefa szkolenia 17 WBZ, następnie od stycznia 2018 do października 2021 dowodził 12 Wielkopolską Brygadą Obrony Terytorialnej im. gen Stanisława Taczaka w Poznaniu. W okresie dowodzenia 12WBOT sformował struktury WOT w województwach wielkopolskim i lubuskim. Od 1 października 2021 roku jest dowódcą 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. dyw. Franciszka Kleeberga w Lublinie.

Międzyrzecz - jego dom

O awansie płk R. Miernika poinformowała na swojej stronie Gmina Międzyrzecz.

- Oficer urodził się, wychował i nadal mieszka w Międzyrzeczu. Przez wiele lat zajmował kolejne stanowiska w stacjonującej w mieście 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej. Burmistrz Remigiusz Lorenz zaznacza, że mimo służby w odległym od naszego miasta garnizonie płk R. Miernik aktywnie uczestniczy w życiu Międzyrzecza. Jest m.in. prezesem K. S. Judo Spartakus Międzyrzecz - czytamy.

Płk R. Miernik będzie drugim generałem urodzonym w Międzyrzeczu. Pierwszym był gen. bryg. Jerzy Zatoński, który odebrał nominację w 2003 r. z rąk ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

Awans płk. Rafała Miernika

Jak co roku Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP Andrzej Duda, na podstawie art. 134 ust. 5 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, mianował jedenastu oficerów Wojska Polskiego na stopnie generalskie. Wśród nich znalazł się właśnie płk. R. Miernik.

Akty mianowania zostaną wręczone przez Prezydenta RP 15 sierpnia br., w dniu Święta Wojska Polskiego.

Misja w Afganistanie

Jak wyglądała misja w Afganistanie? O to płk. Rafała Miernika zapytał w 2019 roku Głos Wielkopolski.

- Współpracujemy z miejscową starszyzną, budujemy studnie, stawiamy lampy solarne, budujemy drogi i szkoły, zapewniamy bezpieczeństwo wioskom i pracownikom lokalnych administracji. To zadania w ramach programów pomocowych - rekonstrukcji życia wiosek, na których terenie działamy. To nie jest tak, że nie odrywamy broni od ramienia, za to chętniej przybijamy piątkę z darzącymi nas sympatią dzieciakami i cieszymy się z normalności wracającej do ich miejscowości. Z drugiej strony, w czasie tych pokojowych zadań, jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo – niespodziewany ostrzał patrolu przez ukrytych zamachowców, wybuch miny pułapki, ostrzał granatami moździerzowymi bazy. Właściwie to nawet liczymy dni spokojne – takie dni bez ataków - opowiadał.

Pułkownik wspominał także, jak w nocy w Afganistanie Polacy zatrzymali samochód, którym jechało dwóch nauczycieli. Mieli w samochodzie skrzynkę w wojskowych barwach, z napisami wskazującymi na amerykański sprzęt wojskowy. Jak się okazało, był to sprzęt do naprawy poszycia samolotów. Mówili, że pracują w amerykańskiej bazie. Okazało się jednak, że owszem, pracowali, ale mówiąc delikatnie – nie rozliczyli się z przepustek, zabrali sprzęt i zniknęli. Mieli za to dokumenty, które mogły zostać użyte przez terrorystów do spreparowania kolejnych przepustek, umożliwiających przedostanie się do bazy.

W innym przypadku Polacy odkryli potężny skład amunicji. Choć zaczęło się przypadkowo. Jeden z amerykańskich dronów miał awarię i spadł w pobliżu polskiej bazy. Główną rolę odegrało profesjonalne wyszkolenie żołnierzy.

- Wysłałem pluton, w celu podjęcia – opowiadał pułkownik Rafał Miernik. - Żołnierze przechodzili przez teren prywatnej posesji i zobaczyli, że z kontenera wystaje broń, a parę metrów dalej leży granat moździerzowy. Trzeba było od razu zareagować. Okazało się, że to był teren firmy ochroniarskiej, która nie miała koncesji na taką broń. Zatrzymaliśmy do sprawdzenia ponad 100 osób, a znalezione zapasy amunicji i broni okazały się być największym przejęciem w Afganistanie. Gdybyśmy ich nie wykryli, mogłyby być wykorzystane w akcjach terrorystycznych, bo osoby związane z tą firmą były odpowiedzialne za zamachy bombowe dwie prowincje wyżej!

Pułkownik Miernik pojechał po raz pierwszy na misję do Iraku w 2005 roku. Był dowódcą kompanii, brał udział w patrolach i konwojach. Później, w Afganistanie dowodził zgrupowaniem Alfa i bazą w Ghazni a zakres jego odpowiedzialności zwiększył się zdecydowanie. I w Iraku i w Afganistanie był pod ostrzałem. Mimo ciągłej obecności innych żołnierzy, możliwości wezwania wsparcia artylerii, czy lotnictwa, był narażony na śmierć. Na misje wyruszał dobrowolnie – jak mówi, nie widział innej możliwości, by nie towarzyszyć swoim podwładnym, którzy przygotowywali się do wyjazdu.

Polscy żołnierze są szczególnie ważni w dobie kryzysu militarnego na świecie. Dlatego też są wprowadzane kolejne zmiany budżecie na następne lata. Jednak zarobki żołnierzy w 2022 roku wyraźnie się zwiększyły. Znamy wysokość niedawnej podwyżki w wojsku. Jak dokładnie wygląda to w przypadku konkretnych stopni?Zobaczcie na kolejnych stronach galerii!>>>

Podwyżki dla wojska 2022. Oto nowe stawki! Nadchodzą poważne...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska