Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ognisko ptasiej grypy w Lubuskiem. W Czetowicach pod Krosnem Odrzańskim zutylizowano ponad 200 kur!

Łukasz Koleśnik
Łukasz Koleśnik
Ponad 150 kur zutylizowano pod Krosnem Odrzańskim z powodu ptasiej grypy.
Ponad 150 kur zutylizowano pod Krosnem Odrzańskim z powodu ptasiej grypy. fot. pixabay.com
12 lutego w Czetowicach (gmina Krosno Odrzańskie) wykryto ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N1 w chowie przyzagrodowym. Zostało zutylizowanych 158 kur. Kilka dni później pojawiło się drugie ognisko ptasiej grypy w tej samej miejscowości...

Jak informuje Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Krośnie Odrzańskim, w Czetowicach, w jednym z gospodarstw stwierdzone zostało ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N1.

Zostało zutylizowanych 158 kur. To jednak nie koniec. W tej samej miejscowości wirus został wykryty w kolejnym gospodarstwie.

- 17 lutego ponownie stwierdzono podejrzenie grypy ptaków u kur z chowu przyzagrodowego w Czetowicach, pobrano próby do badania. Zutylizowano 49 kur - informuje Ewa Szybowska, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krośnie Odrzańskim.

Jak dodaje E. Szybkowska, wdrożone zostały procedury obowiązujące przy zwalczaniu grypy ptaków.

- Wokół ogniska zostały wyznaczone obszary: zapowietrzony i zagrożony promieniach odpowiednio 3 i 10 km, w których obowiązują rygorystyczne nakazy i zakazy dotyczące utrzymywania drobiu i innych ptaków, bioasekuracji, postępowania z drobiem, produktami z drobiu, jajami, paszą, ściółką, obornikiem - wyjaśnia Powiatowy Lekarz Weterynarii w Krośnie Odrzańskim.

Czym jest ptasia grypa?
Wysoce zjadliwa grypa ptaków HPAI jest chorobą zakaźną – wirusową i wysoce zaraźliwą. Obecnie istnieje bardzo duże zagrożenie jej wystąpienia, dlatego wszyscy hodowcy drobiu i innych ptaków muszą bardzo rygorystycznie przestrzegać zasad bioasekuracji.

O zagrożeniu informują lokalne samorządy i przekazują ulotki, w których napisane jest, co należy robić i jak się chronić w przypadku ptasiej grypy:

"W związku z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie Gminy Krosno Odrzańskie hodowcy drobiu powinni zachowywać szczególną ostrożność i stosować odpowiednie środki bioasekuracji, minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa, w szczególności:

  • Przetrzymywać drób w izolacji od dzikich ptaków.
  • Przechowywać paszę i ściółkę w pomieszczeniach zamkniętych lub pod szczelnym przykryciem, uniemożliwiającym kontakt z gryzoniami, dzikim ptactwem oraz ich odchodami.
  • Karmić i poić drób w pomieszczeniach zamkniętych, do których nie mają dostępu ptaki dzikie i ich odchody.
  • Stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne oraz, po każdym kontakcie z drobiem lub dzikimi ptakami, umyć ręce wodą z mydłem.
  • Stosować maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z budynków, W których utrzymywany jest drób.

W przypadku podejrzenia wystąpienia choroby zakaźnej drobiu należy pamiętać o niezwłocznym zgłaszaniu takich przypadków do:

  • Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Krośnie Odrzańskim - tel. 68 383 51 73.
  • Urzędu Miasta w Krośnie Odrzańskim: tel. 68 410 97 55 lub 68 410 97 63 (w godz. 8.00 - 14.30), kom. 502 624 614 (w godz. 16.00 - 20.00)."

Czworonogi przeżywały koszmar. Były brudne i wychudzone. Wszędzie były odchody...

Ptasia grypa. Objawy u ptaków

Posiadacze drobiu powinni zawiadomić powiatowego lekarza weterynarii albo najbliższy podmiot świadczący usługi z zakresu medycyny weterynaryjnej o wystąpieniu u drobiu takich objawów, jak:

  • zwiększona śmiertelność;
  • znaczący spadek pobierania paszy i wody;
  • objawy nerwowe takie jak: drgawki, skręt szyi, paraliż nóg i skrzydeł, niezborność ruchów;
  • duszność;
  • sinica i wybroczyny;
  • biegunka;
  • nagły spadek nieśności.

Główny Lekarz Weterynarii podaje, że zakażone ptaki wydalają wirus w dużych ilościach przede wszystkim z kałem, wydzieliną z oczu, wydzieliną z dróg oddechowych i wydychanym powietrzem.

- Na zakażenie wirusami grypy ptaków podatne są prawie wszystkie gatunki ptaków zarówno domowych (drób), jak i dzikich wolno żyjących - informuje GIW.

Gazeta Lubuska. Ptasia grypa. Co to jest? Czy grozi ludziom?

od 16 lat

CZYTAJ RÓWNIEŻ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska