Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogólnopolski Tydzień Kariery uczniów „Spożywczaka”. Jak uczniowie z ZSP nr 4 w Nowej Soli uczą się robić karierę zawodową?

Materiał nadesłany
Uczniowie w firmie Nord Napędy w Nowej Soli poznają tajniki zawodu logistyka
Uczniowie w firmie Nord Napędy w Nowej Soli poznają tajniki zawodu logistyka ZSP nr 4 Spożywczak Nowa Sól
- Młodzież ucząca się zawodu technik logistyk, powinna mieć częsty kontakt z zawodem w praktyce, a nie tylko uczyć się książek - podkreśla nauczycielka przedmiotów zawodowych-logistycznych Violetta Cichomska – Capińska. W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery uczniowie ZSP nr 4 "Spożywczak" m.in. odwiedzili firmę Nord Napędy.

Młodzież ucząca się zawodu technik logistyk, powinna mieć częsty kontakt z zawodem w praktyce, a nie tylko uczyć się książek. Szkoła zapewnia zajęcia ćwiczeniowe i uczniowie mają dostęp do prawdziwych programów logistycznych, takich jak w prawdziwym przedsiębiorstwie, ale zapoznanie się z procesami magazynowymi, produkcyjnymi na żywo w przedsiębiorstwie, uzmysławia młodemu człowiekowi jak wygląda praca w tym zawodzie - podkreśla nauczycielka przedmiotów zawodowych - logistycznych Violetta Cichomska – Capińska.

Jak wygląda praca logisytka?
W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery uczniowie ZSP nr 4 m.in. odwiedzili firmę Nord Napędy. - Mogliśmy posłuchać o czynnościach i pracach wykonywanych w tej placówce. Pan Tomasz Łyszyński opowiadał o tym jak firma ciągle się rozwija i z roku na rok rozrasta. Dowiedzieliśmy się, że w przeciągu kilku lat ma powstać piętrowy parking z podziemiem, co pozwala na zatrudnianie większej ilości pracowników - opowiada o wizycie Julia Krasińska z klasy II Tla – Technik Logistyk. - W czasie ferii i wakacji uczniowie mogą brać udział w praktykach, które są odpłatne, co daje możliwość zarobku i rozwijania się w kierunku logistyki, a jakże również zagłębienie się w firmie. Pracownicy oprowadzili nas po magazynach, w których mogliśmy zobaczyć działanie regałów przesuwnych i nowoczesnych regałów magazynowych obrotowych, które przedstawił nam kierownik magazynu. Również mieliśmy okazję zobaczyć pracę na produkcji, gdzie pokazano składanie części do napędów.
Według mnie warto było zobaczyć działanie przedsiębiorstwa NORD i na pewno będę chciała dostać się na praktyki, aby móc bardziej zagłębić się w działaniu tej firmy, która jest dla mnie ciekawą opcją.
Gabriel Lacroix z klasy II TGL – Technik Logistyk podkreśla, że uczniowie mogli zobaczyć główną halę produkcyjną. - Chodziliśmy od stanowiska do stanowiska. Pan kierownik objaśniał nam co do czego służy i jak się to wykonuje. Hala ta była bardzo zautomatyzowana, praktycznie wszystkie ważne zadania wykonywały roboty - relacjonuje Gabriel. - Następnie poszliśmy do hali montażowej, w której w odróżnieniu od hali produkcyjnej, więcej czynności wykonywali pracownicy. Sprawdzali wyroby, wykonywali ostatnie poprawki, składali dokumentacje. Ostatnią halą, do której poszliśmy była hala magazynowa, w której oprowadzał nas młody pracownik i to on pokazywał nam tą część firmy. Magazyn ten jest bardzo nowoczesny i zarazem drogi, są tam różne skomplikowane regały takie jak regał jezdny. Wielu pracowników jeździło wózkami widłowymi po wyznaczonych do tego trasach. Firma "Nord'' bardzo pozytywne wrażenia zrobiła na mnie. Wycieczka była ciekawa i pokazała po części na czym polega praca logistyka.
- Zdążyliśmy zwiedzić całą firmę oraz dowiedzieć się co się robi na danym stanowisku. Moim zdaniem wycieczka była bardzo ciekawa ponieważ można było się dowiedzieć dużo rzeczy oraz pewnie niektórzy już myślą o podjęciu praktyk na ferie lub wakacje -dodał Marek Drążkowiak z klasy II Tla – Technik Logistyk.

Jak być dobrym baristą?W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery uczniowie "Spożywczaka" wzięli też udział w szkoleniu z obsługi ekspresu kolbowego. Uczniowie z klas gastronomicznych poznali zasady parzenia poprawnego espresso, spieniania i teksturowania mleka.
Kurs prowadzili Piotr i Marta z restauracji Klimat Bistro z Zielonej Góry.
- Zachęcamy uczniów naszej szkoły do korzystania z takich kursów są one źródłem wiedzy oraz lepszym startem w poszukiwaniu pracy. Dziękujemy Piotrowi, właścicielowi Klimat Bistro za chęć pracy z naszą szkołą i naszymi uczniami - podkreśla Aniela Mikołajczak, uczennica z klasy IV Technik Żywności i Usług Gastronomicznych.
Szkolenie zaproponował Piotr Michalewicz, ponieważ uważa, że młodzieży trzeba dać szanse rozwoju jeszcze w ramach nauki w szkole średniej. Na takich spotkaniach z młodzieżą można znaleźć talenty. I tak się stało, zaproponował staż w swojej restauracji jednemu z uczniów.
Organizatorem i łącznikiem szkoły z restauratorem była Violetta Cichomska - Capińska Pełnomocnik Starosty ds. współpracy z przedsiębiorcami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska