Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ograniczenie w dostępie do broni. Prezydent USA Joe Biden ogłasza listę sześciu działań, które podejmie jego administracja

Aleksandra Kiełczykowska
Aleksandra Kiełczykowska
Ograniczenie w dostępie do broni. Prezydent USA Joe Biden ogłasza listę sześciu działań, które podejmie jego administracja
Ograniczenie w dostępie do broni. Prezydent USA Joe Biden ogłasza listę sześciu działań, które podejmie jego administracja fot. BRENDAN SMIALOWSKI/AFP/East News
Pezydent USA Joe Biden oraz wiceprezydentka Kamala Harris ogłosili sześć działań, które podejmie ich ad ministra w związku z ograniczeniem dostępu do broni. „Przemoc z użyciem broni zabiera życie i pozostawia trwałą traumę w społecznościach tego kraju każdego dnia” – przekazano w komunikacie Białego Domu.

W związku ze wzrostem liczby zabójstw i przemocy dokonywanej z użyciem broni, prezydent USA Joe Biden wraz z wiceprezydentką Kamalą Harris zamierza podjąć sześć działań, które ograniczą do niej dostęp oraz zahamują wzrost takich sytuacji.

„Prezydent zobowiązuje się do podjęcia działań na rzecz ograniczenia wszelkich form przemocy z użyciem broni - przemocy w konkretnych środowiskach, masowych strzelanin, przemocy domowej i samobójstw z użyciem broni palnej” – przekazano w komunikacie Białego Domu.

Sześć działań

W ciągu 30 dni Departament Sprawiedliwości wyda proponowany przepis, który będzie dotyczył powstrzymania rozprzestrzeniania się „broni-widm.” Jest to broń, najczęściej robiona lub składana samodzielnie która nie posiada numeru seryjnego. Przez to, gdy zostanie użyta podczas przestępstwa, nie może zostać odnaleziona przez funkcjonariuszy policji, ponieważ nie posiada tego numeru.

W ciągu 60 dni Departament Sprawiedliwości wyjdzie z propozycją uregulowania kwestii dotyczącej usztywnienia stabilizującego broń. Departament określi, kiedy urządzenie sprzedawane jako usztywnienie stabilizujące skutecznie zmienia pistolet w karabin z krótką lufą, który tym samym podlega wymaganiom National Firearms Act.

Kolejnym działaniem prezydenta będzie propozycja dotycząca „czerwonej flagi”. Departament Sprawiedliwości w ciągu 60 dni przedstawi modelowe ustawodawstwo dotyczące tej sprawy, które mogą przyjąć stany.

Przepisy dotyczące „czerwonej flagi” mówią o składaniu przez członków rodziny lub organy ścigania petycji o ograniczenie dostępu do broni palnej osobom, które znajdują się w sytuacji kryzysowej i mogą stanowić zagrożenie dla siebie oraz dla innych.

W związku ze wzrostem liczby napaści oraz zabójstw z użyciem broni palnej w amerykańskich miastach, prezydencka administracja zwiększy inwestycje w interwencje odbywające się w konkretnych społecznościach. Między innymi proponowana jest inwestycja 5 miliardów dolarów na takie interwencje.

Oprócz tego Departament Sprawiedliwości opublikuj roczne sprawozdanie dotyczące handlu bronią palną. Będzie to kompleksowy raport, który co roku będzie aktualizowany o „niezbędne informacje pomagające w rozwiązaniu problemu handlu bronią w dzisiejszych czasach”.

Ostatnim działaniem, jakie podejmie teraz prezydent będzie mianowanie Davida Chipmana na stanowisko dyrektora Biura ds. Alkoholu, Tytoniu i Broni Palnej (ATF), czyli agencji egzekwującej przepisy dotyczące właśnie broni.

Jak podaje Biały Dom, ATF nie miało dyrektora od 2015 roku, a Chipman, który od 25 lat pracuje w biurze, jest odpowiednim kandydatem na to miejsce.

Apel do Kongresu

Jednocześnie Joe Biden apeluje do Kongresu o przyspieszenie przyjęcia ustaw, które likwidują luki prawne, które pomagają ominąć przepisy ograniczające dostęp do broni.

- To nie jest i nie powinna być sprawa partyjna. To sprawa dotycząca Ameryki. To ocali ludzkie istnienia – argumentował podczas konferencji w marcu, która odbyła się po dramatycznych wydarzeniach w miejscowości Boulder, gdzie podczas strzelaniny zginęło 10 osób.

W komunikacie Białego Domu podkreślono także, że Kongres powinien uchwalić odpowiednie krajowe przepisy dotyczące „czerwonej flagi.”

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ograniczenie w dostępie do broni. Prezydent USA Joe Biden ogłasza listę sześciu działań, które podejmie jego administracja - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska