Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogród wiejski. Jak urządzić rustykalny ogród

Alicja Piekarczyk
Ogród w stylu wiejskim wyróżnia się naturalnym urokiem. Powinny w nim rosnąć tradycyjne rośliny, a dekoracje najlepiej gdy nawiązują do wiejskiego klimatu.
Ogród w stylu wiejskim wyróżnia się naturalnym urokiem. Powinny w nim rosnąć tradycyjne rośliny, a dekoracje najlepiej gdy nawiązują do wiejskiego klimatu. Magdalena Kmita-Kulesza
Ogród w stylu wiejskim z roku na rok zyskuje nowych zwolenników. Na jego terenie można znaleźć liczne wielobarwne kwiaty, zioła, sady oraz warzywniki, nawiązujące swoją kompozycją do tradycyjnych wiejskich gospodarstw.

Motywem wiodącym, ogrodu wykonanego w wiejskim stylu jest naturalność, można zatem umieszczać w nim rodzime rośliny, a także drzewka i krzewy owocowe.

Elementy wystroju wiejskiego ogrodu

W ogrodzie wiejskim można umieszczać wszelkie elementy małej architektury oraz elementy wystroju, stworzone z naturalnych surowców. Drewniane altany, płotki oraz meble ogrodowe można poddać procesowi patynowania, co nadaje im klasycznego i wyszukanego wyglądu. Dobrym pomysłem jest również umieszczenie w ogrodzie elementów wykonanych z polakierowanej wikliny, mogą to być niewielkie ozdoby, krzesła oraz stoły. Należy jednak pamiętać, iż wiklina jest mało odporna na wilgoć oraz działanie silnych promieni UV, z tego względu, najlepiej przechowywać ją w zadaszonych altanach oraz miejscach zabezpieczonych przed opadami atmosferycznymi.

Ścieżki, alejki oraz podjazdy, mogą być wykonane z naturalnego ryflowanego drewna lub kostki imitującej kamień. To drugie rozwiązanie jest bardziej żywotne i polecane szczególnie w aranżacjach zlokalizowanych na terenach wilgotnych i podmokłych.

Ogród wiejski lubi kwiaty i krzewy ozdobne

W wiejskich ogrodach doskonale wyglądają różnokolorowe kwiaty, większość z nich jest łatwa w uprawie. Z wysokich kwiatów, najczęściej sadzonych najbliżej ścian domów, można zasadzić malwy, ostróżki, słoneczniki, słoneczniczki, dalie i kosmosy. Średnie i niższe piętro utworzy łubin, naparstnice, floksy, rudbekie, nagietki, lwie paszcze, cynie, maciejki, niezapominajki i astry. Doskonale wygląda też groszek pachnący, czy nasturcje pnące się po płotkach, albo innych podporach. Warto też sadzić róże pnące. Z krzewów do wiejskiego ogrodu szczególnie pasuje czarny bez, jaśminowiec oraz lilaki.

Ogród wiejski pełen ziół i warzyw

W tradycyjnej aranżacji wiejskiej powinno znaleźć się miejsce przeznaczone do uprawy aromatycznych ziół oraz rodzimych warzyw. Lawenda, bazylia i mięta są roślinami dość łatwymi w uprawie, lubiącymi delikatnie nasłonecznione miejsca. Ich dużą zaletą są właściwości lecznicze a także szeroki zakres zastosowania w kuchni.

Warzywa w ogrodzie wiejskim to głównie: pomidory, sałata, kapusta, ogórki, pietruszka, marchew, por oraz seler. Rośliny te można uprawiać w niemal każdym ogrodzie, wystarczy jedynie przeznaczyć odpowiednie miejsce pod ich uprawę. Usytuowanie warzywnika należy dokładnie rozplanować już podczas sporządzania projektu całej aranżacji. Najlepiej, aby zajmował on miejsce w tylnej części ogrodu, z dala od podjazdów samochodowych.

Drzewa i krzewy owocowe w ogrodzie wiejskim

W przestronnych aranżacjach można spotkać okazałe sady, pełne rodzimych jabłoni, grusz czy wiśni. Jeśli ogród ma ograniczoną powierzchnie, dobrym pomysłem jest ulokowanie pojedynczych drzewek przy miejscach przeznaczonych do wypoczynku. Dzięki temu uzyskane zostanie wrażenie naturalności, a wyrośnięte drzewka owocowe będą dawały cień, chroniący przed nadmiernym działaniem promieni UV. W wiejskim ogrodzie dobrze wyglądają także krzewy owocowe – porzeczki, czy agrest.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ogród wiejski. Jak urządzić rustykalny ogród - e-Ogródek

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska