Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogrodnicze trendy tegorocznej wiosny. Co wsadzić do ogródka?

Agata Wodzień
Ogrodnicze trendy tegorocznej wiosny. Co wsadzić do ogródka?
Ogrodnicze trendy tegorocznej wiosny. Co wsadzić do ogródka? Agata Wodzień
Własne zioła i warzywa, a kompozycje kwiatowe wielokolorowe - tak zapowiadają znawcy tematu.

Szare dni zimowych miesięcy powoli mijają, a my już zastanawiamy się nad urządzeniem przestrzeni wokół domu. Co wybrać? - Po zimowych szarych dniach jesteśmy spragnieni barw, które ożywią nasze życie - mówi Hanna Pawluś, architekt krajobrazu z firmy Rafan Ogrody w Bydgoszczy. - W tym roku to właśnie gra kolorów będzie najbardziej pożądanym trendem. Różnorodna kolorystyka tulipanów, bratków i stokrotek zagości w ogrodach wielu z nas. Jeśli nie posiadamy ogrodu możemy postawić na balkonie donicę obsadzoną wieloma kwiatami - przekonuje.

Potwierdza to Ewa Kożuch, która prowadzi gospodarstwo ogrodnicze w Tucholi: - Klienci wybierają często jedną odmianę, ale w różnych kolorach. Po zimie są spragnieni barw - tłumaczy. To pora roku determinuje nasze wybory. Wczesną wiosną jesteśmy znudzeni dotychczasową szarością, więc wybieramy kwiaty w barwach ostrych, wyraźnych. 

- Od lat kupujący chętnie sięgają po sprawdzone turki czy bratki, czasem prymulki. Zawsze dużym zainteresowaniem cieszą się żółte bratki, bo kojarzą się ze słońcem, z latem. Są bardzo odporne - podkreśla Ewa Kożuch i zaznacza, że podstawą pięknych roślin jest ich regularne podlewanie. Ważna jest łatwość w utrzymaniu. - Klienci szukają też pod kątem gleby, która na ich działkach nie jest zbyt dobra. Dlatego wiosną polecamy odporne na nasze warunki bratki kropliki.  

- Mandewilla znana też jako dipladenia - od razu wymienia Bożena Sołtys, właścicielka gospodarstwa ogrodniczego z Handlowego Młyna (powiat golubsko-dobrzyński) zapytana o modne rośliny, które mogą królować tej wiosny. - Jest odporna na suszę, upały. Nie sprawia kłopotów, jeśli w porę zapomni się jej podlać - podaje zaletę, którą doceniają klienci. Wybierają dipladenię do ogródków, donic, też na cmentarze. 

- Wiosną dominują stokrotki i bratki, wytrzymują jeszcze niskie wiosenne temperatury, można je wysadzać pod koniec marca - zapewnia Bożena Sołtys. Inną rośliną, którą wiosną warto mieć w ogrodzie zdaniem ogrodniczki jest promula. - Czuje się nawet lepiej na zewnątrz niż w domu i długo kwitnie. Zawsze na czasie są też pelargonie - dodaje. 

Wielość kolorów to nie jedyny trend nadchodzącej wiosny.  Hanna Pawluś wskazuje na modną ekologię. W naszych ogrodach powinny pojawić się własne zioła i warzywa. - Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest uprawianie ich w drewnianych skrzynkach blisko domu. Gotując obiad każdy z nas z chęcią skorzysta z takich dodatków - tłumaczy nam ogrodnicze tendencje architekt krajobrazu. 

- Na naszym rynku pojawiają się nowe odmiany bylin, krzewów oraz drzew. Przykładem jest np. liliowiec, który kojarzony jest z żółtymi kwiatami a obecnie możemy kupić go w szerokiej gamie barw poczynając od białej, różowej, czerwonej czy nawet czarnej. Również krzewy iglaste takie jak sosny górskie Winter Gold, których igły zimą przebarwiają się na żółto, a latem wracają do zielonej barwy - wymienia Hanna Pawluś.
Okazją do poznania nowości ogrodniczych mogą być targi i wystawy, np. Targi Turystyczno-Ogrodnicze Lato na  Wsi 13-14 maja w Minikowie, wcześniej na Jarmarku Wielkanocnym w Przysieku, który odbędzie się 8 kwietnia. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska