Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ogrody kieszonkowe w Zielonej Górze na językach mieszkańców. Dlaczego?

Leszek Kalinowski
Leszek Kalinowski
Ogród kieszonkowy na placu Pocztowym w Zielonej Górze
Ogród kieszonkowy na placu Pocztowym w Zielonej Górze Jacek Katos
Nie tylko na placu Pocztowym powstaje ogród kieszonkowy. Pojawiają się nowe nasadzenia drzew i krzewów, ławki i leżaki. Mieszkańcy żywo komentują tę inwestycję. Jak zawsze mają też swoje uwagi…

Mieszkańcy narzekali, że w niektórych miejscach – zwłaszcza w centrum - jest szaro, betonowo i smutno. A każda roślina spowodowałaby, że miejsce to stałoby się bardziej atrakcyjne. I nie byłoby takich problemów po ulewach, jakie obserwujemy w wielu miastach.
Stąd pomysł, by tam, gdzie się tylko da, urządzać kieszonkowe ogrody. Sprawić, by deptak i stare miasto stało się bardziej zielone.

Ogród kieszonkowy na placu Pocztowym w Zielonej Górze

Ogrody kieszonkowe w Zielonej Górze na językach mieszkańców....

Ogrody kieszonkowe powstają tam, gdzie brakuje zieleni

Ogrody i parki kieszonkowe to niewielkie enklawy zieleni, które powstają w centrach miast. Tam, gdzie nie ma możliwości stworzenia większych skwerów i gdzie zieleni bardzo brakuje.
W ramach projektu "Zielono-niebieska infrastruktura na terenie Miasta Zielona Góra" zostanie zrealizowanych 10 zadań, których celem jest retencjonowanie wód opadowych i roztopowych, a także rozwój zieleni miejskiej.
Chodzi o rozszczelnienie utwardzonych nawierzchni, stworzenie ogólnodostępnych miejsc wypoczynku i rekreacji z elementami małej architektury w otoczeniu nowych nasadzeń zieleni.
Szacowany koszt przedsięwzięcia to około 2,5 mln zł, z czego dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynosi 1 mln zł.

Ogród kieszonkowy na placu Pocztowym w Zielonej Górze
Ogród kieszonkowy na placu Pocztowym w Zielonej Górze Jacek Katos

Ogrody kieszonkowe - nic na siłę

- Podoba mi się ten skwer przy ul; Bohaterów Westerplatte. Tam nie było zieleni, miejsca, gdzie można usiąść. Teraz są drzewa, ławki, a po drugiej stronie w donicach posadzono platany. Mam nadzieję, że jak to się wszystko zazieleni, główna ulica miasta przestanie być taką betonową patelnią – mówi Irena Twaróg. Jej koleżanka Wanda Raczykowska jest bardziej sceptyczna: - Te skwery nie wytrzymują długo. Wiele razy sadzone w tych miejscach czy w donicach drzewa i krzewy usychały. To będą takie sezonowe zieleńce.
Ogród kieszonkowy przy Wieży Łaziebnej także nie wszystkim się podoba.
- Za mało tu miejsca, by takie coś tworzyć i zasłaniać tu wejście do sklepu – uważa Dominika, która często kupuje tu zdrową żywność. – Owszem jestem jak najbardziej za zielenią, ale bez przesady na siłę ją wciskać, jeszcze z takimi elementami małej architektury?!

Plac pocztowy z nową zielenią

Dyskusję wywołuje tworzony właśnie ogród kieszonkowy na placu Pocztowym.
- Mnie się to miejsce bardzo podoba. Są nowe nasadzenia drzew i fajne powieszone ławki – zauważa Monika Rut. – Po drugiej stronie ulicy też są nowe drzewa i ławki.
- To miejsce przy poczcie było zielone. Rosły tu drzewa i krzewy. I one mogły pozostać. Wystarczyłoby je tylko uporządkować – mówi pani Teresa. – Teraz za dużo ty tych ławek, kto tu będzie przesiadywał. To nie park przecież? Poza tym jest wiele gorszych miejsc do zagospodarowania niż to. Nie trzeba było tutaj psuć tej zieleni.
- A mnie się to wszystko, co dzieje się teraz z ogrodami kieszonkowymi bardzo podoba. Jestem sam. Uważam, że z ostateczną oceną, trzeba poczekać do końca inwestycji i do wiosny, aż drzewa i krzewy się zazielenią. Wtedy będziemy widzieli, jak to wszystko naprawdę wygląda – dodaje Izabela Jarczewska. – Chyba nikt nie ma wątpliwości, że nowy ogródek kieszonkowy przy zabytkowym cisie lepiej wygląda niż to klepisko, które tam było do tej pory?
POLECAMY TEŻ

"Roztańczony las" w Zielonej Górze - 13 lutego 2019 r.

ZIELONA GÓRA. Nie do wiary! Kosmici? Zobacz magiczne miejsce...

NIE DO WIARY!

ZOBACZ TEŻ

Muzeum pod chmurką na osiedlu Cegielnia w Zielonej Górze

Zielona Góra: Nietypowe muzeum pod chmurką. Musisz to zobacz...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska