Ojciec Igora Stachowiaka: na komisariacie doszło do morderstwa

Marcin Rybak
Marcin Rybak
Zaktualizowano 
Ojciec Igora Stachowiaka zamierza udowodnić, że na komisariacie doszło do morderstwa Jaroslaw Jakubczak / Polska Press
Będę z nimi tak długo walczył aż wygram – mówi nam Maciej Stachowiak ojciec Igora Stachowiaka, tragicznie zmarłego na komisariacie Wrocław Stare Miasto, wcześniej rażonego paralizatorem. Zdaniem Pana Macieja było to zabójstwo i mówi, że do takiego poglądu on oraz jego prawnicy zamierzają przekonywać sąd. W czerwcu Sąd Rejonowy Wrocław Śródmieście skazał policjantów ale za torturowanie Igora oraz za przekroczenie uprawnień. W najbliższych dniach pan Maciej i jego prawnicy złożą apelację od tego wyroku.

Maciej Stachowiak mówi nam, że w apelacji będą argumenty za uznaniem zdarzenia z jego synem za zabójstwo. Gdyby Sąd Okręgowy taki pogląd uwzględnił musiałby być powtórzony proces i to przed Sądem Okręgowym jako sądem pierwszej instancji.

Do sądu wpłynęła już apelacja obrońcy głównego oskarżonego – byłego już dziś funkcjonariusza policji Łukasza R. Usłyszał wyrok 2,5 lat więzienia bez zawieszenia. To on użył paralizatora wobec młodego mężczyzny. Było to w toalecie wrocławskiego komisariatu na Trzemeskiej. Towarzyszyło mu trzech innych funkcjonariuszy.

Skazując Łukasza R. sąd nie miał wątpliwości, że to były tortury. - Oskarżeni widzieli wijącego się z bólu człowieka. Mimo to po raz kolejny i kolejny zadawali mu ból – mówił sędzia Krzysztof Korzeniewski. - Nie budzi wątpliwości, że zdawali sobie sprawę z cierpień. Igor trzy razy był rażony prądem z paralizatora. Sędzia zwrócił uwagę, że Igor Stachowiak „zachowywał się atypowo” Policjanci musieli to widzieć i musieli podejrzewać, że może to być skutek problemów ze zdrowiem psychicznym. A jeśli tak to w ogóle nie powinni stosować żadnych środków przymusu. Obrona od początku przekonywała, że policjanci są niewinni bo to Igor, swoim zachowaniem wobec policjantów spowodował konieczność używania paralizatora.

PRZECZYTAJ jak umierał Igor Stachowiak

Ojciec Igora Maciej Stachowiak zapowiada, że walczył będzie również przez Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości jeśli w Polsce nie doczeka się wyroku, który mógłby uznać za sprawiedliwy.

Rzecz cała wydarzyła się w niedzielę 15 maja 2016. Najpierw rano na wrocławskim Rynku czterech policjantów próbowało zatrzymać Igora. Akcja trwała kilkanaście minut, bo mężczyzna wykręcał się i wyrywał. Nie chciał z nimi iść. Przedłużająca się interwencję nagrywało dwóch mężczyzn. Jeden z nich wykrzykiwał do policjantów, żeby nie dusili Igora i traktowali go jak człowieka.
Potem – już na terenie komisariatu – zatrzymanego zaprowadzono do toalety, by tam go przeszukać. Tu użyto wobec niego paralizatora. Urządzenie ma kamerę. Nagranie – pokazujące Igora wijącego się z bólu na podłodze toalety – ujawnił Superwizjer TVN.

W czerwcuczterech byłych policjantów, którzy brali udział w zatrzymywaniu Igora Stachowiaka zostało skazanych na wyroki bezwzględnego więzienia. Najwyższy wymiar kary wyznaczono Łukaszowi R., który wobec 25-latka użył paralizatora. Sąd nie miał wątpliwości, że mężczyzna przekroczył swoje uprawnienia i znęcał się nad pozbawionym wolności mężczyzną. Wyrok nie jest prawomocny.
Sąd Okręgowy dla Wrocławia-Stare Miasto skazał Łukasza R. na dwa lata i sześć miesięcy pozbawienia wolności. Były policjant ma też zapłacić 15 tysięcy złotych na rzecz rodziny zmarłego mężczyzny i 30 tysięcy złotych kosztów sądowych. Trzech pozostałych oskarżonych - Paweł G., Paweł P. i Adam W. - także zostali uznani za winnych. W więzieniu mają spędzić po dwa lata. Mają także - zgodnie z wyrokiem sądu pierwszej instancji - zapłacić po 10 tysięcy złotych rodzinie 25-latka i po 31 tysięcy złotych kosztów sądowych.
O zachowaniu Łukasza R. sąd mówił: - Przekroczył uprawnienia w zakresie realizacji zadań ustawowych policji. (...) Znęcał się psychicznie i fizycznie nad pozbawionym wolności Igorem Stachowiakiem.

Wideo

Materiał oryginalny: Ojciec Igora Stachowiaka: na komisariacie doszło do morderstwa - Gazeta Wrocławska

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 103

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
2019-08-24T12:19:02 02:00, Gość:

Tatuś a gdzie byłeś wcześniej , nie potrafiłeś syna wychować a teraz szukasz winnych.Jak ty się nie wstydzisz...powinni pociągnąć ciebie do odpowiedzialności za to co mówisz

Ty cepie.

To był jego syn.

o
oki
2019-08-22T22:17:14 02:00, Gość:

Ojciec chce się wzbogacić na śmierci syna, to jest haniebne. Poza tym syn skrzywdził wielu ludzi. Sam ojciec powiedział, że syn nie był święty. Stało się, Policja broniła społeczeństwo przed ćpunem i bandytą. Powinni go odwieść na toksykologię do szpitala. I to jest ich jedyna wina, że tego nie zrobili.

wszyskie te hejty pisane są pod publikę ,aby zgluszyć prawdę a prawza jest taka że za śmiec /czytaj zabójstwo/bo to co widzialem na nagraniach nie ma nic wspólnego z tym art z którgo odpowidaja ,co do ojca to jak możn go oczerniac pisząc bzdury , każdy ojciec postąpiłby tak samo ,aby tych co zamordowali jego syna ponieśli zasłużoną karę i co najważniejsze był by to sygnał że im /czytaj policji/ kara powinna być sórowsza z tego tytułu że mają służyć ,złożyli pezysięgi a co robią wszyszcy wiemy , nie wszyscy są tacy ,ale trzeba wyelimować takich ludzi dla przykładu a hejty tu pisane to obroncy policantów albo ich kolesie ,bo kto o zdrowych zmysłach pisał by takie bzdury ,p, Macieju proszę o to ,aby tych panów co zamordowli i odbywją tak niskie kary dopadła wrescie ręka sprwiedliwośći już w pierdlu mają przejebane , ale cóż będą na celach ochronnych z pedofilami i tymi podobnymi .

W
Wola

Owszem... policjantów poniosło i zostało to udowodnione ale... tatuś nie pamięta jaki był syneczek ?? To nie był grzeczny chłopak tylko jednostka dobrze znana policji. Może trzeba było się wcześniej zainteresować synem tak mocno jak teraz..

G
Gosevb

A komendantem nie był kumpel kępy, przywieziony z sycowa do Wrocławia za jakieś tam zasługi?

K
K.
2019-08-22T20:34:36 02:00, Polak:

Tu nie chodzi o prawdę, ojciec chce odszkodowanie od państwa za śmierć Igora ale z tym wyrokiem co teraz zapadł to nie dostanie złamanego grosza od państwa.

Tak wiec drąży temat od nowa aby móc pozwać pastwo za zabicie syna o niebotyczną kwotę....

2019-08-22T21:31:59 02:00, Zx:

Oczywiście

2019-08-22T21:34:10 02:00, mnb:

Po pierwsze dostanie olbrzymie zadośćuczynienie nawet po tym wyroku. Po drugie drąży temat bo bandyci powinni dostać nie 1.5-2.5 roku a po 15 lat pudła. Swołocz w mundurach...

Nić nie dostanie. Ani wyroku ani kasy.

K
K.
2019-08-22T13:23:27 02:00, Gość:

Walcz chłopie z tymi draniami policyjnymi !! Nie odpuszczam tego morderstwa w majestacie Prawa!!!!! Niech cały świat dowie się jak w Polsce policja zamiata takie sprawy pod dywan !!!

2019-08-22T13:29:58 02:00, Gość:

Idź się leczyć.

2019-08-22T13:36:26 02:00, K.:

Policja broniła społeczeństwo przed ćpunem i bandytą. Powinni go odwieść na toksykologię do szpitala. I to jest ich jedyna wina, że tego nie zrobili.

2019-08-22T13:42:09 02:00, Gość:

Baju, baju. Wystarczy obejrzeć film z paralizatora.

2019-08-22T13:50:34 02:00, K.:

Widziałem. Działanie prewencyjne, umarł na komisariacie i to ich błąd. Trezba było wezwać pogotowie i do szpitala narkomana odwieźć.

2019-08-22T14:08:23 02:00, sprawiedliwy:

Działanie prewencyjne to by było jakby go zamknęli w celu i pozwolili wytrzeźwieć, a potem postawili zarzuty lub zwolnili.

Wielokrotne rażenie paralizatorem to tortury i zabójstwo w tym nieszczęśliwym przypadku.

2019-08-22T14:21:08 02:00, K.:

Jakie tam tortury, skakał do Policjanta, obrażał to dostał. A , że naćpany był to jego problem. Może faktycznie jak by dostał parę razy pałą to by było lepiej dla niego. A tak środki przymusu były adekwatne do tego jak się zachowywał. Przykre, że umarł. Ale nie czarujmy się był niewinny.

2019-08-22T14:31:06 02:00, qaz:

Pisanie słowa "policjant" wielką literą to jakieś nieporozumienie. To przecież wyraz pospolity jak np. pies, bagieta, pałka, itp.

P.S. Ciekawe co tam współwięźniowie szykują mundurowym bandziorom pod celą.

2019-08-22T14:45:14 02:00, K.:

Masz problem, a może masz Problem. Te same słowa, ale jednak inaczej brzmią. Policjanci siedzieć nie pójdą, odwołanie, zawieszenie. Okoliczności łagodzące. dadzą sobie radę. Za unieszkodliwienie bandyty i ćpuna powinni dostać nagrodę resortu i awans.

2019-08-22T14:48:26 02:00, qaz:

Pójdą, pójdą. Odsiedzą wyrok jak zwykli bandyci, którymi zresztą są.

2019-08-22T15:51:31 02:00, K.:

Nie sądze by poszli siedzieć. Zmarł na komendzie,a to jest dla nich wpadka. Mogli wezwać pogotowie. Niewinny nie był.

2019-08-22T17:13:49 02:00, qaz:

Już mają wyroki na sztywno za tortury cwaniaczku. Apelacja nic im nie nie pomoże. A w drugim procesie będą jeszcze sądzeni za zabójstwo/ nieumyślne spowodowanie śmierci. Jak się okaże, że są winni to dorzuci im się do wyroku po 8-15 lat

2019-08-22T19:16:15 02:00, Gość:

Nie cwaniaczku mają wyrok za złe wykonanie obowiązków służbowych oraz ich przekroczenie. Z tego wyjdą łatwo. Dla dobra Policji.Apelacja ich spokojnie pomoże. Za zabójstwo nie. Bo użyli wymaganych środków przymusu bezpośredniego. I to uzasadnionych cwaniaczku.

2019-08-22T21:56:03 02:00, qaz:

Tak sobie tłumacz. Wyrok za tortury i 231kk mają i tak bardzo niski, ale mają. W Sądzie Okręgowym, jak trafią na odpowiedniego sędziego to dostaną jeszcze dodatkową pajdę.

Proces o zabójstwo lub nieumyślne spowodowanie śmierci dotyczy nie tego co działo się w kiblu, tylko "obezwładniania" Igora na korytarzu. Ten proces jeszcze się nie rozpoczął.

Ty sobie tak tłumacz, wyroku za zabójstwo nie mają. Nieprawomocny. odwołać się mogą. Zabójstwa nikt im nie udowodnił. Tylko co najwyżej nadgorliwość w używaniu środków przymusu bezpośredniego. I na więcej bym nie liczył.

G
Gość

Śmierć frajerom, jednego ćpuna mniej.

G
Gość

Ojciec chce się wzbogacić na śmierci syna, to jest haniebne. Poza tym syn skrzywdził wielu ludzi. Sam ojciec powiedział, że syn nie był święty. Stało się, Policja broniła społeczeństwo przed ćpunem i bandytą. Powinni go odwieść na toksykologię do szpitala. I to jest ich jedyna wina, że tego nie zrobili.

q
qaz
2019-08-22T13:23:27 02:00, Gość:

Walcz chłopie z tymi draniami policyjnymi !! Nie odpuszczam tego morderstwa w majestacie Prawa!!!!! Niech cały świat dowie się jak w Polsce policja zamiata takie sprawy pod dywan !!!

2019-08-22T13:29:58 02:00, Gość:

Idź się leczyć.

2019-08-22T13:36:26 02:00, K.:

Policja broniła społeczeństwo przed ćpunem i bandytą. Powinni go odwieść na toksykologię do szpitala. I to jest ich jedyna wina, że tego nie zrobili.

2019-08-22T13:42:09 02:00, Gość:

Baju, baju. Wystarczy obejrzeć film z paralizatora.

2019-08-22T13:50:34 02:00, K.:

Widziałem. Działanie prewencyjne, umarł na komisariacie i to ich błąd. Trezba było wezwać pogotowie i do szpitala narkomana odwieźć.

2019-08-22T14:08:23 02:00, sprawiedliwy:

Działanie prewencyjne to by było jakby go zamknęli w celu i pozwolili wytrzeźwieć, a potem postawili zarzuty lub zwolnili.

Wielokrotne rażenie paralizatorem to tortury i zabójstwo w tym nieszczęśliwym przypadku.

2019-08-22T14:21:08 02:00, K.:

Jakie tam tortury, skakał do Policjanta, obrażał to dostał. A , że naćpany był to jego problem. Może faktycznie jak by dostał parę razy pałą to by było lepiej dla niego. A tak środki przymusu były adekwatne do tego jak się zachowywał. Przykre, że umarł. Ale nie czarujmy się był niewinny.

2019-08-22T14:31:06 02:00, qaz:

Pisanie słowa "policjant" wielką literą to jakieś nieporozumienie. To przecież wyraz pospolity jak np. pies, bagieta, pałka, itp.

P.S. Ciekawe co tam współwięźniowie szykują mundurowym bandziorom pod celą.

2019-08-22T14:45:14 02:00, K.:

Masz problem, a może masz Problem. Te same słowa, ale jednak inaczej brzmią. Policjanci siedzieć nie pójdą, odwołanie, zawieszenie. Okoliczności łagodzące. dadzą sobie radę. Za unieszkodliwienie bandyty i ćpuna powinni dostać nagrodę resortu i awans.

2019-08-22T14:48:26 02:00, qaz:

Pójdą, pójdą. Odsiedzą wyrok jak zwykli bandyci, którymi zresztą są.

2019-08-22T15:51:31 02:00, K.:

Nie sądze by poszli siedzieć. Zmarł na komendzie,a to jest dla nich wpadka. Mogli wezwać pogotowie. Niewinny nie był.

2019-08-22T17:13:49 02:00, qaz:

Już mają wyroki na sztywno za tortury cwaniaczku. Apelacja nic im nie nie pomoże. A w drugim procesie będą jeszcze sądzeni za zabójstwo/ nieumyślne spowodowanie śmierci. Jak się okaże, że są winni to dorzuci im się do wyroku po 8-15 lat

2019-08-22T19:16:15 02:00, Gość:

Nie cwaniaczku mają wyrok za złe wykonanie obowiązków służbowych oraz ich przekroczenie. Z tego wyjdą łatwo. Dla dobra Policji.Apelacja ich spokojnie pomoże. Za zabójstwo nie. Bo użyli wymaganych środków przymusu bezpośredniego. I to uzasadnionych cwaniaczku.

Tak sobie tłumacz. Wyrok za tortury i 231kk mają i tak bardzo niski, ale mają. W Sądzie Okręgowym, jak trafią na odpowiedniego sędziego to dostaną jeszcze dodatkową pajdę.

Proces o zabójstwo lub nieumyślne spowodowanie śmierci dotyczy nie tego co działo się w kiblu, tylko "obezwładniania" Igora na korytarzu. Ten proces jeszcze się nie rozpoczął.

G
Gość

Kupa

h
hau hau
2019-08-22T20:28:34 02:00, gosc:

wiec juz niewiem kto jest i byl morderca ubecy czy nasza policja katolicka

2019-08-22T20:29:55 02:00, K.:

Nie ma policji religijnej coś cię pomyliło z komuną. Tam była policja polityczna. Czas się czegoś nauczyć.

2019-08-22T21:25:35 02:00, Gość:

Emerytowani funkcjonariusze MO na tym forum równo nadają.

To młoda psiarnia na patrolach "samochodowych" . Piszą te bzdury, zaklinając rzeczywistość. A prawda jest taka, że od ujawnienia filmu z paralizatora, nawet panienki z Malawi mogą liczyć na większy szacunek współobywateli niż patologia mundurowa...

t
tgb
2019-08-22T19:31:04 02:00, Gość:

Panie Macieju z całym szacunkiem , ale daj Pan już spokój Pana syn był przestępcą i gdyby się nie sadził do policjantów i wykonywał polecenia to dzisiaj by dalej żył, ale niestety to był gość który uważał , że może wszystko i ze wszystkimi ... wiele osób przez niego ucierpiało

2019-08-22T19:33:05 02:00, K.:

Tym bardziej, że niewinny nie był. Na fimie z rynku widać jego zatrzymanie i zachowanie agresywnego ćpuna.

2019-08-22T21:02:03 02:00, Anna:

Widzieliście film z zatrzymania??? bzdury wpisujciecie.Nawet jeśli byłby pod wplywem narkotyków czy alkoholu,jakie prawo pozwala na zabicie czlowieka na komendzie?

2019-08-22T21:31:35 02:00, Llll:

Niewinny raczej nie trafia tam

Dlaczego tutaj tak wali psią sierścia na tym forum. Czy naprawdę patusy mundurowe tak bardzo nudzą się na patrolach, że mają czas trollować artykuły o człowieku, którego polska policja skatowała na śmierć?

P.S. A jak tam ranny antyterrosysta spod bankomatu? Chodzi? Czy wózeczek do końca życia? :D :D :D

m
mnb
2019-08-22T20:34:36 02:00, Polak:

Tu nie chodzi o prawdę, ojciec chce odszkodowanie od państwa za śmierć Igora ale z tym wyrokiem co teraz zapadł to nie dostanie złamanego grosza od państwa.

Tak wiec drąży temat od nowa aby móc pozwać pastwo za zabicie syna o niebotyczną kwotę....

2019-08-22T21:31:59 02:00, Zx:

Oczywiście

Po pierwsze dostanie olbrzymie zadośćuczynienie nawet po tym wyroku. Po drugie drąży temat bo bandyci powinni dostać nie 1.5-2.5 roku a po 15 lat pudła. Swołocz w mundurach...

Z
Zx
2019-08-22T20:34:36 02:00, Polak:

Tu nie chodzi o prawdę, ojciec chce odszkodowanie od państwa za śmierć Igora ale z tym wyrokiem co teraz zapadł to nie dostanie złamanego grosza od państwa.

Tak wiec drąży temat od nowa aby móc pozwać pastwo za zabicie syna o niebotyczną kwotę....

Oczywiście

L
Llll
2019-08-22T19:31:04 02:00, Gość:

Panie Macieju z całym szacunkiem , ale daj Pan już spokój Pana syn był przestępcą i gdyby się nie sadził do policjantów i wykonywał polecenia to dzisiaj by dalej żył, ale niestety to był gość który uważał , że może wszystko i ze wszystkimi ... wiele osób przez niego ucierpiało

2019-08-22T19:33:05 02:00, K.:

Tym bardziej, że niewinny nie był. Na fimie z rynku widać jego zatrzymanie i zachowanie agresywnego ćpuna.

2019-08-22T21:02:03 02:00, Anna:

Widzieliście film z zatrzymania??? bzdury wpisujciecie.Nawet jeśli byłby pod wplywem narkotyków czy alkoholu,jakie prawo pozwala na zabicie czlowieka na komendzie?

Niewinny raczej nie trafia tam

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3