Kilka dni temu, jadąc trasą Drożków-Żary, zaraz przed Grabikiem, zauważyłam kątem oka jakiś ruch na skraju pola. Zahamowałam instynktownie i stanęłam na poboczu. Pies? A może…
Oko w oko z wilkiem
Podekscytowana złapałam, leżący na siedzeniu obok, aparat i wyskoczyłam na jezdnię. Byłam dosłownie kilkanaście metrów od szarej, przyczajonej postaci w rowie. Podeszłam bliżej, modląc się w duchu, żeby to był wilk, a nie jakiś bezpański pies. Zwierzę podniosło głowę i na ułamek sekundy nasze oczy się spotkały. Poczułam ciarki na plecach. To wilk!- pomyślałam entuzjastycznie. Ale nie jestem ekspertem i było to w tym momencie, myślenie życzeniowe. Gdy zwierzę zobaczyło, że się zbliżam, rzuciło się do ucieczki. Wilk, a raczej wilczyca(tego dowiedziałam się dużo później) majestatycznie przebiegła drogę i wskoczyła na pole po drugiej stronie, a następnie zniknęła w lesie. A ja podniosłam aparat do oka i mimo drżących z emocji rąk, starałam się uwiecznić to niezwykłe spotkanie, na które czekałam tyle czasu.

Jak odbudowano wilczą populację
Dopiero później, gdy opadły emocje i wywietrzała adrenalina, dotarło do mnie, że było to wyjątkowe wydarzenie i że miałam ogromne szczęście.
Oko w oko z wilkiem! Niezwykłe spotkanie w lubuskim lesie ze...
To, co się stało, zmusiło mnie do zbadania, jakie były losy tych zwierząt w ciągu ostatnich lat, bowiem wszystko, co widziałam o wilkach, zaczerpnęłam z kultowej książki Rudyarda Kiplinga, Księga Dżungli, czyli można zaryzykować stwierdzenie, że o wilkach miałam raczej mgliste pojęcie.
Historia wilków jest bardzo ciekawa
W roku 1995 okazało się, że populacja wilków drastycznie zmalała i był to wtedy gatunek zagrożony wyginięciem. Z tego powodu wilki zostały objęte ochroną w części Polski, a od 1998 zaczęły być chronione w całym kraju. Spowodowało to znaczący wzrost liczebności i zasięg bytowania tych zwierząt. W 2001 roku było w Polsce ok. 300 wilków. Dwa lata później już 690. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego na terenie całej Polski w 2012 roku wilków było 1050, w 2019 roku było ich już 3222, a dwa lata później 3770.
„Monitoring populacji wilka w Polsce prowadzi również Główny Inspektorat Ochrony Środowiska. Według danych z 2019 liczebność populacji wilka w Polsce oszacowano na ok. 1900 osobników.”(informacja z RDOŚ w Gorzowie Wlkp.)
Mapa występowania wilków w Polsce w 2019

Najwięcej wilków żyje oczywiście na Podkarpaciu(1160), na drugim miejscu jest Wielkopolska(547), Lubuskie plasuje się na 3 pozycji. Według GUS w naszym województwie jest ich 361. W 2010 roku w Lubuskiem żyło ich tylko 17.
Ja „swojego” wilka spotkałam na terenie Nadleśnictwa Lipinki i postanowiłam zapytać ile wilków żyje na obszarze, którym się opiekują.
- Wilki to zwierzęta rewirowe, czyli pilnują swojego terenu i nie pozwalają na wejście innych osobników, dlatego populacja od lat utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie. Jeżeli chodzi o teren Nadleśnictwa Lipinki, to mieszkają u nas 3 rodziny, czyli około 20 osobników. Jest to w miarę stała liczba, ponieważ młode, które dorosną są „odganiane” przez parę alfa i migrują, do Niemiec, Borów Dolnośląskich, albo na północ województwa-twierdzi Michał Szczepaniak z Nadleśnictwa Lipinki.
CZYTAJ TAKŻE:
-Wilki wybierają miejsca bytowania kierując się bazą żerową obfitą w jelenie i sarny. Wilk jest jednym z najskuteczniejszych drapieżników na świecie. Poluje zarówno samodzielnie jak i w doskonale zorganizowanych watahach z 7-8 osobnikami (widywane były nawet z 16 sztukami). Samodzielnie potrafi zabić zwierzę znacznie większe od siebie np. jelenia, czy łosia-opowiada Paweł Nowicki myśliwy i autor artykułów w Braci Łowieckiej .
Spotkanie „oko w oko” wilka przez człowieka jest bardzo rzadkie.
-Ataki na ludzi są bardzo rzadkie, ponieważ wilk ma naturalny strach przed człowiekiem i stara się nie trzymać w pobliżu miejsc odwiedzanych przez człowieka, ale oczywiście zdarzyły się w ostatnich latach przypadki pogryzienia, czy ataki na samotnie spacerujących turystów i pracowników leśnych -twierdzi myśliwy.
„W ostatnich dziesięciu latach na terenie całej Polsce odnotowano 2-3 przypadki ataku wilka na człowieka. Należy jednak podkreślić, że wilki te były chore lub w jakimś stopniu zasymilowane. Na przykład dokarmiane przez ludzi. Zdrowe wilki unikają kontaktu z człowiekiem.”(informacja z RDOŚ w Gorzowie Wlkp.

Wilki boją się ludzi, ale zagrożone mogą zaatakować
-Wilk generalnie stroni od ludzi, ale na pewno zaczepiony może zaatakować, zwłaszcza w obronie swoich szczeniąt-ostrzega Michał Szczepaniak. –Dlatego nie podchodźmy do wilków zbyt blisko, chodząc w poszukiwaniu grzybów czy na spacerze nie skradajmy się w ciszy, wręcz przeciwnie-„zróbmy hałas”. Chodzi oczywiście o normalne zachowanie, więc rozmowa, szeleszczące liście czy trzaskające gałązki spowodują, że zwierzęta się wystraszą i będą unikać spotkania z człowiekiem- mówi Michał Szczepaniak.
CZYTAJ TAKŻE:
Czy rosnąca stale populacja wilków stanowi problem?
-Jest to gatunek chroniony i nie ma go nawet na liście gatunków łownych -informuje leśnik i rzecznik prasowy z Nadleśnictwa Lipinki. -Oczywiście wilki to drapieżniki i żeby utrzymać się przy życiu muszą polować. Ich ofiarami są zazwyczaj inne dzikie zwierzęta z lasu: dziki, jelenie, daniele i sarny
.

Co się dzieje gdy pożywienia zaczyna brakować?
-W ubiegłych latach afrykański pomór świń(ASF) mocno przetrzebił populację dzików w naszym województwie. Sanitarnie odstrzelono tysiące tych zwierząt. To spowodowało, że wilki zaczęły przetrzebiać stada saren i napadać na zwierzęta hodowlane(daniele, owce i kozy) -informuje Michał Szczepaniak.
„Nie ma jednoznacznych danych potwierdzających wpływ ASF na wzrost liczby ataków wilków na zwierzęta gospodarskie w zakresie województwa lubuskiego.” (informacja z RDOŚ w Gorzowie Wlkp)
-Wilki są bardzo inteligentne i potrafią wspinać się na 2 metrowe płoty albo podkopać się pod ogrodzenie, wejść na teren gospodarstwa i zaatakować zwierzęta gospodarskie. Są to zazwyczaj stada danieli hodowlanych, albo owiec i kóz-dodaje leśniczy. –Niestety w naszym rejonie jest bardzo mało dzików, dlatego wilki zwróciły swoją uwagę na zwierzynę płową i jest jej faktycznie coraz mniej.

- Od stycznia 2022 roku na terenie województwa lubuskiego odnotowano szkody spowodowane przez wilka w pogłowiu zwierząt gospodarskich (daniele, jelenie, owce). Na podstawie złożonych wniosków wypłacono 140 566,22 zł z tytułu odszkodowań za szkody wyrządzone przez wilki-informuje Kamila Skołuda, rzecznik prasowy RDOŚ w Gorzowie Wlkp.
Strzelać czy chronić?
Pozostaje do rozstrzygnięcia kwestia, czy wobec tego należałoby przywrócić odstrzał kontrolowany, żeby utrzymać populację w nieprzerośniętej ilości?
-Jest to na pewno świetny moment na to, żeby instytucje, które zarządzają populacją wilków w naszym kraju zaczęły się spotykać i rozmawiać, bo teraz się wszyscy okopali. Polski Związek Łowiecki sygnalizuje, że jest konieczność przywrócenie tego gatunku na listę zwierząt łownych z okresem polowań, a z drugiej strony organizacje ekologiczne, twierdzą jasno: w żadnym wypadku nigdy nie pozwolimy na coś takiego. Jedni uważają, że wilków jest znacznie więcej niż oficjalne dane, a drudzy, że znacznie mniej. Nastąpił pat, z którego trudno wyjść-twierdzi Michał Szczepaniak.
CZYTAJ TAKŻE:
-Myśliwi nie mają możliwości redukowania wilka, dlatego przestały one być rzadkością i zaczęły stanowić problem. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska jest na stanowisku, że wilk jest i będzie chroniony. Dlatego bardzo ciężko będzie znaleźć porozumienie, gdzie będzie wilk syty i owca cała-uważa Paweł Nowicki.
"Wilcze zasady"
- Nie dokarmiaj wilków; jeżeli wilk wydaje się być osłabiony, chory, nie utrzymuje dystansu 30 m od człowieka, zawiadom Urząd Gminy.
- Na terenie posesji oraz podczas pobytu w lesie nie pozostawiaj niezabezpieczonej żywności lub jej resztek, dotyczy to również żywności dla psów i kotów.
- Zabezpieczaj pojemniki na odpady kompostowane oraz komunalne.
- W okresie między zmierzchem a świtem zabezpieczaj zwierzęta domowe, psy w pomieszczeniu lub w kojcu – nie na uwięzi - taki pies staje się wyjątkowo łatwą ofiarą. W lesie prowadź psa na smyczy!
- Nigdy nie zabieraj ze sobą, ani nie dotykaj napotkanego w lesie szczenięcia wilka, jeżeli wiesz o sytuacji, że ktoś przetrzymuje szczenię wilka, natychmiast zawiadom Policję – takie zwierzęta jako dorosłe mogą być niebezpieczne dla ludzi, w tym również dla przetrzymującego.
- Zabezpieczaj zwierzęta gospodarskie. Za zabite lub ranne zwierzęta gospodarskie pozostawione od zmierzchu do świtu bez zabezpieczenia Skarb Państwa nie wypłaca odszkodowań. W razie wątpliwości w wybraniu sposobu zabezpieczenia możesz skontaktować się z RDOŚ w Gorzowie Wlkp.
- W celu uzyskania odszkodowania za utracone zwierzę w wyniku ataku wilka złóż stosowny wniosek w miejscowym RDOŚ w Gorzowie Wlkp.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
KUP TERAZ

Pokrowiec na plecak Pack Fly Large Blaze Orange Mystery Ranch
Wodoodporny pokrowiec rozmiarze Medium. Pasuje na …
KUP TERAZ

PLECAK Urban Assault 21, Mystery Pop, OS
Zainspirowany wojskowymi plecakami szturmowymi. Te…
KUP TERAZ

ŁÓŻKO TURYSTYCZNE COT CONVERTIBLE HELINOX
Unikalny system dźwigni Helinox składa łóżko i w p…
KUP TERAZ

KIJE BIEGOWE DISTANCE 125cm ROCKLAND
Rockland Distance to kije do biegów terenowych wyk…
KUP TERAZ

KUBEK TERMICZNY THERMAL MUG LIFEVENTURE
Wszechstronny kubek termiczny. Utrzyma temperaturę…
KUP TERAZ

KIJE TREKKINGOWE RAPID CABRO ROCKLAND
Rapid Carbo uniwersalne i komfortowe w użytkowaniu…