Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Okrągły stół ws. edukacji. ZNP nie bierze udziału w poniedziałkowych obradach

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
Fot. Marek Szawdyn / Polska Press
Czwarta tura obrad edukacyjnego okrągłego stołu rozpoczęła się w poniedziałek o godz. 11. W rozmowach o polskiej edukacji nie biorą jednak udziału związkowcy z ZNP, WZZ „Solidarność - Oświata”, ani nawet z NSZZ „Solidarność”. Wszyscy oczekują lepszej formuły prowadzenia rozmów.

Poniedziałkowe obrady, zorganizowane w Krajowej Szkole Administracji Publicznej w Warszawie, to już czwarta odsłona okrągłego stołu ws. edukacji. Pomysł rządu, który miał doprowadzić do debaty nad stanem edukacji w Polsce i wypracowania rozwiązań, które zadowolą wszystkie strony (rządzących, nauczycieli, rodziców, uczniów) na razie nie spełnia oczekiwań. W obradach nie uczestniczą bowiem związkowcy, którzy twierdzą, że formuła rozmów jest nie do przyjęcia.

- Zaproszenie od pana premiera Mateusza Morawieckiego wpłynęło do nas, ale podjęliśmy decyzję, że nie wybieramy się na obrady okrągłego stołu - mówią zgodnie przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego i WZZ „Solidarność - Oświata”. Nawet - wydawałoby się -najbardziej przychylna propozycjom rządu organizacja, czyli NSZZ "Solidarność", nie oddelegowała swoich przedstawicieli na obrady.

"Zaproponowana formuła spotkania oraz przypadkowo dobrane gremium nie gwarantują wypracowania rozwiązań rzeczywistych problemów nurtujących polską oświatę" - tak brzmi oświadczenie, przyjęte przez prezydium NSZZ "Solidarność" w maju. Jak podkreślają przedstawiciele organizacji, nic w tej kwestii się nie zmieniło.

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski zaprosił do udziału w obradach wszystkich, którzy mają styczność z edukacją. Związkowcy nie pojawili się w Warszawie, natomiast w rozmowach wzięli udział nauczyciele, uczniowie, rodzice, samorządowcy, przedstawiciele środowiska akademickiego i instytucji związanych z oświatą. Oprócz tego w Krajowej Szkole Administracji Publicznej w Warszawie pojawili się parlamentarzyści, eksperci z Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii.

- Działania doraźne podjęte jeszcze w tym roku są istotne, jednak kluczowe dla edukacji w dłuższej perspektywie są zapowiadane zmiany w systemie kształcenia i doskonalenia nauczycieli. Zmiana pokoleniowa, która dokona się w ciągu najbliższych lat przesądzi o kształcie polskiej edukacji na długo. Wzrost roli i zaangażowania rodziców w systemie edukacji jest warunkiem powodzenia procesów wychowawczych i edukacyjnych zarazem - mówi w rozmowie z AIP Jan Urmański, ekspert Fundacji Republikańskiej, jeden z obradujących przy okrągłym stole ds. edukacji.

- Doinwestowanie oświaty jest warunkiem, żeby te zmiany przebiegły dobrze. Ale doinwestowanie musi być połączone ze zmianą systemową - podkreśla.

od 7 lat
Wideo

iPolitycznie - Radosław Fogiel

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Okrągły stół ws. edukacji. ZNP nie bierze udziału w poniedziałkowych obradach - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska