Oktoberfest i smaki świata, festiwal gitarowy, inauguracja w filharmonii, Dżem w Kawonie, rękodzieło w Sulechowie. Nudno nie będzie

Jarosław Wnorowski
Jarosław Wnorowski
Andrzej Grygier naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 7 lat, obecnie jest laureatem wielu prestiżowych konkursów w Polsce i za granicą
Andrzej Grygier naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 7 lat, obecnie jest laureatem wielu prestiżowych konkursów w Polsce i za granicą fot. materiały organizatora
Udostępnij:
To kolejny tydzień, który przysporzy nam pytań i wątpliwości, dokąd się wybrać. Sporo będzie ciekawych wydarzeń, w tym w plenerze. Niezależnie dokąd pójdziemy, do teatru, muzeum, filharmonii czy po prostu w plener, lubuska oferta wydarzeń jak zwykle będzie bogata. Przypominamy także, że nadal trwa Jazz Crossing Festival, a rozpoczyna się Międzynardoowy Festiwal Gitarowy. Warto się bęzie wybrać do Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze-Ochli na pierwszy Lubuski Oktoberfest (9-10.10.) połączony wraz z festiwalem smaków.

Gorzów Wielkopolski

Nowy musical w gorzowskim teatrze

Bardzo ciekawy spektakl muzyczny będzie można zobaczyć w piątek 15.10 o godz. 19, w Teatrze im. Juliusza Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim. Tego dnia odbędzie się oficjalna miejska premiera widowiska. Spektakl pt. „1980-Ty" w reż. Jana Tomaszewicza to widowisko muzyczne, na podstawie libretta Andrzeja Ozgi, osnute wokół autentycznych wydarzeń polskiego sierpnia 1980 roku. Opowiada o dwojgu ludzi, którzy z każdym dniem dojrzewają do rodzącego się w nich uczucia. Podobnie jak polskie społeczeństwo tego czasu dojrzewało do solidarności pisanej tak dużą jak i małą literą oraz do prawdziwej wolności i demokracji. Choreografia zajął się Tomasz Tworkowski, o scenografię i kostiumy zadbała Natalia Kołodziej, zaś o stronę muzyczną - Marek Zalewski. Oprócz aktorów wystąpi także młodzież ze studia teatralnego i uznanego gorzowskiego zespołu tanecznego „Buziaki”. Wstęp płatny.

Koncert Krzysztofa Cugowskiego

W piątek 8.10 o godz. 19.00 w Filharmonii Gorzowskiej wystąpi Krzysztof Cugowski z zespołem w programie „Moje najważniejsze”. To 50. jubileusz pracy artystycznej piosenkarza, dlatego też koncert pełen będzie wielkich i niezapomnianych przebojów, często w nowych aranżacjach w rockowym brzmieniu. Oprócz mistrza zagrają także: Jacek Królik – gitara, Cezary Konrad – perkusja, Robert Kubiszyn – gitara basowa i Tomasz Kałwak – fortepian.

Sulechów

Kiermasz regionalny

W sobotę 9.10 w godz. 11-14 na placu Ratuszowym w Sulechowie, odbędzie się pierwsza edycja kiermaszu rękodzielniczego „Sulechowskie Skarby”. Imprezę, przełożoną wcześniej ze względu na pandemię, udało się w tym roku zorganizować w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Kiermasz docelowo ma na stałe wpisać się w sulechowskich kalendarz wydarzeń. „Sulechowskie Skarby” są okazją do promowania twórczości lokalnych rękodzielników, a z drugiej umożliwiają mieszkańcom nabycie często unikatowych i wyjątkowych przedmiotów. Wśród wystawców znajdziemy m.in ceramików, wytwórców biżuterii szklanej czy zabawek oraz akcesoriów zrobionych z włóczki. Dodatkowo będzie można wziąć udział w otwartych warsztatach ceramicznych, robienia makram, a także plenerze plastycznym pod nazwą „Barwy Sulechowa”. Nie zabraknie także stoisk ze słodkimi wypiekami. Wstęp bezpłatny.

Nowa Sól

Koncert jesienny u św. Antoniego

W niedzielę 10.10 o godz. 16. w kościele pw. św. Antoniego, Cappella Viridimontana pod kierownictwem artystycznym Jerzego Markiewicza wykona m.in. preludium i fugę g-moll - Jana Sebastiana Bacha. To znany, utworzony w 1994 r. kameralny zespół wokalny, który specjalizuje się w muzyce renesansu i baroku. Zdobył duże uznanie w środowisku muzyków zajmujących się w wykonawstwem muzyki dawnej, które zaowocowało współpracą z renomowanymi instrumentalistami oraz śpiewakami. Podstawową formą zespołu jest podwójny kwartet solistów, któremu towarzyszy dwuosobowa grupa basso continuo złożona z pozytywu organowego i wiolonczeli barokowej. Wstęp wolny.

Zielona Góra

Muzeum Etnograficzne

Muzeum Etnograficzne w Zielonej Górze-Ochli zamieni się w weekend 9-10.10 w zagłębie festynowe w ramach wydarzenia „Pierwszy Lubuski Oktoberfest". Wszystko zacznie się w sobotę od godz. 14. Złoty napój będzie pochodził z historycznego browaru w Witnicy. O stronę gastronomiczną zadba kilkanaście pojazdów ze smakołykami z różnych stron świata w ramach „Smaki Świata Street Food” - strefa Food Tracków. Od godz. 16 na oczach gości, w drewnie, rzeźbić będą znani lubuscy artyści. O 17:30 zagra zespół Dobre Piwo, zaś o 19:30 zespół Cadillac. Na godz. 21. zaplanowano pokaz laserów, po którym do 1-szej w nocy będzie można się bawić przy muzyce. W niedzielę 10.10 od godziny 12, Muzeum zaprasza na jarmark rękodzieła, koncert akordeonisty Mariusza Ambrożuka, rozstrzygnięcie konkursu Lubuska Mega Dynia. O 14:30 wystąpi zespół Mamada, a po nim o 16 zagra Prababa. Dodatkowo o 13, 14.30 i 15.30 odbędą się warsztaty przygotowywania kiszonek oraz malarsko-plastyczne. Możemy też liczyć na konkursy i zabawy towarzyszące. Imprezę poprowadzi Artur Piotrowicz PM PatyQ. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, ale zwiedzanie muzeum już nie, należy wykupić bilet. Organizatorzy zachęcają do przyjazdu bez samochodów, z uwagi na mocno ograniczoną ilość miejsc parkingowych oraz korzystanie z oferty MZK linii nr 27. Będą dodatkowe nocne kursy.

Wspomnienie o Ryszardzie Riedlu w Kawonie

W sobotę 9.10 o godz. 20 w Piwnicy Artystycznej Kawon, odbędzie się koncert poświęcony twórczości Ryszarda Riedla, w wykonaniu jego syna - Sebastiana. Niedawno minęła 27. rocznicę śmierci jego ojca oraz powstania zespołu Cree, którego jednym z pomysłodawców był właśnie sam Ryszard Riedel. Jeszcze przed pandemią, w 2019 r. w Polsce zespół zagrał około 100 dobrze przyjętych i cieszących się bardzo dużą frekwencją, koncertów. W programie występu „Wspomnienia o Ryszardzie Riedlu" znajdą się nieśmiertelne klasyki „Dżemu” z lat, kiedy przed mikrofonem stał jego kultowy frontman (grał także wyśmienicie na harmonijce ustnej), a także autorskie kompozycje Sebastiana Riedla i zespołu Cree, z ich bogatego dorobku scenicznego. Widzowie pamiętają zapewne również, że życie artysty zostało zekranizowane w 2005 w filmie fabularnym pt. Skazany na bluesa. Główną postać zagrał w nim Tomasz Kot, a żonę – Jolanta Fraszyńska. Wstęp płatny.

Międzynarodowy Festiwal Gitarowy
[b]Występy gitarzystów i pokaz tańca flamenco w Lubuskiem
__

Od 10 października rozpocznie się 16. edycja Międzynarodowego Festiwalu Gitarowego, który potrwa aż do 23.10. W programie, wiele atrakcji muzycznych, zajęć edukacyjnych jak i pokazów tanecznych. Warsztaty oraz koncerty odbędą się nie tylko w Zielonej Górze, ale także w Gorzowie Wlkp. i w Żaganiu.Pierwszy festiwal gitarowy odbył się już w 2005 r., w pierwszym roku działalności Lubuskiego Towarzystwa Gitarowego, we współpracy ze szkołą muzyczną w Zielonej Górze. Jego idea zrodziła się podczas wyjazdów Hanny Kowalik (nauczyciela w klasie gitary) z uczniami na ogólnopolskie konkursy gitarowe w Polsce. Widząc podobną potrzebę w lokalnym środowisku muzycznym, założyciele stowarzyszenia podjęli próbę stworzenia własnego projektu artystyczno-edukacyjnego. Na festiwalu zagrali praktycznie wszyscy najlepsi polscy gitarzyści, w programie od klasyki po jazz, w tym wiele zespołów nagradzanych najwyższymi laurami. To wykonawcy z 25 krajów i aż prawie 500 młodych adeptów gitary klasycznej. Całość rozpocznie się w niedzielę 10.10. w sali kameralnej Filharmonii Gorzowskiej od koncertu duetu gitarzysty i altowiolistki. W poniedziałek 11.10. w PSM I stopnia w Gorzowie Wlkp., Tomasz Kandulski poprowadzi warsztaty gitarowe. W piątek 15.10 o godz. 19.00 w Filharmonii Zielonogórskiej melomani będą mogli wziąć udział w gali gitarowej. Z orkiestrą symfoniczną FZ, pod dyrekcją Miłosza Kuli, wystąpią sławy tego instrumentu: Andrzej Grygier, Wojciech Jurkiewicz i Robert Kwiędacz. W programie m.in. słynna fantazja J. Rodrigo – „Para un gentilhombre (dosł. dla gentelmena), a także koncert na gitarę klasyczną i fortepian jazzowy – C. Bollinga. W sobotę 16.10., rano odbędą się warsztaty w Zielonej Górze, a po południu festiwal przeniesie się do Żagania, wysłuchamy tam o 16. koncertu kameralnego. Co sami artyści, z kolei o godz. 20 wystąpią tego samego dnia jeszcze w Zielonej Górze. Na zakończenie festiwalu, będzie można podziwiać Flamenco Show, który odbędzie się w Muzeum Ziemi Lubuskiej. Wystąpią: Agata Makowska „La Rosita” – taniec, Marysia Światłoń – śpiew, Mateo El Gallito – taniec i cajon, Damian Kowaliński oraz Michał Krygowski – gitary. Niektóre wstępy płatne.

Lubuski Teatr

Kamienie w kieszeniach 9-10.10.2021
Kamienie w kieszeniach to sztuka, której akcja rozgrywa się w małym miasteczku na głębokiej, irlandzkiej prowincji. Hollywoodzka ekipa filmowa postanawia nakręcić film z udziałem miejscowych statystów. „Kamienie w kieszeniach” to tragikomiczna historia o marzycielach, którzy obserwują różnice między „sielskością” prowincji a filmowym „wielkim światem”. Dwaj skrajnie różni bohaterowie na pierwszy rzut oka nie mają powodów, aby się polubić. Jeden jest ze stolicy i zjawia się na prowincji, drugi jest jej mieszkańcem. Dzieli ich bardzo wiele, ale wkrótce okazuje się, że zwykła znajomość przeradza się w przyjaźń. Wystarczy chwila, aby bohaterowie zaczęli wspierać się bezinteresownie i bez zbędnych pytań. Z bycia statystami, czyli najmniejszymi z najmniejszych trybików w hollywoodzkiej machinie filmowej, bohaterowie decydują się na krok w stronę samodzielności. Rzucają się na głęboką wodę i postanawiają… O tym, co robią dalej, publiczność dowie się podczas przedstawienia! Specyficznym, autorskim pomysłem na formę tego przedstawienia jest kilkanaście różnych postaci odgrywanych przez jedynie dwóch aktorów.

Oświadczyny/Niedźwiedź
Świat Czechowa nie jest ani ziemiański, ani carski, ani nawet rosyjski – jest to po prostu świat ludzki, a przez to właśnie groteskowo nieludzki. Zindywidualizowane głównie przez język i ruch postacie obu jednoaktówek, także dzięki ogromnej sile komizmu, wartkiemu potokowi zdarzeń i nieoczekiwanym zwrotom sytuacji – tworzą teatr bliski już następnej epoce i widowni XX wieku, np. twórczości A. Jarry’ego („Ubu król”) czy Witkacego. Dlatego też te utwory sceniczne niezmiennie trwają w europejskim repertuarze teatralnym, dodatkowo stanowiąc okazję do prezentacji perfekcyjnego aktorstwa.

Filharmonia Zielonogórska

W sobotę 9.10 o 19.00 oraz w niedzielę 10.10 o 17.00, w Filharmonii Zielonogórskiej, w ramach festiwalu smyczkowego Mistrzowie Polskiej Wiolinistyki, Rafał Kłoczko za pulpitem dyrygenckim, oficjalnie zainauguruje nowy sezon artystyczny 2021/2022. Jak mówi sam Kłoczko: „To jego manifest programowy”. Na początek usłyszymy uwerturę do opery „Norma” Belliniego. Jako drugie – „Sonety miłosne” do słów W. Szekspira Tadeusza Bairda (patrona FZ) w wykonaniu światowej sławy barytona - Szymona Komasy. Artysta w 2004 roku rozpoczął studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Ukończył je w 2009 roku dyplomem z wyróżnieniem. Jest laureatem i zwycięzcą wielu międzynarodowych konkursów wokalnych w kategoriach operowych. Z recitalami pieśni wystąpił m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku. Śpiewa w wielu teatrach operowych w Polsce i za granicą. Arcydzieło skomponowane przez Henryka Wieniawskiego - II koncert skrzypcowy d-moll, zagra Simon Zhu, skrzypek urodzony w Tybindze w 2001 roku. Grę na skrzypcach zaczął już w wieku 6 lat. Uczył się w liceum muzycznym w Berlinie, a do 2015 roku był studentem berlińskiego Uniwersytetu Sztuk Pięknych. Obecnie uczy się u prof. Tomasza Tomaszewskiego w Instytucie Juliusa Sterna na Uniwersytecie Artystycznym w Berlinie. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień., a jego ostatnie sukcesy to pierwsza nagroda na renomowanym Konkursie Mozartowskim im. Zhuhai w Chinach w 2019 r. Na deser wieczoru, usłyszymy siódmą symfonię A-Dur - Ludwika van Beethovena. Majestatyczna, dynamiczna, zaskakująca kontrastami. Jej druga, wolna, pozornie prosta część Allegretto jest pełna ekspresji i jest swoistym sprawdzianem dla każdego dyrygenta, po którym następuje ekspresyjne Presto. W czwartej części symfonii będzie się mogła popisać zwłaszcza sekcja dęta. Konferansjerem koncertu będzie Andrzej Sułek, muzyk, doświadczony menadżer kultury, a także dziennikarz związany z drugim programem Polskiego Radia. Absolutnie warto być. Wstępy płatne.

[b]Konferencja naukowa

W czwartek (14.10) o godzinie 16:00 rozpocznie się IV edycja konferencji "Człowiek wobec systemów totalitarnych na Środkowym Nadodrzu 1933-1989", którą organizujemy wspólnie z Civitas Christiana, przy wsparciu finansowym Miasto Zielona Góra. Tym razem całość obrad obejrzeć będzie można w relacji na żywo. Szczegóły na stronie konferencji - strona informacyjna

WYDARZY SIĘ

W tej rubryce piszemy krótko o wybranych, w tym - odleglejszych wydarzeniach:

 • 15.10. – Koncert piosenki francuskiej, Sulechowski Dom Kultury,
 • 15–29.10. - VIII Festiwal Muzyki Współczesnej im. W. Kilara, Filharmonia Gorzowska,
 • 19.10. – New Bone – jazz w Hydrozagadce, Zielonogórski Ośrodek Kultury,
 • 20.10. - Rosyjski Klasyczny Balet Moskwy - Jezioro Łabędzie, sala CRS, Zielona Góra,
 • 20-23.10. - XVII Green Town of Jazz, Uniwersytet Zielonogórski,
 • 22.10. – Adam Nowak i Akustyk Amigos, KCK Kręgielnia, Kostrzyn nad Odrą,
 • 22.10. - Luxtorpeda Anno Domini MMXX, Piwnica Artystyczna Kawon, Zielona Góra,
 • 23.10. – VII Ogólnopolski Konkurs Wokalny, Centrum Promocji Kultury, Drezdenko,
 • 23.10. – Gorzów Jazz Celebrations - Rymden, Teatr im. J. Osterwy, Gorzów Wlkp.,
 • 25.10 – Kabaret „Ani Mru Mru”, sala Filharmonii Gorzowskiej,
 • 27.-28 . i 30.10 – spektakl muzyczny „Świecie nasz” – W hołdzie Markowi Grechucie, Teatr im. J. Osterwy, Gorzów Wlkp.,
 • 04.11. – Koncert 10 tenorów, sala Filharmonii Gorzowskiej,
 • 13.11. - Raz Dwa Trzy - 30 lat jak jeden koncert..., aula UZ, Zielona Góra,
 • 14.11. - Koncert Wiedeński z Klasą i Humorem, aula UZ, Zielona Góra,
 • 16.11. - Państwowy Akademicki Ansambl Pieśni i Tańca Gruzji Rustavi, sala CRS, Zielona Góra,
 • 28.11. - Wielka sława to żart - gala operetkowa, sala Filharmonii Zielonogórskiej,
 • 3-5.12. – 43. Ogólnopolski Konkurs Bachowski im. S. Hajzera, Zielona Góra.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie