Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olej kokosowy. Jaki wybrać? Czy jest zdrowy? Zamiennik w kuchni i kosmetyce - właściwości, cena, rodzaje

Michał Korn
Michał Korn
Olej kokosowy jest coraz popularniejszy. Ma właściwości prozdrowotne i stosunkowo niedrogą cenę. Są jednak specjaliści, którzy sceptycznie podchodzą do tego produktu. Jak jest naprawdę? Gdzie możemy kupić olej kokosowy i jak go stosować?
Olej kokosowy jest coraz popularniejszy. Ma właściwości prozdrowotne i stosunkowo niedrogą cenę. Są jednak specjaliści, którzy sceptycznie podchodzą do tego produktu. Jak jest naprawdę? Gdzie możemy kupić olej kokosowy i jak go stosować? 123 rf
Olej kokosowy jest zdrowym zamiennikiem oleju rzepakowego. W dzisiejszych czasach jest duża różnorodność produktów spożywczych, w których możemy śmiało przebierać, wybierać i szukać zamienników. Jeśli nie cukier, to ekologiczny syrop z agawy. Jeśli nie tradycyjne mleko, to można posmakować w mleku roślinnym, np. sojowym.

Olej kokosowy jako zamiennik

Tym, którzy pierwszy raz w życiu słyszą nazwę olej kokosowy, spieszymy z informacją, że jest on powszechnie używany. Stosujemy go nie tylko w kuchni, jako zamiennik zwykłego oleju, ale również w kosmetyce, bowiem posiada właściwości zdrowotne(?). Czym jest tak naprawdę olej kokosowy? Czy rzeczywiście jest zdrowy? Gdzie możemy go kupić i w jakiej cenie?

Właściwości oleju kokosowego

Jeśli chodzi o zdrowotne właściwości oleju kokosowego, to wiedzcie, że jest coś na rzeczy. Słyszy się bowiem opinie, iż jest on jednym z najlepszych środków na odchudzanie. Jak to możliwe? Okazuje się, że pozwala pozbyć się nadwagi (nie bez wkładu własnego w postaci ćwiczeń oczywiście), bowiem nie odkłada się w postaci zbędnego tłuszczu. Zamiast tego służy on do produkcji energii i spalania kalorii. Żeby jednak nie było tak kolorowo nie wszyscy eksperci są podobnego zdania...

Czy olej kokosowy jest zdrowy?

Olej kokosowy, nazywany również masłem lub tłuszczem kokosowym, to olej roślinny pozyskiwany z miąższu palmy kokosowej, dlatego uważany jest za jeden z najzdrowszych i ile nie najzdrowszy dostępny olej. Najczęściej występuje jako tzw. rafinat, odkwaszany i wybielany. Jest koloru żółtego i występuje w płynnej postaci. Dlaczego jednak uważany jest za tak zdrowy? Wszystko za sprawą specjalnych cząstek tłuszczu - trójglicerydów średniołańcuchowych (MCT).

"Powód dla którego olej kokosowy cieszył się złą sławą dotyczy jego profilu kwasów tłuszczowych. Około 8 % to kwasy tłuszczowe nienasycone (czyli tzw. „dobre”), a aż w 92 % procentach są to kwasy tłuszczowe nasycone. Teoretycznie te kwasy, które spożywane w nadmiarze, przyczyniają się do rozwoju chorób układu krążenia.(...) W praktyce jednak okazuje się, że nawet kwasy tłuszczowe nasycone mogą mieć różną budowę, a przez to i odmienne właściwości." (...) Te o średniej długości łańcucha węglowego (tzw. średniołańcuchowe) - czyli te zawarte w oleju kokosowym - wykazują zupełnie inne właściwości niż długołańcuchowe. "Spośród 92 % wszystkich kwasów nasyconych w oleju kokosowym tylko około 24-30 % stanowią kwasy długołańcuchowe, pozostałe 62-68 % to kwasy o średnich łańcuchach. Kwasy te nazywane w skrócie MCT od angielskiej nazwy Medium-Chain Triglicerydes. Wykazują one odmienne właściwości niż „zwykłe” tłuszcze zwierzęce. Proces ich trawienia i wchłaniania przebiega zupełnie inaczej. W badaniach naukowych nie zaobserwowano negatywnego wpływu spożycia tłuszczów MCT na zdrowie" - czytamy na stronie www.poznajsienatluszczach.pl. Tyle jeśli chodzi o tą dobrą stronę.

Olej rzepakowy, sezamowy, kokosowy, a może oliwa z oliwek? Jaki tłuszcz wybrać i do czego?

Źródło: Dzień Dobry TVN

Negatywne właściwości oleju kokosowego

Inna grupa specjalistów jest zdania, że olej kokosowy - podobnie jak smalec - jest po prostu niezdrowy. Tak właśnie uważa Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (American Heart Association - AHA). Według badaczy olej kokosowy, a konkretniej zwarte w nim tłuszcze, mogą poszerzać poziom tzw. złego cholesterolu, który może przełożyć się na rozwój miażdżycy, zwiększając przy tym prawdopodobieństwo wystąpienia chorób serca, a także udaru mózgu. Jeśli wierzyć Amerykańskiemu Towarzystwu Kardiologicznemu, to tłuszcze nasycone znajdujące się w oleju kokosowym stanowią ponad 80 %, czyli więcej niż w smalcu wieprzowym, gdzie mamy ich 39 proc., maśle (63 %) oraz wołowinie (50 %).

Rodzaje oleju kokosowego: rafinowany i nierafinowany

Występują dwa typu oleju kokosowego. Rafinowany i nierafinowany. Te drugie pojęcie oznacza, iż nasz produkt nie został poddany żadnej obróbce termicznej, a co za tym idzie zachował swoje właściwości zdrowotne. Rafinacja oleju kokosowego powoduje, że traci on swoje właściwości, aromat kokosa i staje się zwykłym olejem.

POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

Olej palmowy. Jak wpływa na nasz organizm? Czy olej palmowy jest zdrowy? Kiedy go unikać?

Zalety używania oleju kokosowego

  • zawiera połączenie kwasów tłuszczowych, które przekładają się na wartość odżywczą oraz właściwości lecznice;
  • jego stosowanie przekłada się na większy wydatek energetyczny ciała i pomaga tym samym spalić więcej tłuszczu;
  • może mieć działanie antybakteryjne, antywirusowe, antygrzybiczne za sprawą znajdującego się w nim kwasu laurynowego;
  • może pomagać w sprawnym leczeniu zakażeń;
  • może przełożyć się na mniejsze łaknienie;
  • dzięki zawartym w nim kwasom tłuszczowym może łagodzić ataki epilepsji;
  • dzięki poprawie poziomu cholesterolu, może przełożyć się na zmniejszenie ryzyka chorób serca;
  • chroni włosy przed niszczeniem, nawilża skórę, można go stosować jak krem przeciwsłoneczny;
  • dzięki zawartym kwasom tłuszczowym może wpływać na polepszenie funkcji mózgu u osób z Alzheimerem;
  • może wpłynąć na szybsze spalanie tkanki tłuszczowej, szczególnie w okolicach brzucha.

Gdzie kupić olej kokosowy i jaka jest jego cena?

Olej kokosowy staje się coraz popularniejszy. Bez problemu możemy go kupić w supermarketach, mniejszych osiedlowych sklepach czy drogeriach. Cena oleju kokosowego waha się w przedziale od 10 do 30 złotych w zależności od wagi zakupionego produktu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska