Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Olga Tokarczuk została honorową obywatelką województwa lubuskiego. Tytuł został przyznany podczas piątkowej sesji Sejmiku

(red.)
W październiku 2019 roku, Olgę Tokarczuk uhonorowano Literacką Nagrodą Nobla za 2018, za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia.
W październiku 2019 roku, Olgę Tokarczuk uhonorowano Literacką Nagrodą Nobla za 2018, za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia. Anna Kaczmarz / Polska Press
W piątek, 20 grudnia 2019, podczas sesji Sejmiku na wniosek marszałek Elżbiety Polak, radni przyznali Oldze Tokarczuk tytuł honorowej obywatelki województwa lubuskiego.

Przewodnicząca sejmiku, Wioleta Haręźlak (PSL) zaproponowała, aby pominąć głosowanie w sprawie wniosku i przyjąć go przez aklamację (zaakceptowany jednomyślnie przez całe zgromadzenie). Nikt nie był przeciwko temu pomysłowi.

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 r. w Sulechowie. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskimi po studiach pracowała jako psychoterapeutka w poradni zdrowia psychicznego w Wałbrzychu. Gdy jej pierwsze utwory literackie zyskały popularność, zrezygnowała z pracy i po przeprowadzeniu się do Nowej Rudy i w całości poświęciła się pisaniu. Mieszka na Dolnym Śląsku, prowadzi warsztaty prozatorskie w Studium Literacko-Artystycznym na Uniwersytecie Jagiellońskim.

W pałacu w Klenicy pierwsze lata życia spędziła noblistka Olga Tokarczuk. Obiekt w jesiennej odsłonie prezentuje się imponująco. Przy budynku pojawiła się nowa tablica informacyjna. Na niej umieszczono QR kod. Po jego zeskanowaniu możemy posłuchać na specjalnie przygotowanym nagraniu historii tego miejsca. A przy samym pałacu można spotkać też nietypowych gości. Tu, mimo jesiennej aury wciąż pasą się... krowy. Zobacz też: Spotkanie z Olgą Tokarczuk w bibliotece Norwida w Zielonej Górze

Klenica. W miejscowości, gdzie pierwsze lata życia spędziła ...

Zadebiutowała w 1979 r. na łamach młodzieżowego pisma „Na przełaj”, gdzie pod pseudonimem Natasza Borodin ogłosiła pierwsze opowiadania. Jako powieściopisarka zadebiutowała w 1993 r. Wydała wówczas „Podróż ludzi Księgi”. W 1995r. ukazała się druga powieść autorki, „E.E.” - o dojrzewaniu dziewczynki, która nagle uzyskuje zdolności parapsychiczne i równie nagle je traci. Dużym sukcesem Tokarczuk okazała się także wydana w 1996r. powieść „Prawiek i inne czasy”.

W pierwszej połowie października 2007 r. ukazała się powieść „Bieguni”. Tokarczuk pracowała nad nią trzy lata. Wspomina, że większość notatek robiła w czasie podróży. „Ale nie jest to książka o podróży. Nie ma w niej opisów zabytków i miejsc. Nie jest to dziennik podróży ani reportaż. Chciałam raczej przyjrzeć się temu, co to znaczy podróżować, poruszać się, przemieszczać. Jaki to ma sens? Co nam to daje? Co to znaczy”. Jak mówi sama Tokarczuk, „pisanie powieści jest dla mnie przeniesionym w dojrzałość opowiadaniem sobie samemu bajek. Tak jak to robią dzieci, zanim zasną. Posługują się przy tym językiem z pogranicza snu i jawy, opisują i zmyślają”.

Sporą popularnością cieszyły się jej gawędziarskie „Księgi Jakubowe” z 2014 r., rozgrywające się w czasach I Rzeczypospolitej. Na podstawie jej powieść „Prowadź mój pług przez kości umarłych” Agnieszka Holland nakręciła w 2017 r. film „Pokot”.

Nagrody Olgi Tokarczuk

Olga Tokarczuk uhonorowana została dotąd licznymi nagrodami, m.in. Nagrodą Fundacji im. Kościelskich, Paszportem Polityki oraz sześcioma nominacjami do Nagrody Literackiej „Nike” (zdobyła ją w 2008 r.). 22 maja 2018 r. ogłoszono, że książka „Bieguni”, w tłumaczeniu Jennifer Croft, wydana pod angielskim tytułem „Flights”, zdobyła nagrodę The Man Booker International Prize. Z kolei w lipcu 2019 r. Tokarczuk otrzymała Nagrodę Laure-Bataillon dla najlepszej książki przełożonej na język francuski za "Księgi", zaś w październiku pisarkę uhonorowano Literacką Nagrodą Nobla za 2018, za wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia.

POLECAMY W TYM TEMACIE:

Nagroda Nobla jest przyznawana od 1901 roku. W 2018 r. nie wręczono jej w ogóle ze względu na seks aferę w jury Akademii Szwedzkiej, ale za to w 2019 r. jurorzy nadrobili zaległości, wyłaniając laureatów za 2018 i 2019 rok. Niewątpliwie wielkim sukcesem jest literacka Nagroda Nobla dla Olgi Tokarczuk. Postanowiliśmy porównać wartość nagrody z innymi Noblami dla Polaków i osób silnie związanych z Polską.Sprawdź, ile można zarobić na Nagrodzie Nobla

Być jak Olga Tokarczuk. Zobacz, ile zarabia noblista. Oto pr...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska