Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oni będą nami rządzić. Kto wszedł do rady miasta?

Małgorzata Trzcionkowska 607 804 239 [email protected]
Antoni Budziłło został odwołany wraz z poprzednią radą, ale wyborcy dali mu drugą szansę, jak 10 innym odwołanym radnym.
Antoni Budziłło został odwołany wraz z poprzednią radą, ale wyborcy dali mu drugą szansę, jak 10 innym odwołanym radnym. Małgorzata Trzcionkowska
Prawie dwa dni trwało liczenie głosów w wyborach nowych radnych. Prawdopodobnie układ koalicyjny w nowej radzie będzie podobny do poprzedniego, czyli 12 do 9 "szabel". Pierwsza sesja 27 maja o godz. 13.00 w pałacu.

W okręgu wyborczym nr 1 do rady weszli: Antoni Budziłło (odwołany radny "prokowalowy") KWW Nasze Miasto, Rafał Goliczko (odwołany radny "antykowalowy") KWW Miasto Przyjazne Ludziom, Krystyna Hucał (odwołana radna "prokowalowa" (KW Stronnictwo Demokratyczne), Bernard Świątek (nowy radny) KWW Platforma Żagańska, Bartłomiej Woś (nowy) Ruch Żaganian i Sławomir Kowal (odwołany burmistrz) KW SD.

Okręg nr 2: Sebastian Galasiak (nowy) KWW SD, Paweł Lóssa (nowy) KWW PŻ, Piotr Łoś (odwołany, "prokowalowy") KWW Nasze Miasto, Daniel Marchewka (odwołany, "antykowalowy") KWW RŻ, Marian Świątek (odwołany, "antykowalowy") KWW RŻ.

Okręg nr 3: Zbigniew Białkowski (odwołany, "antykowalowy") KWW RŻ, Cyprian Manszlong (odwołany, "prokowalowy") KWW NM, Tomasz Szewczyk (nowy) KW SD, Stanisław Piniuta (odwołany, "antykowalowy") KWW RŻ, Halina Szyposz (odwołana "anykowalowa") KWW Miasto Przyjazne Ludziom.

Okreg nr 4: Małgorzata Kuźniar (nowa radna, komisarz zastępująca radę i burmistrza po referendum) KW SD, Tomasz Kwarciński (nowy) KWW RŻ, Krystian Marchewka (odwołany, "antykowalowy") KWW RŻ, Bronisław Martynowicz (nowy radny, były radny powiatowy) KWW Miasto Przyjazne Ludziom i Agnieszka Zaleska (nowa) KWW NM.

Najwięcej radnych - siedmiu - wprowadził Ruch Żaganian, który był inicjatorem odwołania byłego burmistrza. Pięciu KW SD, którego kandydatem na burmistrza i radnym jest odwołany S. Kowal. Czterech KWW NM. Stowarzyszenie nie miało własnego kandydata i poparło Kowala. Trzech KWW Miasto Przyjazne Ludziom, założony przez PSL i dwóch KWW Platforma Żagańska.

Rozmowy dopiero się zaczynają. - Będziemy się starali o stworzenie koalicji z Miastem Przyjaznym Ludziom i Platformą - zaznacza Tomasz Kwarciński, pełnomocnik Ruchu Żaganian.
Jerzy Rybaczek z SD twierdzi, że jego ugrupowanie będzie rozmawiało z każdym. - Dla dobra miasta - podkreśla.

Do ostatecznych sojuszy jeszcze nie doszło. Wyklarują się po wyborach burmistrza, które odbędą się 2 czerwca. Jeśli wygra odwołany burmistrz, to możliwa będzie koalicja SD, Nasze Miasto i Miasto Przyjazne Ludziom. Jeśli burmistrzem zostanie Daniel Marchewka, to 12 głosów będzie miał Ruch Żaganian, MPL i PŻ.

- Jeszcze nie zapadła decyzja na górze, kogo poprzemy w drugiej turze - stwierdza Marek Ślusarski, przewodniczący struktur powiatowych Platformy Obywatelskiej. - Mnie osobiście znacznie bliższy jest D. Marchewka i sądzę, że wielu wyborców PO też tak myśli.

- Kowal zwracał się do nas o poparcie - mówi poseł Bogusław Wontor z SLD. - Jednak uznaliśmy, że nie będziemy się angażować. Ja na jego miejscu nie startowałbym teraz w wyborach.

Najwięksi wygrani

Najwięcej głosów w wyborach otrzymali radni:

1. Tomasz Kwarciński 259
2. Daniel Marchewka 219
3. Piotr Łoś 154
4. Marian Świątek 135
5. Zbigniew Białkowski 124
6. Małgorzata Kuźniar 123
7. Sławomir Kowal 120
8. Cyprian Maszlong 117
9. Bronisław Martynowicz 115
10. Sebastian Galasiak 108
11. Stanisław Piniuta 108
12. Agnieszka Zaleska 101
13. Barłomiej Woś 95
14. Tomasz Szewczyk 80
15. Halina Szyposz 77
16. Krystian Marchewka 75
17. Krystyna Hucał 70
18. Antoni Budziłło 68
19. Rafał Goliczko 65
20. Bernard Świątek 55
21. Paweł Lóssa 55

Najwięksi przegrani

Jednym z większych przegranych jest odwołany radny Henryk Sienkiewicz, który startował z komitetu Świętego Michała Patrona Żagania. Dostał 97 głosów, ale cała lista przepadła. Dariusz Kudła, który startował z KWW NM ma 34 głosy. Radny poprzedniej kadencji Eugeniusz Chodań 46. Adam Matwijów, pełnomocnik NM startował z pierwszej pozycji na liście, ale dostał 43 głosy. Tomasz Hucał, współtwórca SD zaledwie 51. Prezes miejskiej spółki Wiesław Źrebiec z ŻTBS zebrał 11 głosów. Na małżonkę odwołanego burmistrza głos oddało aż 39 mieszkańców, zaś na jego teściową pięciu.

Nie mieli szczęścia radni wcześniejszych kadencji, którzy nie dostali się do nowego samorządu: Czesław Marzec KWW Św. Michała Patrona Żagania miał 51 głosów, Krystyna Bugaj z KWW Forum Społeczne Miast i Gmin Powiatu Żagańskiego 29. Były wiceburmistrz Jerzy Bielawski, przewodniczący powiatowego PiS dostał 45 głosów, a partia nie ma żadnego radnego.

Wśród kandydatów na radnych była piątka z zerowym poparciem: Tomasz Domanowski KWW Żagań To My, Karolina Sawczuk KW SD, Mariusz Radawski KWW Żagań To My, Bartłomiej Sapun KWW Platforma Żagańska, Seweryn Staliś KWW Żagań Miasto z Perspektywami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska