Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oni chcą pozytywnie namieszać na pograniczu

Beata Bielecka
Katrin Becker (od lewej), Soeren Bollmann, Joanna Pyrgiel, Astrid Staven, Ariel Pawełczyk i Anna Ginter czekają też na pomysły mieszkańców, które mogłyby ożywić  współpracę.
Katrin Becker (od lewej), Soeren Bollmann, Joanna Pyrgiel, Astrid Staven, Ariel Pawełczyk i Anna Ginter czekają też na pomysły mieszkańców, które mogłyby ożywić współpracę. fot. Beata Bielecka
We wrześniu oba miasta planują uruchomić wspólną komunikację. Ruszył też z miejsca temat pustych mieszkań za Odrą, które mogliby zająć Polacy i nauki języka sąsiada. To efekt utworzenia słubicko-frankfurckiego centrum kooperacji.

Pomysł był taki - stworzyć miejsce, gdzie Polacy i Niemcy pracowaliby razem nad projektami, które mają wzmocnić współpracę. Spodobał się Brukseli, dzięki czemu, minimum przez trzy lata, przy Holtzmarkt 7 będzie działało Centrum Kompetencji i Kooperacji (K&K), które wsparła finansowo Unia Europejska. Pokryje 85 proc. kosztów projektu obliczonego na 1,5 mln euro (wkład własny pokrywa w 70 proc. Frankfurt, w 30 proc. Słubice). Biuro działa od wiosny, ale po raz pierwszy jego pracownicy, przy wsparciu obu burmistrzów: Tomasza Ciszewicza i Martina Wilke, opowiedzieli wczoraj o tym, co zamierzają.

Sześciu wspaniałych

Nadburmistrz Frankfurtu nazwał centrum "ośrodkiem usług, który ma ułatwić współpracę".
Zajmuje się tym trzech słubickich urzędników z biura ds. współpracy zagranicznej: Ariel Pawełczyk, Joanna Pyrgiel i Anna Ginter, oraz Soeren Bollmann (szef całego projektu), Astrid Staven i Katrin Becker z Frankfurtu.

Pracują obecnie nad uruchomieniem od września połączenia autobusowego przez Odrę. W Słubicach autobus ma dojeżdżać do placu Bohaterów, żeby zabrać m.in. studentów z sąsiedniego miasteczka akademickiego, i przystanku obok kościoła przy 1 Maja. Linię obsługiwać będzie przewoźnik niemiecki, za bilety zapłacimy w euro. Kupując bilet w Słubicach będzie można dojechać nie tylko do dworca kolejowego we Frankfurcie, ale posługiwać się nim także w autobusie czy metrze w Berlinie.

- Brakuje nam już tylko zgody Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad na umiejscowienie przystanków - mówił nam po spotkaniu T. Ciszewicz. Zaznaczył też, że autobus przez Odrę nie wyklucza pomysłu tramwaju, forsowanego w przeszłości. - Na to rozwiązanie musielibyśmy jednak znaleźć dofinansowanie - dodał.

Mieszkania dla Polaków?

M. Wilke pytaliśmy o puste mieszkania, których sporo za Odrą, a tymczasem w Słubicach na własne lokum czeka ok. 600 osób. - Chętnie widzielibyśmy u siebie Polaków, dlatego chcemy doprowadzić niebawem do spotkania przedstawicieli słubickich i frankfurckich spółdzielni mieszkaniowych - zaznaczył M. Wilke. Dodał jednak, że we Frankfurcie zamieszkało już 1500 Polaków.

Centrum kooperacji chce też wspierać naukę języka sąsiada, turystykę na pograniczu, kulturę i sport, a także gospodarkę. Jest to też punkt kontaktowy dla instytucji, stowarzyszeń oraz mieszkańców (tel. 00493356069850, mail: [email protected]).

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska