Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opinie uczniów po maturze z historii 2023. Zobacz arkusz i komentarze po zakończonym egzaminie: „Nie było najgorzej”, „tematy masakra”

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Jak uczniowie oceniają egzamin maturalny z historii? Czy matura była trudna? Zobacz tematy i komentarze maturzystów
Jak uczniowie oceniają egzamin maturalny z historii? Czy matura była trudna? Zobacz tematy i komentarze maturzystów Joanna Urbaniec / Polska Press
Maturzyści, którzy już opuścili sale egzaminacyjne po maturze z historii, opowiadają, czy była wymagająca. Jak zdający oceniają arkusz? Opinie są podzielone, tym bardziej że matura w tym roku odbywała się w dwóch formułach. Niektórzy są rozczarowani, inne uważają, że egzamin maturalny z historii był przewidywalny i miał przyjemne tematy. Zobacz, jak maturę komentują uczniowie. Sprawdź też arkusz CKE z tegorocznej matury i zobacz, z czym musieli się zmierzyć maturzyści.

Spis treści

Matura 2023: Historia — poziom rozszerzony. Arkusz CKE i wyniki

Arkusze do matury z historii na poziomie rozszerzonym z dnia 18 maja zostały opublikowane po godzinie 14. W zależności od formuły wybierz:

Matura z historii. Wrażenia uczniów po maturze: „Nawet przyjemne”

Jak informuje CKE, do matury z historii w 2023 roku podeszło łącznie ponad 19,1 tys. To nie wiele mniej niż w ubiegłym roku (20 tys. zdających). Zdecydowana większość maturzystów podejdzie do egzaminu w nowej formule (ponad 13,5 tys. osób). Na maturę z historii decydują się najczęściej przyszli studenci prawa, filozofii, politologii, stosunków międzynarodowych i kierunków pokrewnych.

Jak tegoroczni maturzyści oceniają egzamin? Po odłożeniu piór sięgają za telefony. W sieci nie brakuje komentarzy typu:

  • Jeśli ktoś się przygotował, to było dość łatwe,
  • Maturka nawet spoko, tylko te tematy masakra!
  • Zadania całkiem przyjemne, tematy zróżnicowane, coś z tego będzie xD,
  • Niby łatwe, ale pracochłonne.
Trwa głosowanie...

Jak poszła Ci matura z historii?

Co było na maturze z historii? M.in. zimna wojna i rewolucje nowożytne

W nowej i starej formule uczniowie musieli napisać pracę pisemną na jeden z zaproponowanych tematów. Wypracowanie na maturze z historii i problemowe omówienie zagadnienia. "Wypracowanie na maturze z historii") różni się od rozprawki maturalnej z języka polskiego. W tekście należy pamiętać o poprawności językowej, strukturze pracy, wyczerpaniu tematu na tle historycznym, ale też politycznym, kulturowym, społecznym czy religijnym, a także korzystaniu z podanych tekstów źródłowych (formuła 2015).

W arkuszach maturalnych uczniowie znaleźli kilka tematów do wyboru. W przypadku matury w formule 2015 było to aż pięć tematów dotyczących kolejno poszczególnych epok: starożytność, średniowiecze, dzieje nowożytne, XIX i XX wiek). W nowej formule 2023 uczniowie mieli do wyboru trzy tematy, a ich praca musiała zawierać minimum 300 słów.

Tematy dla osób zdających egzamin w formule 2023:

  1. W życiu politycznym państwa polskiego w okresie XI–XII wieku dominowały tendencje decentralizacyjne. Zajmij stanowisko wobec powyższej tezy i je uzasadnij, uwzględniając w swojej argumentacji panowanie trzech wybranych władców z tego okresu.
  2. Rewolucja amerykańska i francuska z końca XVIII wieku miały podobne przyczyny. Zajmij stanowisko wobec powyższej tezy i je uzasadnij, uwzględniając w swojej argumentacji aspekt polityczny, społeczno-gospodarczy i kulturowy.
  3. Zimna wojna osiągnęła apogeum w latach 50. XX wieku. Zajmij stanowisko wobec powyższej tezy i je uzasadnij, charakteryzując trzy wybrane wydarzenia z tego okresu.

Tematy dla osób zdających egzamin w formule 2015:

  1. Porównaj pozycję władcy w państwach starożytnego Bliskiego Wschodu oraz w starożytnym Rzymie okresu cesarstwa. W pracy wykorzystaj materiały źródłowe.
  2. Scharakteryzuj wpływ przywilejów szlacheckich na rozwój społeczeństwa stanowego w Polsce w XIV–XV wieku.
  3. Scharakteryzuj genezę, przebieg i następstwa wojny trzydziestoletniej.
  4. Scharakteryzuj rolę kultury w utrzymaniu i kształtowaniu tożsamości narodowej Polaków w XIX wieku.
  5. Przedstaw i oceń zmiany w rolnictwie od II RP do upadku PRL. W pracy wykorzystaj materiały źródłowe.
Najważniejsze informacje o maturze z historii w formule 2015: termin, typy zadań i przedmioty, które można wziąć ze sobą na egzamin. Zobacz arkusz CKE.

Matura z historii 2023 w formule 2015, poziom rozszerzony za...

Kiedy koniec egzaminów? Terminy i arkusze do wszystkich matur 2023

Matury 2023 odbywają się w dniach od 4 do 23 maja, w tym od 10 do 23 maja trwają matury ustne.

Historia to jeden z ostatnich egzaminów. Przed niektórymi maturzystami jeszcze tylko egzamin maturalny z fizyki, informatyki, języka włoskiego oraz języka kaszubskiego, łemkowskiego, łacińskiego i kultury antycznej.

Tak wyglądały matury w formule 2023:

Tak wyglądały matury w formule 2015:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Opinie uczniów po maturze z historii 2023. Zobacz arkusz i komentarze po zakończonym egzaminie: „Nie było najgorzej”, „tematy masakra” - Strefa Edukacji

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska