Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opłaty idą w górę. Musimy przygotować się na podwyżki...

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Przyznam szczerze, że z pewną obawą śledzę wszystkie ostatnie doniesienia dotyczące podwyżek. W Zielonej Górze mówi się m.in. o podniesieniu dla przedsiębiorców podatku od nieruchomości. Danina płacona z tego tytułu może w przyszłym roku pójść w górę nawet o 30 proc. Ale to nie wszystko...

Ostatnio na łamach „GL” pisaliśmy również o rosnących kosztach dotyczących opłat za śmieci w różnych miejscowościach w Lubuskiem. A w tle tego wszystkiego jest jeszcze temat podwyżek cen energii. Co prawda rząd w tej ostatniej kwestii kluczy, ale specjaliści raczej nie mają już wątpliwości: prędzej czy później również gospodarstwa domowe, czyli my wszyscy, będą płacić więcej za prąd. Jeśli wkrótce na świecie wydarzy się coś, co może wpłynąć na podniesienie cen ropy naftowej (a przecież niedawno miał miejsce atak na saudyjskie instalacje naftowe) i paliwa pójdą w górę, to przyznam szczerze, że nasze portfele mogą tych wszystkich podwyżek nie wytrzymać. Drożyzna, chyba powoli musimy oswajać się z tym słowem.

PRZECZYTAJ TAKŻE: 10 prostych czynności, którymi ulżysz środowisku. To może zrobić każdy

W tym świecie rosnących kosztów jedyną nadzieję na mniejsze opłaty upatruję w gazie. Niedawno Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ogłosiło, że nie zamierza przedłużać umowy z Gazpromem na dostawy w ramach kontraktu jamalskiego. W przyszłości w gaz mamy się zaopatrywać m.in. przy pomocy istniejącego już terminala LNG w Świnoujściu i budowanego gazociągu Baltic Pipe. To oczywiście pieśń przyszłości, ale również i pewien promyk nadziei na lepsze ceny, bowiem teraz za rosyjskie dostawy gazu płacimy chyba najdrożej w Europie. Nie ma co ukrywać, że wszystkie te podwyżki odbiją się na domowym budżecie.

Czy nasze pensje będą rosły równie szybko? Obawiam się, że w tej kwestii niektórzy mogą się zawieść. Na osłodę mogę dodać, że za rosnące ceny energii czy też opłaty związane z gospodarką odpadami odpowiada zmiana naszej polityki na bardziej przyjazną środowisku. Oczywiście jest to w pewnej mierze na nas wymuszane, bowiem wymaga od nas tego Unia Europejska, ale jednocześnie powinniśmy mieć świadomość, że to krok w dobrym kierunku. Zmianę polityki energetycznej kraju powinniśmy robić z głową, żeby przy okazji nie zbankrutować, ale od czegoś trzeba zacząć… no chyba, że ktoś ma zamiar wkrótce wyprowadzić się z Ziemi.

Hinduski produkują ekologiczne talerze z liści. Skutek wprowadzenia zakazu stosowania plastikowych naczyń:

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska