Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opowiadają o historii Kostrzyna. Ludzi przychodzi tyle, że brakuje miejsca

(pik)
Krzysztof Socha na jednym ze stanowisk archeologicznych w Kostrzynie nad Odrą.
Krzysztof Socha na jednym ze stanowisk archeologicznych w Kostrzynie nad Odrą. Jakub Pikulik / archiwum
Zaczęło się od jednego spotkania w Witnicy. Wtedy Krzysztof Socha, archeolog w Muzeum Twierdzy Kostrzyn, opowiadał o tajemnicach Starego Miasta. Zainteresowanie przeszło oczekiwania organizatorów...

- Ludzi interesuje historia, chcą o niej słuchać, tylko trzeba wiedzieć, jak do nich dotrzeć. Nie chcą słuchać o datach, czy specjalistycznych pojęciach. Interesują ich ciekawostki, wybrane, interesujące fakty i zdjęcia. Obrazki z prac archeologicznych robią na nich duże wrażenie - tłumaczy Krzysztof Socha, archeolog z Muzeum Twierdzy Kostrzyn.

Czytaj więcej o Kostrzynie nad Odrą: **Kostrzyn nad Odrą - informacje, wydarzenia, artukuły**

Zaczęło się od wykładu w bibliotece w Witnicy. Wtedy K. Socha mówił o tajemnicach Starego Miasta w Kostrzynie. - Zainteresowanie było tak duże, że pomyśleliśmy, że moglibyśmy kontynuować nasz cykl - mówi K. Socha. Później było kolejne spotkanie, tym razem z mieszkańcami Dębna spotkał się Ryszard Skałba, dyrektor Muzeum Twierdzy Kostrzyn. Kolejny wykład już we wtorek, 16 grudnia. Tym razem K. Socha opowie mieszkańcom Witnicy o siedzibie biskupów lubuskich w Górzycy. Początek o 17.00 w siedzibie biblioteki. - Uważam, że biblioteki są naturalnymi partnerami muzeów w upowszechnianiu wiedzy o regionie. My współpracujemy z trzema muzeami: w Gorzowie Wlkp., Kostrzynie nad Odrą i Drezdenku - mówi Władysław Wróblewski, dyrektor biblioteki w Witnicy.

- Okazuje się, że wieli ludzi, nawet mieszkających blisko Kostrzyna, nie zna jego historii, a nawet nigdy tu nie było. Dlatego warto z nimi rozmawiać. Po pierwszym spotkaniu w Witnicy na następny weekend przyjechało do nas kilka osób, które właśnie w tym spotkaniu brały udział. Chciały zobaczyć na własne oczy zniszczoną starówkę - mówi K. Socha. Dodaje, że wiele osób nie miało pojęcia, że jeszcze w maju 1945 r. tak wiele budynków w mieście miało ściany i nadawało się do odbudowy. Uczestnicy spotkań pytają też o tajemnice związane ze Starym Miastem, m. in. o tunel, który rzekomo na prowadzić na drugą stronę Odry.

Zobacz też: Czytelnicy biją się o nagrody! (aktualny ranking)

Oferty pracy z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska