Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opowieść o generale Nilu dzisiaj w Gorzowie

(roch)
August Emil Fieldorf Nil
August Emil Fieldorf Nil fot. Archiwum
Jednego z najwaleczniejszych dowódców podziemnej polski, generała Augusta Nile Filedorfa przypomni Katarzyna Rembacka. Spotkanie dziś o 14.00 w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym.

August Emil Fieldorf Nil urodził się w Krakowie. Karierę wojskową zaczynał bardzo wcześnie, bo od ochotnictwa w Legionach Polski. Pod koniec I wojny światowej wrócił do rodzinnego Krakowa i walczył w oddziałach Polskiej Organizacji Wojskowej.

Po zakończeniu I wojny został w strukturach wojska polskiego. Podczas kampanii wrześniowej 1939 r. dowodził słynnym 51 Pułkiem Strzelców Kresowych im. Giuseppe Garibaldiego. Po klęsce wrześniowej przez Węgry przedarł się na zachód.

Do Polski na polecenie władz londyńskich wrócił w 1940 r. Był twórcą i dowódcą Kedywu, czyli konspiracji i dywersji Armii Krajowej.

W 1945 został aresztowany przez NKWD. Nie rozpoznany trafił na Ural, wrócił z zsyłki w 1948 r.

Ujawnił się po obietnicy amnestii. Został aresztowany w 1950 r. pod zarzutem wydawania rozkazów mordowanie radzieckich partyzantów przez AK. W farsowym procesie oskarżała go słynna stalinowska prokuratorka Helena Wolińska. Wyrok skazujący wydała inna stalinówka, Maria Gurowska (Sand, Górowska, bo i pod takimi nazwiskami jest znana).

Generał Nil został powieszony 24 lutego 1953 r. Był to klasyczny mord polityczny. Pochowany jest na Powązkach. Został zrehabilitowany w 1989 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska