Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy do narodu. Prezydent zabrał głos w sprawie przyłączenia Polski do Unii Europejskiej

Damian Kelman
Damian Kelman
Wideo
od 16 lat
W środę złożę projekt ustawy, który określi ramy współpracy między prezydentem, rządem, Sejmem i Senatem w kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Rady UE w pierwszej połowie 2025 r. - powiedział we wtorek Prezydent Andrzej Duda w orędziu do narodu.

Spis treści

Andrzej Duda o przystąpieniu do Unii Europejskiej

Andrzej Duda w wygłoszonym orędziu odniósł się do przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, które miało znaczenie dla przyszłości naszego kraju.

"7 i 8 czerwca 2003 roku Polacy podjęli historyczną decyzję. Przytłaczająca większością opowiedzieli się za przystąpieniem do Unii, a tym samym potwierdzili przynależność Polski do świata Zachodu" - powiedział prezydent.

Jak dodał, "podobnie jak miliony Polaków, wziąłem udział i głosowałem za".

"Polska potrzebuje Europy, a Europa Polski" - przytoczył słowa Jana Pawła II prezydent.

Zaznaczył, "że powinniśmy uczestniczyć w jej kształtowaniu zgodnie z wartościami wyznawanymi przez nas od kiedy ponad tysiąc lat temu dołączyliśmy do rodziny chrześcijańskich narodów Europy".

Wejście do Unii dobrą decyzją

Prezydent zauważył, że "z perspektywy czasu widać, jak dobrą decyzją było wejście do Unii"

"Członkostwo we wspólnocie przyniosło nam wzrost gospodarczy, pozwoliło na otwarcie granic oraz wzmocniło nasze bezpieczeństwo w wielu wymiarach. Przez te lata pokazaliśmy też, że znakomicie radzimy sobie w UE, że dobrze wykorzystaliśmy ten czas, że osiągnęliśmy sukces. Szybszy rozwój naszego kraju, liczne inwestycje, znakomite wykorzystywanie funduszy europejskich to tylko niektóre z naszych osiągnięć" - powiedział.

Andrzej Duda dodał również, iż "sukces Polski w Unii jest zasługą milionów Polek i Polaków, wielu środowisk, samorządów i organizacji"

"Wprowadzenie Polski do Unii, a następnie budowanie jej pozycji i zabieganie o interesy może stanowić przykład współpracy rządów o różnych barwach politycznych. Chciałbym wszystko za to podziękować. Dobrze przysłużyliście się Polsce - dziękuję" -oznajmił prezydent.

Cele polskiej prezydentury w Unii Europejskiej

Głowa państwa odniosła się również do zbliżającej się prezydentury Polski w UE, przypominając trzy cele, które Polska zamierza zorganizować, to jest wzmocnienie relacji Unii ze Stanami Zjednoczonymi, rozszerzenie wspólnoty o Ukrainę, Mołdawię i wschodnie Bałkany, a także wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego.

"To zadania ambitne. Żeby je zrealizować, potrzebna jest bliska współpraca między Prezydentem, rządem oraz Sejmem i Senatem. Dlatego już jutro złożę projekt ustawy, który określi ramy tej współpracy w kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Rady Unii Europejskiej" - oznajmił.

Na koniec Andrzej Duda wyraził nadzieję, że społeczeństwo zjednoczy się w czasach próby i będzie współpracować dla dobra przyszłości Polski.

"Chciałbym, żeby ta inicjatywa udowodniła, że w sprawach najważniejszych dla Polski cała klasa polityczna może ze sobą zgodnie współpracować. To ważny sprawdzian dla wszystkich sił politycznych – sprawdzian tego, które z nich chcą współpracy na rzecz realizacji naszych celów w Unii Europejskiej. Dlatego apeluję, żeby ustawa przyjęta została niezwłocznie. Jestem przekonany, że tylko przez współdziałanie możemy dobrze wykorzystać wyjątkową szansę, jaką daje nam unijna prezydencja, a dzięki temu skutecznie zadbać o realizację interesu Polski na arenie międzynarodowej" - zakończył prezydent.

Orędzie Andrzeja Dudy

We wtorek, 6 czerwca, o godzinie 20:00 odbyło się orędzie prezydenta Andrzeja Dudy do narodu. Informacja pojawiła się niespodziewanie na kanałach informacyjnych głowy państwa.

Szefowa kancelarii prezydenta zdradziła Polskiemu Radiu, że zostanie poruszona kwestia przyszłości kraju.

"Orędzie będzie dotyczyło przyszłości i ważnych spraw, wyzwań, stojących przed Polską i Polakami. Wszystkich zachęcamy do oglądania i słuchania" – powiedziała Grażyna Ignaczak-Bandych.

Wcześniej, również we wtorek, Andrzej Duda wziął udział w szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki. Spotkanie w Bratysławie skupiało kraje wschodniej flanki NATO i było bezpośrednim przygotowaniem do lipcowego szczytu Sojuszu Północnoatlantyckiego, które odbędzie się w Wilnie.

Głównym tematem rozmów dowódców państw było ustalenie wspólnego stanowiska w sprawie trwającej od ponad roku wojny na Ukrainie.

"Potwierdzamy nasze niezachwiane poparcie dla niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową. Tylko w ten sposób można przywrócić pokój i porządek w Europie. Potępiamy z całą mocą nieuzasadnioną i nielegalną brutalną wojnę przeciwko Ukrainie" – napisali przywódcy w końcowej deklaracji przyjętej podczas szczytu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy do narodu. Prezydent zabrał głos w sprawie przyłączenia Polski do Unii Europejskiej - Portal i.pl

Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska