Zamknij

Gazeta Lubuska

Organizm nas ostrzega. 10 znaków ostrzegawczych przed zawałem serca. Kiedy udać się na konsultację lekarską?

Wielu pacjentów z zawałem to osoby, u których jest on pierwszym objawem choroby serca! Czyli do "wczoraj" byli aktywni, zatem są bardzo

123 rf

Następne
Przeglądaj również za pomocą strzałek na klawiaturze [1/12] Następne

10 znaków ostrzegawczych przed zawałem serca

Wielu pacjentów z zawałem to osoby, u których jest on pierwszym objawem choroby serca! Czyli do "wczoraj" byli aktywni, zatem są bardzo zdziwieni tym, co się stało. Dlatego tak ważne są regularne badania i reagowanie na symptomy. Ból w klatce piersiowej, trudności z oddechem. Nasz organizm w wielu przypadkach informuje nas, jeśli dzieje się coś złego. Na tyle dobrze znamy swoje ciało, że nawet podczas treningu, jesteśmy w stanie zauważyć minimalną zmianę, która może wskazywać, że coś jest nie tak.

Do zawału najczęściej dochodzi na skutek zamknięcia naczynia wieńcowego, które doprowadza krew i tlen do unaczynionego obszaru mięśnia sercowego. Generalnie jest tak: czas od zamknięcia naczynia do całkowitego obumarcia mięśnia sercowego to jest mniej więcej od sześciu do 12 godzin. Im szybciej lekarze rozpoczną ratowanie osoby z zawałem, tym więcej mięśnia są w stanie uratować.

Jakie są następstwa zawału? Główne niebezpieczeństwa to zaburzenia rytmu i hemodynamiki występujące w ostrym okresie, które mogą doprowadzić nawet do zgonu oraz późne następstwa, wynikające właśnie z wielkości blizny. Im większy zawał, tym większe prawdopodobieństwo, że pacjent będzie miał objawy niewydolności serca.

Im wcześniej zdecydujemy się na konsultację lekarską, tym więcej mięśnia sercowego jesteśmy w stanie uratować. Najlepsze rokowania mają osoby, u których leczenie podjęto w pierwszej godzinie od wystąpienia zawału. Dlatego przypominamy o regularnym badaniu się oraz nieczekaniu z wezwaniem pomocy.

Aby zapobiec zawałowi serca, po pierwsze możemy regularnie się badać, a po drugie reagować na wszelkie bodźce ostrzegawcza wypływające z naszego organizmu. Jak informuje nas organizm przed zawałem? Oto 10 znaków ostrzegawczych.

Zobacz również: Zawały serca u dzieci. Jak je rozpoznać?

Źródło:Dzień Dobry TVN

Najnowsze wiadomości

reklama

Polecamy