Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orkan Grzegorz w Lubuskiem. Wiatr może przekraczać 100 km/h!

Redakcja
IMGW ostrzega przed wichurami w Lubuskiem, podczas których wiatr może przekraczać nawet 100 km na godzinę! Od soboty, 28 października w regionie wieje bardzo silny wiatr, któremu towarzyszą opady deszczu.

Aktualizacja, poniedziałek, godz. 8.00

W wielu miejscach naszego regionu wciąż pracują ekipy energetyków. Bez prądu pozostaje kilka tysięcy odbiorców.

Jak informuje Enea, bez prądu są następujące miejscowości:
- Lipinki Łużyckie ul. Górna
- Chudzowice
- Dobrochów
- Lubartów Ulica
- Marszów
- Żary al. Aleja Wojska Polskiego
- Jaryszów
- Lipsk Żarski
- Żagań Ulica Ilwiańska
- Żagań ul. Lotników Alianckich
- Żagań ul. Narutowicza
- Żarki Wielkie Ulica
- Olszyna
- Brożek
- Lipna
- Jaryszów
- Stara Kopernia
- Marysin
- Matuszowice
- Gozdnica
- Nowa Jabłona
- Nowy Dwór
- Drzewce
- Nowy Lubusz
- Żabieniec
- Sulęcin ul. Willowa
- Krasne Dłusko
- Stare Polichno ul. Młyńska
- Miedzichowo
- Łęczno
- Prądówka
- Chojna
- Żydowo
- Rychnów.

W niedzielę wieczorem bez prądu pozostawało ponad 7 tys. gospodarstw domowych, a w szczytowym memencie energii elektrycznej brakowało u 100 tys. osób.

W całym kraju strażacy interweniowali ok. 8 tys. razy. Niestety 12 osób zostało rannych, a dwie zginęły.

Pierwsza ofiara śmiertelna wichur to kierowca samochodu, który w niedzielę przed godz. 5 rano zginął w miejscowości Siemidarżno w pow. gryfickim w woj. zachodniopomorskim po najechaniu na zwalony konar. Drugi śmiertelny wypadek wydarzył się w Dobrzeniu Wielkim w woj. opolskim. Na jadący samochód spadło auto. Kierowca zginął, a pasażer został poważnie ranny.

Zobacz, jaka będzie pogoda w poniedziałek, 30 października i dwa kolejne dni

Aktualizacja, godz. 20.00
W wyniku szalejącego wiatru w krytycznym momencie bez prądu było ok. 160 tys. odbiorców. W ciągu kilkunastu godzin zespołowi Enei udało się przywrócić prąd do ok. 150 tys. gospodarstw domowych i zakładów. Energetycy pracują w ciężkich warunkach, przy niesprzyjającej pogodzie. Nadal trudna sytuacja jest w Lubuskiem.

– Przywrócenie zasilania do ponad 150 tys. Odbiorców w kilkanaście godzin to bardzo dobry wynik i duży sukces naszych służb technicznych. Każdy z Pracowników wykazał się ponadprzeciętnym wysiłkiem i za to bardzo im dziękuję. Szczególnie, że elektromonterzy pracowali w bardzo trudnych warunkach. W niedzielę pracować będą w terenie jeszcze do późnych godzin wieczornych – powiedział Andrzej Kojro, prezes Enei Operator.

Siła wiatru podczas kolejnego orkanu, który przeszedł nad obszarem dystrybucji Enei Operator, była ogromna. Osiągał w porywach prędkość ponad 100 km/h, powodując liczne awarie w infrastrukturze energetycznej. Odnotowano je w ponad 1300 miejscowości, głównie w woj. lubuskim i wielkopolskim.

Aktualizacja, godz. 14.05
Komunikat IMGW na 30-31 października: Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 20 km/h do 35 km/h,
w porywach do 70 km/h, z północnego zachodu.

Aktualizacja, godz. 12.30
Od godz. 13.00 ma zostać przywrócony ruch pociągów na linii Zielona Góra - Bytom Odrz. - Głogów, gdzie z powodu powalonego drzewa funkcjonowała komunikacja zastępcza.

Aktualizacja, godz. 12.00
Orkan Grzegorz przechodzi przez Lubuskie. Na razie okazał się łagodniejszy niż orkan Ksawery. Nikt nie zginął, a drogi wojewódzkie są przejezdne. Na kolei są opóźnienia i komunikacja zastępcza. W niedzielę rano, 29 października, 94 tys. odbiorców w Lubuskiem było bez prądu, obecnie jest to 40 tys. odbiorców. Służby techniczne Enei Operatora pracują non stop, ale nie można wykluczyć kolejnych awarii, bo wiatr ciagle wieje.

Powalone drzewo przy Wyspiańskiego w Zielonej Górze.
Powalone drzewo przy Wyspiańskiego w Zielonej Górze. Bartosz Kata

Jak nas poinformowała rzecznik prasowa Enei Operator Danuta Tabaka, orkan Grzegorz, w nocy z soboty na niedzielę uszkodził linie elektroenergetyczne w rejonie Barlinka, linię Strzelce Krajeńskie - Drezdenko oraz linię Żagań - Kożuchów. Powodem awarii były powalone drzewa i konary. - Nasze służby pracują od dwóch dni, usuwają skutki awarii, wszystkie ręce są na pokładzie. Liczba odbiorców pozbawionych prądu spada, ale wiatr cały czas wieje i nie można wykluczyć kolejnych awarii - mówi D. Tabaka.

Siła wiatru w Lubuskiem:

Sytuacja na drogach wojewódzkich jest stabilna. - Z informacji, jakie przekazali mi kierownicy rejonów, nie ma zgłoszeń o utrudnieniach na drogach związanych z brakiem przejezdności - poinformował nas Paweł Tonder dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich w Zielonej Górze. - Oczywiście, w związku z wydanymi ostrzeżeniami, kierowcy powinni ograniczyć się z podróżami, o ile nie ma takiej konieczności.

Pociągi w większości kursują normalnie, z niewielkimi opóźnieniami spowodowanymi orkanem. Wyjątkiem jest połączenie na linii Zielona Góra - Bytom Odrz., gdzie z podowdu powalonego drzewa, obecnie uruchomiona jest komunikacja zastępcza. Jak poinformował Piotr Tykwiński z Departamentu Infrastruktury i Komunikacji Urzędu Marszałkowskiego, pociągi do Jeleniej Góry kursują tylko do Zgorzelca, dalej trzeba przemieszczać się uruchomioną komunikacją zastępczą. Opóźnienia są też na linii Kostrzyn - Gorzów, a na wielu odcinkach pociągi jadą wolniej, z uwagi na konieczność obserwowania torów.

Jak podaje portal poscigi.pl, zielonogórscy strażacy do godz. 10:00 interweniowali już 55 razy i wezwań przebywa. W Zielonej Górze zalanych jest kilka ulic. Zalana jest ulica Konstytucji 3 Maja. Na miejscu są policjanci, którzy kierują ruchem. Problemy w ruchu z powodu opadów deszczu są również na ulicach Zamkowej i Dworcowej. Strażacy OSP Zbąszynek już w sobotę wieczorem 28 paJednostka OSP Bogdaniec w niedzielę, 29 października, po godz. 8:00 wyjechała usuwać zwisający konar drzewa nad drogą między Racławiem a Baczyną.

źródło: lubuskie.pl

Aktualizacja, godz. 11.30
Jednostka OSP Leśniów Wielki w niedzielę, 29 października, pracowała przy zerwanej przez wiatr linii niskiego napięcia. Linia została zerwana przy drodze wojewódzkiej nr 279.

Na miejsce ruszyła jednostka OSP Leśniów Wielki. Strażacy zabezpieczyli miejsce zdarzenia i zajęli się usuwaniem szkód. Wiatr cały czas wieje. Lubuscy strażacy w związku z orkanem Grzegorz interweniowali już ponad 150 razy.

Zerwania linia energetyczna w Leśniowie Wielkim.
Zerwania linia energetyczna w Leśniowie Wielkim. poscigi.pl

Aktualizacja, godz. 11.00
W sobotę, 28 października, w godzinach wieczornych, orkan Grzegorz zaczynał dawać się we znaki Lubuszanom. Porywisty, zimny wiatr i zacinający deszcz towarzyszyły nam od godzin wieczornych. Kulminacja prędkości wiatru była jednak w nocy z soboty na niedzielę oraz wczesnym rankiem. Wtedy żywioł zaatakował ze zdwojoną siłą.

Jeden z naszych Czytelników poinformował nas o zalanym fragmencie al. Konstytucji 3 Maja w Zielonej Górze, przy Planetarium Wenus.

Na szczęście skutki po przejściu orkanu Grzegorz są zdecydowanie mniejsze od tych, które na początku października poczynił Ksawery. Jak zapewnia kpt. Dariusz Szymura, lubuscy strażacy nie interweniowali tej nocy tak często, jak podczas szalejącego orkanu Ksawery, który uszkadzał budynki i linie energetyczne.

- Do godz. 9.00 mieliśmy ponad 150 interwencji związanych przede wszystkich z przewróconymi drzewami - mówi kpt. Dariusz Szymura, rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Gorzowie Wielkopolskim.

Silny wiatr nie uszkadzał budynków, ani dachów. Interwencje strażaków dotyczyły jedynie oczyszczania jezdni, chodników z powalonych drzew czy innych elementów, które niezabezpieczone mogły zostać porwane przez żywioł.

- Zdarzyło się w trzech przypadkach, że drzewa oparły się o dom i wymagało to naszej interwencji, ale na chwilę obecną żadnych poważniejszych zgłoszeń nie było - mówi kpt. Szymura.

Według prognoz w Lubuskiem najsilniejszy wiatr ma utrzymywać się godzin południowych. Po południu nieznacznie osłabnie. Pamiętajmy jednak, że ostrzeżenie wydane przez IMGW na chwilę obowiązuje do poniedziałku, 30 października. Apelujemy do wszystkich o ostrożność, zwłaszcza w miejscach, gdzie występują duże skupiska drzew.

Aktualizacja, godz. 10.00
Strażacy już od sobotniej nocy mają pełne ręce roboty. Orkan Grzegorz wieje i łamie drzewa oraz zrywa linie energetyczne. Zielonogórscy strażacy do niedzieli do godz. 10:00 skutki wiatru wyjeżdżali usuwać już 55 razy. – To głównie powalone drzewa, zerwane konary i kilka zerwanych linii energetycznych – mówi dla poscigi.pl dyżurny zielonogórskiej straży pożarnej. Zgłoszeń przybywa.

Lubuscy strażacy do godz. 7:30 zanotowali około 100 interwencji związanych z orkanem. Strażacy OSP Zbąszynek już w sobotę wieczorem, 28 października, wyjechali zabezpieczyć lampę grożącą zerwaniem przez wiar. Zwisała nad drogą. Jednostka OSP Bogdaniec w niedzielę, 29 października, po godz. 8:00 wyjechała usuwać zwisający konar drzewa nad drogą między Racławiem a Baczyną.

W niedzielę, 29 października, jednostka OSP Bogdaniec usuwała skutki wichury na drodze wojewódzkiej w Jeninie. Drzewo pochyliło się na drogę. Strażacy w Świdnicy usuwali drzewo powalone przez wiatr, które upadło na dach sklepu przy ul. Sosnowej.

Aktualizacja, godz. 8.40
Szybka akcja strażaków w niedzielę około 7.20 na osiedlu Piaski w Gorzowie. Strażacy usunęli z osiedlowej drogi i pocięli na kawałki brzozę, którą powalił wiatr. Drzewo tarasowało przejazd. Na szczęście nie wyrządziło większych szkód.

Aktualizacja, godz. 8.37
Nad ranem, w niedzielę, 29 października, ok. godz. 5.00, prędkość wiatru miejscami w Lubuskiem była bliska 100 km/h. Silnym podmuchom towarzyszyły obfite opady deszczu oraz błyskawice. Cała niedziela będzie pochmurna, deszczowa i bardzo wietrzna. Temperatura będzie sięgać od 6 stopni na Podlasiu, do 10 na Podkarpaciu i w Małopolsce. W województwie lubuskim temperatury będą się wahać od 7 do 9-10 stopni Celsjusza. Pamiętajmy jednak, że w związku w bardzo silnym wiatrem, ta odczuwalna może być znacznie niższa. W kolejnych dniach synoptycy przewidują możliwość wystąpienia opadów deszczu ze śniegiem i śniegu.

Aktualizacja, godz. 8.17:
Prognozuje się dalsze nasilenie wiatru, który powinien osiągać największe prędkości w drugiej połowie nocy i nad ranem, kiedy może osiągać średnio do 50 km/h, a w porywach lokalnie do 115 km/h. Wiatr początkowo będzie wiał z południowego-zachodu i zachodu, rano skręcając na północno-zachodni.
Na terenie województwa lubuskiego notowany jest już stopniowy wzrost prędkości wiatru oraz jego porywistości. Do godziny 23:00 zanotowano następujące maksymalne wielkości porywów wiatru: Słubice - 60 km/h, Zielona Góra 55 - km/h, Gorzów - 45 km/h.

Ostrzeżenie IMGW na pierwszą dobę:

  • Nad ranem w niedzielę, 29 października, prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 115 km/h, z północnego zachodu.
  • Wiatr z taką prędkością może wystąpić od godz. 7.30 w sobotę (28 października) do godz. 7.30 w niedzielę (29 października).

Ostrzeżenie IMGW na drugą dobę:

  • W pierwszej połowie dnia prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 30 km/h do 45 km/h, w porywach do 115 km/h, z północnego zachodu.
  • Wiatr z taką prędkością może wystąpić od godz. 7.30 w niedzielę (29 października) do godz. 7.30 w poniedziałek (30 października).

Orkan Grzegorz siłą może dorównywać Ksaweremu, który przeszedł nad naszym regionem na początku października pozostawiając po sobie wielkie zniszczenia.

Siła wiatru w Polsce:

Apelujemy o zachowanie ostrożności. By uchronić się przed porywistymi wiatrami, należy sprawdzać aktualną pogodę i słuchać komunikatów ostrzegawczych. Przed nadejściem silnych podmuchów najlepiej usunąć z parapetów, balkonów i podwórek wszystkie przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie.

Nie zapominajmy również o zwierzętach, zwłaszcza tych przebywających na zewnątrz oraz o samochodach. Nie należy parkować aut w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej. Podczas wichury najlepiej nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to konieczne. Jeśli w tym czasie podróżujemy - nie zatrzymujmy aut pod drzewami, reklamami czy trakcjami energetycznymi. Zachowajmy również ostrożność przy wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń - istnieje ryzyko zdmuchnięcia samochodu.

Zarówno Lubuszanie, jak i obywatele całego kraju powinni przestrzegać zasad bezpieczeństwa:

Orkan Grzegorz w Lubuskiem. Wiatr może przekraczać 100 km/h!
  • - słuchajmy prognoz pogody i komunikatów lokalnych mediów;
  • - nie zapominajmy o zwierzętach, zwłaszcza tych przebywających na zewnątrz oraz o samochodach - nie należy parkować aut w pobliżu drzew, reklam, szyldów i słupów trakcji energetycznej;
  • - w przypadku wystąpienia silnych porywów wiatru unikajmy przebywania na otwartej przestrzeni; najlepiej szukać schronienia w budynku;
  • - pamiętajmy o zamknięciu okien i drzwi oraz jeżeli istnieje taka potrzeba dodatkowym ich zabezpieczeniu;
  • - z balkonu, tarasu, podwórka i obejścia usuń (lub zabezpiecz) przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr (donice, suszarki do prania, karmniki, meble itp.);
  • - silny wiatr grozi zerwaniem linii wysokiego napięcia i brakiem dostaw prądu - warto mieć w domu świece za zapałkami, latarkę na dynamo lub na baterie, radio na baterie, zapasowe baterie i naładowany telefon komórkowy;
  • - przebywając na zewnątrz, starajmy się nie stać pod drzewami, nie podchodźmy blisko budynków, nie zatrzymujmy się pod trakcjami elektrycznymi, szyldami, tablicami reklamowymi, rusztowaniami itp.;
  • - nie parkujmy pojazdów w pobliżu drzew, rusztowań, stalowych konstrukcji, tablic reklamowych, trakcji elektrycznych;
  • - podczas jazdy samochodem trzeba zachować szczególną ostrożność przy wyjeżdżaniu na otwartą przestrzeń z drogi osłoniętej ekranami, budynkami lub drzewami;
  • - pamiętajmy również, że podczas silnego wiatru temperatura odczuwana przez człowieka jest o kilka stopni niższa niż ta, którą wskazuje termometr.

Pamiętajmy o telefonach alarmowych

112 - ogólnopolski numer ratunkowy

  • 999 - Pogotowie Ratunkowe
  • 998 - Straż Pożarna
  • 997 - Policja

Przeczytaj też:ORKAN KSAWERY W LUBUSKIEM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska