3/15
Przeglądaj galerię za pomocą strzałek na klawiaturze
Poprzednie
Następne
Sprawdzają się prognozy i ostrzeżenia synoptyków. Nad...
fot. OSP Skwierzyna / OSP Bogdaniec

Orkan Ksawery w Lubuskiem. Wichura wyrządza zniszczenia [ZDJĘCIA]

Sprawdzają się prognozy i ostrzeżenia synoptyków. Nad województwo lubuskie nadciąga Orkan Ksawery. Towarzyszą mu obfite opady deszczu i bardzo silny wiatr. W niektórych miejscach porywy mogą osiągnąć nawet 130 km/h.

Strażacy z OSP w Skwierzynie (pow. międzyrzecki) informują o drzewie, które pochyliło się i oparło o przydrożną latarnię. Na ul. Nad Obrą wiatr przewrócił drzewo na latarnię uliczną. Sytuacja stwarzała duże zagrożenie dla pieszych i pojazdów przemieszczających się tą ulicą. Strażacy usunęli konar i zlikwidowali powstałe zagrożenie.

Pierwszą tego dnia interwencję związaną z wiatrem mają już za sobą również strażacy z OSP w Bogdańcu (pow. gorzowski). Rano usuwali konar drzewa, który zatarasował przejazd w miejscowości Stanowice.Przeczytaj też: Orkan Ksawery dotrze do lubuskiego. Będzie niebezpiecznie!

Orkan Ksawery: co to jest orkan?
Orkany to wiatry, których prędkość przekracza 33 m/s (siła wiatru oznaczonego na skali Beuforta jako huragan, lecz orkan jest wiatrem o nieco innej strukturze), dawniej występowały w Polsce sporadycznie lub były zjawiskiem w ogóle nienotowanym.
Powodują bardzo duże zniszczenia (pozrywane dachy domów, powalone drzewa, zerwane linie energetyczne). Orkany są skutkiem dużej różnicy temperatur, powodującej ogromne różnice ciśnienia, między Oceanem Atlantyckim i Eurazją. Orkan Ksawery to pierwszy orkan w Polsce w tym sezonie.

RADAR POGODOWY. GDZIE JEST ORKAN KSAWERY?


Poniżej treść komunikatu, wydanego przez Lubuski Urząd Wojewódzki:
Dzisiaj przez północną Polskę, z zachodu na wschód, przesuwać się będzie szybko aktywny niż. Już wczesnym popołudniem ośrodek niżowy znajdzie się w okolicach Gorzowa i będzie przemieszczać się przez północ Ziemi Lubuskiej, północną Wielkopolskę, Kujawy, a wieczorem dotrze nad północną część Mazowsza, a następnie przesunie się w kierunku Włodawy. Nad ranem niż opuści Polskę i znajdzie się na pograniczu Białorusi z Ukrainą. Najsilniejsze porywy wiatru prognozowane są na południe od toru przemieszczania się aktywnego niżu.

IMGW wydał już wczoraj wieczorem pierwsze ostrzeżenia stopnia 2 o silnym wietrze dla zachodniej i centralnej Polski, a dzisiaj rano kolejne ostrzeżenia dla województw południowych i południowo-wschodnich.

Dzisiaj, na zachodzie, a wieczorem także w centrum porywy wiatru mogą osiągać lokalnie 115 km/h, a na południu województwa lubuskiego, wielkopolskiego i łódzkiego możliwe są porywy wiatru do 130 km/h.

W nocy z 05/06.10 najsilniejsze porywy wiatru wystąpią początkowo w centrum kraju lokalnie do 115 km/h, a na południu i południowym-wschodzie do 100 km/h.

Godz. 17.40
Jak informuje policja, w południowych powiatach woj. Lubuskiego zanotowano już 50 zdarzeń związanych z silnym wiatrem. na tą chwilę nie ma informacji o poszkodowanych.

Godz. 17.50
Do naszej redakcji docierają sygnały, że w Kostrzynie nie ma prądu. Nie działa również internet. Nie wiadomo, kiedy awaria zostanie usunięta.

Godz. 18.20
Jak informują nasi czytelnicy na al. Niepodległości przy rondzie w Zielonej Górze leżą dwa ogromne konary ,które utrudniają ruch samochodów. Na ul. Wyspiańskiego i Waryńskiego zwaliły się drzewa. Na miejsce już jadą strażacy. Widać ich właściwie w całym mieście. Właściwie we wszystkich regionach miasta widać mnóstwo połamanych gałęzi

Godz.18.30
Na skraju Parku Róż, silny wiatr przewrócił drzewo, które upadło tak niefortunnie, że aż "wbiło" się ono przez szybę do znajdującej się w Parku 111 restauracji.

Czytaj więcej o pogodzie w Lubuskiem: Pogoda w Lubuskiem

Zobacz również

Co wy wiecie o zimie! Kiedyś to na wsi był śnieg po dach ciągnika!

Co wy wiecie o zimie! Kiedyś to na wsi był śnieg po dach ciągnika!

Szok! Ponad 50 tys. zakażeń w Polsce. Ile w Lubuskiem? |26 STYCZNIA

Szok! Ponad 50 tys. zakażeń w Polsce. Ile w Lubuskiem? |26 STYCZNIA

Polecamy

Omikron pozostaje dłużej na powierzchniach i skórze niż poprzednie warianty

Omikron pozostaje dłużej na powierzchniach i skórze niż poprzednie warianty

Rzecznik ministra zdrowia podał jakiej liczby zakażeń trzeba się spodziewać

Rzecznik ministra zdrowia podał jakiej liczby zakażeń trzeba się spodziewać

Rosyjskie wojska desantowe są już na Białorusi, w pobliżu granicy z Ukrainą i Polską

Rosyjskie wojska desantowe są już na Białorusi, w pobliżu granicy z Ukrainą i Polską

Dodaj ogłoszenie