MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Orkiestra Górnicza z Bochni przez cały maj wykonuje utwory maryjne z wieży Bazyliki św. Mikołaja

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Muzycy Orkiestry Górniczej na wieży Bazyliki św. Mikołaja w Bochni, maj 2024
Muzycy Orkiestry Górniczej na wieży Bazyliki św. Mikołaja w Bochni, maj 2024 arch. Orkiestra Dęta Kopalni Soli Bochnia
Z wieży Bazyliki św. Mikołaja w Bochni w maju rozbrzmiewają pieśni maryjne. Wykonują je muzycy Orkiestry Dętej Kopalni Soli Bochnia, która istnieje już od 145 lat. W ten sposób kultywują tradycję śpiewania majówek w świątyniach i przy kapliczkach.

Wieża XV-wiecznej Bazyliki św. Mikołaja w Bochni góruje nad miastem na wysokości ponad 40 metrów. Prowadzi na nią labirynt schodów i drabin. Aby dostać się na samą górę, trzeba pokonać ponad 130 stopni. Na ogół miejsce to jest niedostępne, ale w maju już od dekad wdrapują się tam muzycy Orkiestry Dętej Kopalni Soli Bochnia.

W świątyni tej znajduje się kaplica Cudownego Obrazu Matki Bożej Bocheńskiej, do której od wieków przybywają pielgrzymi. I choć kulminacja tej pobożności ma miejsce w październiku, w trakcie tygodniowego odpustu różańcowego, również maj jest miesiącem maryjnym za sprawą tradycji śpiewania Litanii Loretańskiej w ramach majówek. Przy okazji tych nabożeństw wykonuje się również pieśni, charakterystyczne dla tego okresu, jak „Chwalcie łąki umajone”, „Po górach, dolinach”.

Pieśni maryjne rozbrzmiewają nad Bochnią za sprawą muzyków Orkiestry Górniczej

Ponieważ w Bochni od 1248 roku funkcjonuje kopalnia soli kamiennej, a od 144 związana z nią orkiestra górnicza, powstała tradycja majówek wykonywanych z wieży Bazyliki przez kopalnianych muzyków. Tradycja ta miała swoje lepsze i gorsze lata. Bywała przerywana przez różne wydarzenia. Ale niektóre majówki w wykonaniu muzyków orkiestry uwieczniono w formie tabliczek umieszczonych na konstrukcji wieży w jej szczytowej części.

– Przedstawiają one członków, którzy m.in. w latach 1950, 1982, 2018-2020 każdego dnia maja pojawiali się na wieży kościelnej – mówi Jakub Sitko, prezes Stowarzyszenia Górniczego „Sutoris” im. Antoniego Langera.

Również w maju 2024 za sprawą muzyków Orkiestry Górniczej Kopalni Soli Bochnia tuż przed zachodem słońca rozbrzmiewają nad miastem takie pieśni, jak „Chwalcie łąki”, „Po górach, dolinach”, „Cześć Maryi” i inne. Ze względu na zobowiązania zawodowe poszczególnych muzyków, tradycja jest obecnie kultywowana w soboty i niedziele. Koncerty trwają 20-25 minut i są wykonywane w składzie do ośmiu osób. Na bardziej rozbudowany skład na wieży zwyczajnie nie ma bowiem miejsca.

– Jako społeczność Orkiestry stanowimy jedność. Jest to podtrzymanie tradycji. Orkiestra jest wielkim dobrem historycznym i kulturalnym tego miasta, przez podtrzymywanie tradycji oddajemy szacunek poprzednim pokoleniom, ale też uczymy nowe pokolenia. To podtrzymywanie tradycji jest w dużej mierze częścią istoty funkcjonowania orkiestry. Gdyby nasi przodkowie nie myśleli o tradycji, dziś nie zbliżalibyśmy się do 145 rocznicy jej powstania – zwraca uwagę Jakub Sitko.

Granie na wysokości ponad 40 metrów ma też dla muzyków wymiar osobisty, który zapada im głęboko w pamięć. – Majówka to też wyjątkowa okazja, by zobaczyć Bochnię w 360 stopniach z wieży, a samo wyjście na górę i pokonanie tej drogi jest przeżyciem.

Zbliża się 145-lecie istnienia Orkiestry Górniczej z Bochni

Za oficjalną datę założenia orkiestry uznaje się rok 1880, a jej założycielem i pierwszym kapelmistrzem był Antoni Langer, który sprawował tę funkcję przez 30 lat. Urodził się w Czechach, a do Polski przybył w wieku 25 lat. Licząca ponad 40 muzyków orkiestra skupia dziś nie tylko górników, ale i przedstawicieli innych zawodów, dla których wynagrodzeniem jest satysfakcja, jaką przynosi im możliwość muzykowania w zorganizowanym zespole.

Kopalnia Soli Bochnia otwiera punkt obsługi turystów w centrum miasta

emisja bez ograniczeń wiekowych

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska