Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orszak Trzech Króli 2021. Odbędzie się w czasach covidowych? Jaką będzie miał formę?

OPRAC.:
Jakub Kłyszejko
Jakub Kłyszejko
Tak było rok temu. Tegoroczny Orszak Trzech Króli odbędzie się w zupełnie innej formie. Zobacz więcej na kolejnych slajdach. Posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami
Tak było rok temu. Tegoroczny Orszak Trzech Króli odbędzie się w zupełnie innej formie. Zobacz więcej na kolejnych slajdach. Posługuj się klawiszami strzałek, myszką lub gestami Tomasz Dominiak/archiwum GL
Orszak Trzech Króli corocznie był jedną z większych atrakcji świątecznych. Odbywał się w lubuskich miastach i cieszył się ogromnym zainteresowaniem Lubuszan. W 2021 roku przez pandemię koronawirusa Orszak Trzech Króli odbędzie się w zupełnie innej formie.

W zbliżającym się Nowym Roku organizatorzy odchodzą od doskonale nam znanych, wielkich orszaków. W 2021 roku odbędą się mini orszaki, spacery orszakowe, orszaki kolęd, a także orszakowy challenge kolędowy.

WIDEO: Orszak Trzech Króli 2020 w Nowej Soli

Orszak Trzech Króli 2021. Mały zamiast dużego. Czas na "Mini Orszak"

Mini Orszak to wspólne kolędowanie połączone z występem jasełkowym czy koncertowym, w którym występuje element pokłonu przed Świętą Rodziną czy wędrowania do szopki. Może się odbywać w parafiach, domach kultury, szkołach, na ulicy, itp. w taki sposób, który szanuje prawo i zapewnia bezpieczeństwo sanitarne osób uczestniczących, czyli w małych grupach z odpowiednim odstępem, i innymi zabezpieczeniami. Mini Orszaki otrzymają od fundacji korony, śpiewniki, nalepki i gazetki, itp.

Mini Orszaków może być więcej niż jeden w danej miejscowości. Zależy nam na tym, aby nie tworzyć jednego dużego wydarzenia, lecz wiele małych.

Orszak Trzech Króli 2021. Jak będzie wyglądał?

Najprostszy scenariusz to wejście Trzech Króli do kościoła czy sali, podejście do szopki i rozpoczęcie śpiewania kolęd dzieciątku przy jednoczesnym założeniu koron przez uczestników. Jeżeli warunki lokalne pozwolą, takie wejście można zorganizować w postaci większej wędrówki wraz z uczestnikami po nawie kościoła, wokół budynku, na ulicy. Każdy organizator otrzyma pakiet koron i śpiewników, do rozdania uczestnikom, aby mogli włączyć się czynnie w Mini Orszak. Po przyjściu do szopki może odbyć się małe przedstawienie jasełkowe lub po prostu kolędowanie, czy też koncert. Najważniejszą częścią Mini Orszaku jest pokłon Świętej Rodzinie wykonany przez Trzech Króli oraz uczestników i śpiewanie kolęd. Organizator może powtórzyć ten scenariusz kilka razy tego dnia.

Orszak Trzech Króli 2021. Spacer orszakowy

Spacer Orszakowy to rodzinna gra polegająca na przejściu trasy dotychczasowego orszaku ulicami miejscowości w celu przeżycia wydarzenia w inny sposób. Tras orszaku może być więcej, jeśli organizator sobie życzy. Fundacja przygotuje dziewięć różnych wzorów plansz/plakatów, które mogą zastąpić dotychczasowe mansjony (organizator może wybrać sobie najważniejsze z nich): „Orszak Trzech Króli” (wyjaśnienie idei); „Edykt Cezara”; „Olśnienie”, „Gospoda”; „Dwór Heroda”; „Walka dobra ze złem”; „Brama Anielska”; „Pasterze”; „Szopka”. Plansze będą posiadały przygotowane miejsca na zdjęcia ze scen z poprzednich lat orszakowych (można użyć lokalne zdjęcia lub zaproponowane z fundacji). Prócz zdjęć na planszach będą opisy dotyczące scen oraz zadania dla spacerujących.

Orszak Trzech Króli 2021. Orszak kolęd, święty wieczór

Orszak kolęd – święty wieczór to spotkanie kolędowe, które odbywa się w wieczór poprzedzający Święto Objawienia Pańskiego. Święte wieczory to stara polska tradycja polegająca na gromadzeniu się i wspólnym śpiewaniu kolęd w okresie od Bożego Narodzenia do Święta Epifanii. Fundacja Orszak Trzech Króli promuje śpiewanie kolęd w gronie rodzinnym i wraz ze znajomymi. O ile sytuacja epidemiczna nam pozwoli, chcemy, aby odbyło się wiele takich wieczorów w różnych parafiach, domach kultury, szkołach, itp. W tym samym czasie tysiące osób w Polsce może śpiewać ku czci dzieciątka nasze tradycyjne kolędy. Termin kolędowania został wyznaczony na 5 stycznia.

Orszak Trzech Króli 2021. Challenge kolędowy

Orszakowy challenge kolędowy jest inicjatywą, która łączy ludzi w tradycji śpiewania kolęd. W czasie COVID-19, używając mediów społecznościowych, połączymy całą Polskę łańcuszkiem pięknych kolęd. Zachęcamy wszystkich, aby nagrali filmik z rodzinnego śpiewania jednej z wybranych kolęd lub pastorałek i nominowali kolejne osoby do wyzwania - informują organizatorzy.

W nagraniu powinny wystąpić minimum dwie osoby, ale zachęcamy, aby występowały całe rodziny, parafie, szkoły i inne dowolne grupy. W związku z COVID-19, film może zostać nagrany poprzez komunikację internetową (np. Zoom, Skype), gdzie na różnych ekranach osoby wspólnie zaśpiewają. Film musi nawiązywać do tradycji i obrzędów chrześcijańskich, idei miłości, pokoju i dobra.

Nagranie nie powinno być dłuższe niż pięć minut, a kolęda musi być wykonana przez osoby występujące w filmiku. Uczestnik musi posiadać pełne prawa autorskie do ścieżki dźwiękowej, której używa. W razie potrzeby instrumentalną wersję kolęd można pobrać za darmo na stronie orszak.org w wysokiej jakości dźwięku. Na końcu każdego filmu wykonawcy nominują kolejną grupę osób do nagrania kolędy.

- Nagranie umieszczamy na swoim profilu dowolnego medium społecznościowego (Facebook, Twitter, Instagram). Konieczne jest oznaczenie go hashtagiem #KoledujmyRazem w opisie lub tytule filmiku. Sugerujemy, aby zamieszczać nagrania od 01.12.2020 do 02.02.2021 r. - czytamy na stronie internetowej organizatora.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska