Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Oś czasu Google wie wszystko. Gdzie byłeś, co robiłeś i kiedy nie ma cię w domu

Redakcja
Gdy włączysz Historię lokalizacji, oś czasu będzie pokazywać miejsca odwiedzone przez Ciebie z urządzeniami, na których jesteś zalogowany, czyli... na wszystkich?
Gdy włączysz Historię lokalizacji, oś czasu będzie pokazywać miejsca odwiedzone przez Ciebie z urządzeniami, na których jesteś zalogowany, czyli... na wszystkich? Pixabay
Sprawdziłem co wie o nas serwis Google i jestem niemile zaskoczony. Dowiedziałem się o sobie wszystkiego, dosłownie, gdzie byłem i co robiłem. Google wie, kiedy jesteście w pracy, robicie remont, wyjeżdżacie na wakacje.

W jednym z materiałów na serwisie Spider's Web, autor chwalił się, że dostał sympatycznego maila od Google'a w którym serwis podsumował gdzie był i co robił przez ostatni miesiąc. Postanowiłem sprawdzić jak to ma się w rzeczywistości, choć podświadomie, domyślałem się, co może mnie czekać, zwłaszcza że często korzystam z map Google, co z kolei (niestety) wiąże się z udostępnianiem przeze mnie mojej lokalizacji. W końcu bez tego nawigacja w terenie nie byłaby możliwa.

Google jak rentgen

Ja co prawda nie dostaję maili od Google'a, ale postanowiłem zdalnie sprawdzić, jak dużo wie o mnie ten serwis i ponownie doznałem szoku. W ciągu roku zostałem prześwietlony na wylot. Ze wszystkiego!

Nigdy nie byliśmy i nie będziemy anonimowi w internecie. Sieć to istna kopalnia wiedzy o nas i tak naprawdę od nas samych zależy skala prywatności, co do której - powiedzmy sobie szczerze - nie przywiązujemy specjalnej wagi. Logujemy się gdzie popadnie, korzystamy z bankowości wszędzie, gdzie jest to tylko możliwe. Robimy przelewy, sprawdzamy maile, bagatelizujemy zagrożenia, wyłączamy ochronę antywirusową, aby odciążyć komputer. Popełniamy masę błędów, do których nie przywiązujemy wagi. Jak zatem chronić naszą prywatność w sieci? Zobaczcie nasz poradnik. Zobacz również: ITewolucja - eksperci uczą firmy, jak zachować bezpieczeństwo w sieci:Źródło: Agencja TVN

W internecie nas śledzą. Wiedzą o nas wszystko. Jak się bron...

Czym jest oś czasu Google'a?

Oś czasu w Mapach Google działa już od kilku lat i z każdym miesiącem jest coraz bardziej udoskonalana. Umożliwia nam m.in. przeglądanie historii naszej lokalizacji. Na osi czasu możemy bowiem edytować wybrane wpisy z historii lokalizacji, usuwać informacje z określonych zakresów dat lub usunąć wszystkie dane - tak przynajmniej czytamy w instrukcji. Ponadto, jak zapewnia Google oś czasu jest prywatna, więc tylko ty masz do niej dostęp. Taaaa...

Jesteś inwigilowany 24 godziny na dobę

Jeśli jednak masz włączone inne ustawienia, takie jak aktywność w internecie i aplikacjach, i wstrzymasz działanie historii lokalizacji lub usuniesz z niej dane, to twoje dane o lokalizacji mogą być nadal zapisywane na koncie Google, kiedy korzystasz z innych stron internetowych, aplikacji i usług Google. Jeżeli z kolei masz włączoną aktywność w internecie i aplikacjach, dane o lokalizacji mogą być na przykład zapisywane jako część informacji o twojej aktywności w wyszukiwarce i w mapach Google i dołączane do zdjęć w zależności od ustawień aparatu.

Przykład ataku na ukraińską elektrownię sprzed 2 lat, który na kilka godzin pozbawił prądu niemal milion mieszkańców, pokazuje, że duże instytucje przemysłowe mogą stać się ofiarami cyberprzestępców. Wymierzone w przemysł ataki potrafią obejść zaawansowane systemy kontrolne. Do jednych z nich należał w tym roku Industroyer, który m.in. atakował elektrownie, wodociągi, czy rozdzielnie gazu, bezpośrednio kontrolując znajdujące się w podstacjach elektrycznych przełączniki i wyłączniki. W tym celu wykorzystywał przemysłowe protokoły komunikacyjne stosowane w infrastrukturze zasilania, systemach kontroli transportu i innych ważnych systemach infrastruktury krytycznej (woda, gaz), które są używane na całym świecie. Eksperci z ESET prognozują, że 2018 rok będzie sporym wyzwaniem dla osób, zajmujących się poprawą bezpieczeństwa przestarzałych systemów kontroli (ICS). Duże organizacje będą musiały nie tylko zweryfikować system kontroli sieci, ale również wprowadzić odpowiednie oprogramowanie oraz hardware, chroniące przed atakami hakerów.Przeczytaj też: Bankowości przez internet. Uważajcie!Uważajcie na nieznane połączenia zaczynające się od +53. To oszustwo. Nie oddzwaniajcie. Jak się bronić?# podbiły 2017 rok. Są skierowane również do ciebie!Toksyczne menu. Potrawy i produkty, które spożywamy i mogą nam zaszkodzićZobacz rownież: Magazyn Informacyjny Gazety Lubuskiej. Najważniejsze informacje tygodnia:

Antywirus Wam nie pomoże! Jakie zagrożenia czekają na nas w ...

Śledzę cię. Czujesz mój oddech na swojej szyi?

Pisząc bez owijania w bawełnę, mapy Google wiedzą wszystko. Google wie, że w którąś z sobót zachciało mi się zrobić zupę ogórkową i zamiast do "Biedronki", ruszyłem do "Lidla", aby zaopatrzyć się w niezbędne produkty. Wie również, kiedy robiłem remont w mieszkaniu, serwisowałem rower, byłem u tego czy innego lekarza, wyjeżdżałem z miasta. Wie gdzie jadałem obiady, tankowałem samochód, gdzie wybierałem się na wycieczki, aby fotografować, kiedy załatwiałem sprawy w takim czy innym urzędzie, w jakich dniach odwiedzałem mechanika, czy wreszcie, kiedy jestem w pracy i tym samym nie ma mnie w domu! Mało tego! Mapy Google nie tylko zarejestrowały mój wyjazd do Wolsztyna na "Kaczmarka", ale także pokazały trasę, jaką przebyłem podczas zawód i czas, jaki mi to wszystko zajęło. I choć wydaje się to straszne, jest jak najbardziej prawdziwe. Najlepsze w tym wszystkim jednak jest to, że żadna z wyżej wymienionych lokalizacji nie była celem nawigacji map Google'a, a mimo to została z perfekcją zarejestrowana.

Oś czasu Google wie wszystko. Gdzie byłeś, co robiłeś i kiedy nie ma cię w domu
Mapy Google

Sprawdź, co o tobie wie Google

Dzięki osi czasu możesz zobaczyć przebytą przez siebie odległość oraz sposób przemieszczenia się z miejsca na miejsce, np. pieszo, rowerem, samochodem lub transportem publicznym.

Jak sprawdzić swoje dane na osi czasu

  • otwórz Mapy Google na komputerze
  • zaloguj się na konto Google, którego używasz na urządzeniu mobilnym
  • w lewym górnym rogu kliknij menu
  • kliknij na "oś czasu"
  • aby zobaczyć inną datę, wybierz u góry dzień, miesiąc i rok
  • aby zobaczyć ostatnio odwiedzone miejsca, kliknij menu, a następnie twoje miejsca, a następnie odwiedzone

Oś czasu map Google'a idealnym narzędziem złodzieja

Jeśli zapiszesz adres domowy i służbowy, to również wyświetlą się one na twojej osi czasu. Poza osią czasu z tych informacji mogą także korzystać inne produkty i usługi Google. Ta oś czasy jest idealnym narzędziem dla nowoczesnego złodzieja, który może włamać się na twoje konto, sprawdzić, gdzie obecnie przebywasz i z poczuciem bezkarności obrabować dom, mieszkanie. Brzmi, jak abstrakcja? Może i trochę tak. Podobnie, jak kradzież samochodu w 60 sekund, nie posiadając kluczyka od niego, nieprawdaż? Oto przykład:

Google śledzi każdy nasz krok

Oczywiście nie są tu winne mapy Google'a, bowiem my sami zezwalamy aplikacji na śledzenie nas udostępniając swoją lokalizację. Można wysnuć wniosek, że za "dobro" jakie daje nam serwis Google'a w postaci dokładnych map, szybkiej wyszukiwarki itp. płacimy naszą prywatnością. Czy tak wysoka cena jest tego warta? Zdaje się, że choćbyśmy nie wiadomo jak się starali, to i tak nie pozostaniemy w obecnej rzeczywistości anonimowi. W internecie raz pozostawiony odcisk, zostaje tam na zawsze. Nic nigdy nie ginie, nie kasuje się, nie wierzcie w to. Wszystko przechowywane jest na takich czy innych serwerach, a jedyne, co możemy zrobić, to ukrócić nieco smycz na jakiej trzyma nas chociażby Google.

Włączanie i wstrzymywanie historii lokalizacji w Google'ach

Jeśli włączysz historię lokalizacji, Google będzie rejestrować dane o twojej lokalizacji i zapisywać je na twoim koncie Google, nawet gdy nie używasz Map Google. Możesz jednak włączyć lub wstrzymać historię lokalizacji. Aby to zrobić, wykonaj poniższe kroki:

  • wyświetl oś czasu na komputerze
  • kliknij ustawienia, a następnie włącz historię lokalizacji lub wstrzymaj historię lokalizacji

Zobacz również: "Uważajcie, co robicie". D. Trump ostrzega Google'a, Facebooka i Twittera

RUPTLY

POLECAMY RÓWNIEŻ PAŃSTWA UWADZE:

Facebook wie o Tobie wszystko. Przechowuje Twoje sms-y, rozmowy, wiadomości, zdjęcia, filmy

Google nagrywa nasze rozmowy i przechowuje je w chmurze. Możecie je odsłuchać w każdej chwili

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska