Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osiedle takie, że smog nie siada [WIDEO]

Redakcja
Działka, na której ma powstać osiedle. To ponad 7 hektarów, dla których wiosną gmina zmieniła plan zagospodarowania
Działka, na której ma powstać osiedle. To ponad 7 hektarów, dla których wiosną gmina zmieniła plan zagospodarowania Materiały Inwestora
Pod Sławą ma powstać ekologiczne osiedle. Z panelami słonecznymi zamiast kominów i ładowarkami do elektrycznych samochodów

Takiej inwestycji w naszym regionie nie było. Spółka Szanowany Dom ma zamiar postawić pod Sławą ekoosiedle z prawdziwego zdarzenia. Gmina zmieniła nawet plan zagospodarowania przestrzennego, by ułatwić inwestycję. - To osiedle, które pasuje do XXI wieku - mówi wiceburmistrz Sławy, Krzysztof Gruszewski. - My tak trochę mówimy o tym „szklane domy”, ale gdyby się to udało, to rzeczywiście będziemy mieć powody do chwalenia się - dodaje.

Osiedle dla stu rodzin ma wyróżniać elektrownia słoneczna na każdym dachu, zakaz wjazdu diesli czy punkt ładowania samochodów elektrycznych. Ale to nie wszystko. – Powstanie też cześć wspólna z komunalnym piecem chlebowym, wspólna wędzarnia, suszarnia grzybów, owoców. Stanie też stół biesiadny. To będzie miejsce, gdzie można zarówno tworzyć jak i przebywać razem – wyjaśnia Sławomir Czech, dyrektor spółki Szanowany Dom. - Chcemy, żeby ludzie zrozumieli, że można żyć bez spalin, smogu. Na naszym osiedlu nie będzie ani jednego komina, nie licząc tego od pieca chlebowego – dodaje.

Kominy nie będą potrzebne, z powodu wspomnianych paneli słonecznych. Każdy dach będzie w stanie wyprodukować ok. 10 kilowatów. Taka ilość energii pozwoli zbliżyć się do zera jeśli chodzi o bilans energetyczny, a z pewnością da mieszkańcom darmowe ogrzewanie.

Zresztą to właśnie nasłonecznienie było jednym z czynników decydującym o lokalizacji. Dobry współczynnik nasłonecznienia w Polsce wynosi 1,0 podczas gdy Sława ma 1,1. Dla porównania, we Włoszech wynosi on 1,3.

S. Czech podkreśla, że w okolicy brakuje zorganizowanego osiedla. Poza tym jezioro Sławskie to pierwszy, jadąc z Wrocławia na północ, tak duży akwen, nad którym można wypoczywać.

- Czegoś takiego nie ma nawet w Europie. Dlaczego? Bo dajemy hybrydowy samochód do każdego domu. Co prawda jest to oferta na rok, ale potem mieszkańcy będą mogli auto wykupić – wyjaśnia S. Czech.

A skoro już o samochodach: 5 sierpnia spółka organizuje „Targi Elektromobilności Sława 2017”. Będzie tam można zobaczyć i wsiąść za kółko m.in. tesli, lexusów czy BMW.

Przeczytaj również:Budują woodstockowe miasto w strugach deszczu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska