Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ośno Lubuskie: Młodzież z ośrodka socjoterapii sprzątała żydowskie groby. To w ramach projektu "Kompas" [ZDJĘCIA]

Renata Hryniewicz
Renata Hryniewicz
Młodzież z ośrodka socjoterapii sprzątała żydowskie groby
Młodzież z ośrodka socjoterapii sprzątała żydowskie groby MOS OŚNO
Młodzież z ośrodka socjoterapii w ramach projektu "Kompas" sprzątała żydowskii cmentarz. - To dzieci w wieku szkolnym, które mają trudności z readaptacja w środowisku szkolnym. Są to dzieci niekiedy zdemoralizowane lub zagrożone wykluczeniem społecznym. Próbujemy przekazać im i wskazać inne formy spędzania czasu wolnego - mówi wychowawca Waldemar Kuzio.

- Próbujemy je zainteresować i naprowadzić na drogę właściwą w życiu. Dlatego nazwaliśmy projekt "Kompas". Kłóciliśmy się o nazwę Drogowskaz czy Kompas. Wybraliśmy niestacjonarny sposób realizowania programu. Objęte są nim wszystkie dzieci z MOS - u.- dodaje wychowawca. Pomysłodawcą projektu jest Piotr Romanowski.

Do naszych czasów zachowały się pojedyncze nagrobki oraz zniszczony mur nekropolii. - Cmentarz Żydowski, który zastaliśmy był zaniedbany. Na mogiłach zalegały liście oraz porastały krzewy. Prześledziłem historię cmentarza i zapoznałem z nią wychowanków, którzy bardzo chętnie przystali na hasło – sprzątamy „kirkut” - uśmiecha się W. Kuzio.

Zanim przystąpiono do prac wychowawca nawiązał kontakt z Komisją Rabiniczną ds. Cmentarzy - Biurem Naczelnego Rabina Polski, gdzie wyrażono zgodę na sprzątanie cmentarza.
- Skierowano mnie do Filipa Szczepańskiego, gdzie omówiliśmy szczegóły dotyczące zasad i wykonywanych prac porządkowych. Uważaliśmy, że taka integracja młodzieży w miejscu pamięci, pozwoli na edukację kulturoznawczą. Myślę, że była to słuszna inicjatywa - mówi W. Kuzio.

Chłopcy z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii, zostali pouczeni o zasadach obowiązujących na terenie nekropolii. Dostali nakrycia głowy i przystąpili do prac, które polegały na usunięciu zalegających liści i podcięciu samosiejek krzewowych. Wywozem zgrabionych liści i wyciętych krzewów zajął się Zakład Komunalny .
- I tak staliśmy się architektami krajobrazu cmentarza. Poprzez te zajęcia w terenie, młodzież dowiedziała się, w jaki sposób należy pracować w miejscach pamięci kulturowych. To, ich pierwsze takie przedsięwzięcie. Oprócz mnie, w pracach uczestniczył, też nauczyciel Piotr Romanowski, twórca programu dla młodzieży wykluczonej społecznie, pod nazwą „Kompas”. Edukacja kulturoznawcza w powiązaniu z pracami użytecznymi była, też częścią tegoż programu - dodaje Kuzio.
Po zakończonych pracach młodzież oddała cześć zmarłym i ułożyła przy nagrobkach kamyki .

Pierwsze wzmianki o Żydach z Ośna Lubuskiego (niemiecka nazwa: Drossen) pochodzą z 1430 r. oraz 1690 r. Według monografii Ośna, cmentarz powstał w 1850 roku, z kolei redaktorzy serwisu www.jewishgen.org fakt, ten datują na początek XVIII wieku. Wiadomo, że w 1855 roku mieszkało tu 84 Żydów, istniała synagoga i cmentarz. W 1933 roku, w chwili przejęcia władzy przez nazistów niemieckich, w Ośnie żyło 28 osób pochodzenia żydowskiego. Wielu z nich ucierpiało podczas „Nocy Kryształowej” z 1938 roku. Zdemolowano wtedy domy, a pięciu Żydów zostało aresztowanych. Los Żydów z Ośna w okresie Holocaustu nie został jak dotąd udokumentowany. Dziś materialnym śladem po tej społeczności jest przebudowany gmach synagogi przy ul. Strażniczej oraz nekropolia.

Czytaj też: Kwiaty, wiązanki i znicze na Wszystkich Świętych. Jakie są ceny? Sprawdzamy to w Słubicach

Zobacz wideo:
Ośno Lubuskie: Błędy w diagnozach powodowały, że Adrian od urodzenia walczył o każdy oddech. Teraz potrzebuje Waszej pomocy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska