Osoby niepełnosprawne będą mogły uzyskać pomoc finansową. Sprawdź, jak złożyć wniosek o dofinansowanie!

OPRAC.:
Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Dofinansowanie na użycie sprzętu elektronicznego, pomoc w poruszaniu się bądź nauce będą mogły uzyskać osoby niepełnosprawne w ramach programu Aktywny Samorząd.
Dofinansowanie na użycie sprzętu elektronicznego, pomoc w poruszaniu się bądź nauce będą mogły uzyskać osoby niepełnosprawne w ramach programu Aktywny Samorząd. pixabay.com/zdjęcie podglądowe
O dofinansowanie na użycie sprzętu elektronicznego, pomoc w poruszaniu się bądź nauce będą mogły ubiegać się osoby niepełnosprawne w ramach programu Aktywny Samorząd.

Od 1 marca będzie można składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu Aktywny Samorząd. Szansę na dodatkowe środki mają osoby niepełnosprawne, jednak pod pewnymi warunkami i na sprecyzowane cele.

Dofinansowanie ma zlikwidować lub zmniejszyć bariery

Jak informuje Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych -

Formy wsparcia przewidziane w programie dotyczą likwidacji barier ograniczających społeczne i zawodowe funkcjonowanie osób niepełnosprawnych.

Czytaj też: Prawa i przywileje niepełnosprawnych pracowników. Jakie uprawnienia pracownicze przysługują osobom niepełnosprawnym?

Program ma na celu likwidację lub przynajmniej zmniejszenie barier, które napotykają niepełnosprawni w dostępie do edukacji, rozwoju zawodowego i życia społecznego.

Wsparcie w różnym zakresie - sprawdź na co zostanie przeznaczone dofinansowanie

Wsparcie w zakresie programu zostało podzielone na trzy moduły, z których każdy został podzielony na obszary i zadania. Przytaczamy główny podział, który nakreśla, kto może ubiegać się o dofinansowanie:

 • Moduł I – likwidacja barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową:

  • Obszar A – likwidacja bariery transportowej
  • Obszar B – likwidacja barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym
  • Obszar C – likwidacja barier w poruszaniu się
  • Obszar D – pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej.
 • Moduł II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.

 • Moduł III – szkolenia kadr samorządów oraz organizacji pozarządowych z zakresu problematyki niepełnosprawności.

Zobacz też: Bez nóg, bez ograniczeń. Niepełnosprawny trener fitness podbija chińskie media społecznościowe. "Nawet jeśli ciało jest niekompletne, powinno być zdrowe"

W zakresie modułu pierwszego można ubiegać się o pomoc m.in. w uzyskaniu prawa jazdy, zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, w zakupie nowoczesnej protezy kończyny czy w zakupie skutera inwalidzkiego. Obszar D wskazuje na pomoc w zapewnieniu opieki nad dzieckiem osoby niepełnosprawnej, gdy ta zdecyduje się podjąć pracę zawodową. Moduł drugi mówi o dofinansowaniach związanych ze zdobywaniem wykształcenia wyższego. Moduł trzeci ma pomóc w szkoleniu samorządowców w sprawie osób niepełnosprawnych.

Czytaj też: Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska oraz senatorzy Prawa i Sprawiedliwości przeciwko dofinansowaniu psychiatrii dziecięcej

Dofinansowanie można uzyskać, jeśli samorząd, którego jesteśmy mieszkańcem, weźmie udział w programie PFRON. Jeśli jednak samorząd powiatowy nie weźmie udziału w programie, beneficjenci wciąż będą mieli szansę na uzyskanie pomocy.

Złożenie wniosku

Wniosek należy złożyć do samorządu powiatowego, który jest właściwy dla miejsca zamieszkania beneficjenta.

Wnioski przyjmowane są:

 1. w przypadku modułu I od 1 marca 2021 roku do 31 sierpnia 2021 roku
 2. w przypadku modułu II
 • od 1 marca 2021 roku do 31 marca 2021 roku (dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2020/2021),
 • od 01 września do dnia 10 października 2021r. (dla wniosków dotyczących roku akademickiego 2021/2022).

Czytaj też: Rafał to wojownik, który zagrał na nosie lekarzom
Źródło: PFRON

WIDEO: Niepełnosprawna nie dostanie mieszkania socjalnego, bo zarabia o 230 zł za dużo

źródło: x-news/TVN

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie