Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ośrodek Sportu i Rekreacji w Zbąszynku rozwija się i stoi przed nowymi wyzwaniami. Rozmowa z kierownikiem Marcinem Mintą

Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
OSiR w Zbąszynku formalnie został utworzony w 2012 roku.
OSiR w Zbąszynku formalnie został utworzony w 2012 roku. Grzegorz Walkowski
Z Marcinem Mintą, kierownikiem Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zbąszynku, rozmawiamy o zaszłych w ośrodku zmianach, przyszłych wyzwaniach i planowanych w nowym roku wydarzeniach.

Proszę opowiedzieć o powstaniu ośrodka. Od kiedy jest Pan w nim kierownikiem?
Struktura ośrodka się zmieniała. Formalnie został on utworzony 1 czerwca 2012 roku, w ramach rozdziału sportu od kultury. Wcześniej, od 2008 do 2012 roku byłem zastępcą kierownika Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji ds. sportu, a później kierownikiem OKSiR. Sportem w gminie zajmuję się blisko 15 lat. W samym ośrodku sportu jestem od jego początku, czyli prawie 10 lat, od pierwszego dnia na stanowisku kierownika.

To kawał czasu. Jak można by go podsumować?
Największe wyzwania dotyczyły bazy sportowej, to była główna potrzeba. Od początku kładłem nacisk na infrastrukturę, jej rozbudowę postawiłem sobie za cel, który udało się prawie w 100 procentach zrealizować. Mamy kompleks sportowy, gdzie jest możliwość uprawiania różnych dyscyplin. Na przestrzeni lat to właśnie jego powstanie było największym wyzwaniem. Drugie wyzwanie to samo życie sportowe, czyli wypełnienie tych obiektów różnymi wydarzeniami oraz kwestie typowo systemowe, czyli uporządkowanie struktury największych gminnych klubów sportowych. Wprowadziliśmy duże zmiany, bo w jednym roku, czyli 2014, zostały przemodelowane dwa największe kluby sportowe na terenie gminy Zbąszynek, powstała Zbąszynecka Akademia Piłkarska, szkoląca głównie chłopców w piłce nożnej i Strefa Piłki Siatkowej, która szkoli głównie dziewczynki w piłce siatkowej.

A infrastruktura? Jak ona się rozwijała na przestrzeni lat?
Od samego początku pewne rzeczy trzeba było uporządkować lub nawet zacząć od podstaw. Przede wszystkim bezpieczeństwo. Wcześniej zdarzało się, że dochodziło do dewastacji. Musieliśmy zacząć od monitoringu i ogrodzenia obiektu, a także zająć się wymianą pokryć dachowych na dotychczasowych budynkach. Kolejnym zasadniczym krokiem była budowa kompleksu sportowego Orlik w ramach programu budowy boisk, a w ramach współpracy z Fundacją Muszkieterów placu zabaw dla dzieci. Później zajęliśmy się zdobywaniem środków na modernizację boisk piłkarskich, budowę boisk do siatkówki plażowej, siłowni plenerowej, bieżni tartanowej i ostatni etap, czyli powstanie hali sportowej. Tak to mniej więcej kształtowało się na przestrzeni lat.

Jakie jest największe wyzwanie na przyszły rok?
Infrastruktura jest już właściwie gotowa, pozostała kwestia jej utrzymania. Największym wyzwaniem jest teraz organizacja wydarzeń sportowych. Chciałbym, żeby zmierzało to w stronę różnorodności, zaproponować jak najwięcej dyscyplin, żeby każdy znalazł coś dla siebie. Poza tym ważna jest kontynuacja tych licznych zajęć, które organizujemy od poniedziałku do piątku, ponieważ cieszą się one dużym zainteresowaniem. Oczywiście zawsze w trakcie roku pojawiają się różne pomysły i zmiany, ale to ogólny kierunek.

Zobacz też: Polscy tenisiści stołowi wicemistrzami świata

Źródło: Dzień Dobry TVN

Jakich wydarzeń sportowych możemy się spodziewać w przyszłym roku?
W pewnym stopniu jesteśmy zależni od sytuacji pandemicznej, ale wiele mamy już ustalone. Na pewno będziemy organizatorem finału wojewódzkiego minisiatkówki dziewcząt w maju oraz finału wojewódzkiego piłki nożnej o puchar Tymbarku na przełomie marca i kwietnia. W wakacje chcemy organizować campy w różnych dyscyplinach, w tym na pewno w piłce nożnej, siatkówce, koszykówce. Campy są to kilkudniowe spotkania dzieci z trenerami i ekspertami, w formule przypominającej półkolonie. Poza tym mam nadzieję, że uda się zorganizować jedną ze sztandarowych imprez, bo mieliśmy pauzę, czyli Bieg Konstytucji, który ma już lata tradycji. To bardzo duża, fajna impreza, ma wchodzić w skład Grand Prix Powiatu Świebodzińskiego. Do tego dojdą imprezy, które będą wchodziły w obchody Dni Zbąszynka, odbywające się od 13 do 14 sierpnia. Pojawił się też pomysł wejścia w projekt Futbol Plus. To temat dość nowy, związany z organizacją cyklicznych treningów piłki nożnej dla osób z ograniczeniami ruchowymi. Jesteśmy umówieni na spotkanie w sprawie ustalenia szczegółów. Zależy mi także na organizacji stałych zajęć. Ponadto udało się nawiązać współpracę z podmiotem, który organizuje ogólnopolski projekt zajęć dla przedszkolaków według przygotowanego scenariusza i chcielibyśmy taką formułę zajęć uruchomić. Do tego wraca też temat, który pojawiał się już wcześniej, a nie udało się go zrealizować. We współpracy z Ośrodkiem Pomocy Społecznej myślimy o olimpiadzie sportowej dla seniorów. W tym roku chcielibyśmy kontynuować dwie imprezy, organizowane przez społeczność z Dąbrówki Wielkopolskiej - Piknik Rodzinny odbywający się pod koniec sierpnia i Rajd Koziołka, czyli bieg na orientację. Na początku czerwca chcielibyśmy zrobić Gminny Dzień Dziecka na Jeziorku Koźlarskim. Regularnie organizujemy Memoriał Lekkoatletyczny im. Bogdana Niemca, odbywa się on pod koniec maja. Do tego cykliczne imprezy związane z tenisem ziemnym, stołowym, kontynuacja współpracy z klubem ju-jitsu ze Świebodzina, współpraca z dwoma klubami, Zbąszynecką Akademią Piłkarską i Strefą Piłki Siatkowej. Jest tego sporo, a w naszym kalendarzu jest czerwono. Ponadto jestem w grupie osób biorących udział w tworzeniu planów obchodów stulecia Zbąszynka i myślę, że ten rok będzie w dużej mierze poświęcony na przygotowania, aby w 2023 wszystko było gotowe. Ja będę się zajmował obszarem sportowym. Szykują się spore wyzwania.

W takim razie życzę powodzenia w ich realizacji! Dziękuję za rozmowę.
Dziękuję.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetalubuska.pl Gazeta Lubuska